Akü

5065 traktörüm var. Üzerinde index marka 6 yıllık akü bugün sabah traktörü çalıştırmadı. 90 veya 95 amper olması lazım.normalde idare ediyo hala ama böyle soğuklarda sıkıntı yapıyor. değiştirmeyi düşünüyorum fakat karar veremedim. Bizim buralarda mutlu akü çok beğeniliyor internette inci akünün traktörler için olan aküsünü gördüm yüksek marş basma gücü falan yazıyordu. Sizce hangi aküyü alayım?

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Mutlu akü iyidir tavsiye ederim. Biz genelde yüksek amper akü takarız motorlara. Kullandığımız traktörler eski model olduğu için sıkıntı olmadı, yeni bir motora yüksek amper akü takılır mı bilemem. Servis ya da oto elektrikçi ile konuşup, 135ah ve üstü daha iyi olur kanaatindeyim. Kışın daha rahat çalışır. Fakat yine de araştırın öyle takın, yanlış yönlendirmek istemem..

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
ısmaıl bu arada kızdırma bujıletını konturol etmeyı unutma yoksa yuksek amperde kurtamaz

Sağol İsmail abim, benim 640'ın ve sitemizden Gürcan kardeşimin 640'ının soğukta çalışma videoları şu linkte mevcut:

http://www.trakkulup.net/showthread...t-k-i-z-d-i-r-m-a-s-i-z?p=1086138#post1086138

Bizim 640'ta kızdırma bujileri ya bağlı değil, ya da başka bir şey var.135ah akü ile soğukta kızdırmasız ortalama 10 saniyede marş aldı. Gürcan kardeşimin 640 ise yine aynı havalarda 165ah akü ile kızdırmasız 2-3 saniyede marşa aldı. Bundan sonra ben de akü değiştirirsem 165ah alırım.

160ah aküye sahip eski 70-56s DT ve yine 165ah aküsü olan şimdiki Same explorer 90 DT gece yarısı bile -10'dan soğuk havalarda kızdırmadan 2-3 saniyede alıyor. Geçen bahsetmiştim Same karlar altında kaldı diye. Babam denemiş, bu durumda bile en fazla 3 saniyede aldı diyor.

Kısaca: Soğuk iklimlerde 1-kızdırma bujisi,2-biraz daha yüksek amper akü bence..

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Sağol İsmail abim, benim 640'ın ve sitemizden Gürcan kardeşimin 640'ının soğukta çalışma videoları şu linkte mevcut:

http://www.trakkulup.net/showthread...t-k-i-z-d-i-r-m-a-s-i-z?p=1086138#post1086138

Bizim 640'ta kızdırma bujileri ya bağlı değil, ya da başka bir şey var.135ah akü ile soğukta kızdırmasız ortalama 10 saniyede marş aldı. Gürcan kardeşimin 640 ise yine aynı havalarda 165ah akü ile kızdırmasız 2-3 saniyede marşa aldı. Bundan sonra ben de akü değiştirirsem 165ah alırım.

160ah aküye sahip eski 70-56s DT ve yine 165ah aküsü olan şimdiki Same explorer 90 DT gece yarısı bile -10'dan soğuk havalarda kızdırmadan 2-3 saniyede alıyor. Geçen bahsetmiştim Same karlar altında kaldı diye. Babam denemiş, bu durumda bile en fazla 3 saniyede aldı diyor.

Kısaca: Soğuk iklimlerde 1-kızdırma bujisi,2-biraz daha yüksek amper akü bence..
Ben yuksek amperden kaynakli oldugunu dusunmuyorum tamamen motorun pompa motor subap ayarlariyla kisacasi motorun saglamligiyla alakali. Motor iyi olduktan sonra 60 amper akuyle bile calisir. Aku amperinin buyuk olmasi ihtiyac halinde marsa basabilme surenizi arttirir. Ornek verirsek motor calismazsa 60 amper 1 dakka mars yapabiliyo diyelim 160 amper aku 3 dakka kadar yapabilir. Mars dinamosunun anlik cekebilecegi akim sınırlıdır. 130 150 gibi amperlere mars dinamosunun sargilari dayanmaz. Bu soguklarda karda benim ls plus 80 tek marsta 2 saniye gibi bi surede 60 amper akuyle calisiyo. Ama 160 amper aku 5 yil dayanirsa ufagi 2 yil dayanir

Yine koyden bi tanidigimda 72 amper aku ile 95 model 55 56 traktoru 2 3 saniye gibi bi surede calistiriyo

Herkes birşeyler yazmış ama işin aslını gelin benden öğrenin ;
Öncelikle Mutlu akü güzeldir.Geçen hafta 90 Amper 540 A lık mutlu aküyü 285 liraya aldık.Ama bulabilirsen ben Bosch yada Varta marka öneririm.Aslında motoru çabuk çalıştırmada akü amperi önemli değil.
Nasıl yani ! ;
90 A. lik akü demek o aküden 1 saat boyunca 90 A lik güç alabilmektir.Amper birimi amper/saatdir.yani marş basma ömrü.Ama velakin çabuk çalıştırmada önemli olan amperden çok CCA değeridir aküde mutlaka yazar.Genelde amperle doğru orantıda çoğalır 90 amper için 540A yada 680A yada 720 A olarak görülür.
Nedir bu CCA ;İlk marş için gerekli yüksek akımlı voltaj. Örnek CCA değeri: "720A".

Kısaca toplayacak olursak ;90 amperlik "540 A" akü ile 90 amperlik "720 A" değerindeki akü bir değildir.
720 A lık akü motoru daha çabuk çalıştırır.
İnternetde bakarken aynı akü diğerinden daha fazla para ise veya ucuz ise aralarında büyük bir ihtimalle o CCA Değeri farkı vardır.Örn;mavi çerçeveli yerde bahsettiğim değer yazar.Onun için aa bu 60 lira daha ucuz bunu alayım deyip yanılmayın.Altın değerinde bir bilgi öğrendiniz en azından akü konusu açıldığında konuşabilecek bir bilgi sahibi oldunuz :D

23 ekim 2012 de celik marka 135 amperlik aku almistik mf 285 e hala ayni aku sarj filan edilmedi akude tercihim mutlu ve celik.4 sene bitti.halasoguklarda bile calistiriyo :)
d443ac8ee3f37338795c7ae26d7bfb95.jpg
6e44d91baa28d7566464966455a6dcd5.jpg

Benim traktörle kışın isim olmuyo 90 lik inci var 2011 yazında babam almış geçtiğimiz mart ayında gittim ekinlere ilaç atacağım marşa bastım giy giy dedi gerisi yok elektrik iye akuyu götürdüm ölçtü bu akü o traktörü çalıştırır mars motorunu şok getir dedi soktum dediği gibi kömürler bitmiş.Marj motorunun da akü ömründe buyuk önemi var...