Akıllı pulluk

Eskiler nadas dizden ekim yüzden derler ama işte dizdende nadas yapmıyoruz o kadar değil derinliğimiz:), alpler motoru tutuyor malesef alpler kullanan çok az kişi kaldı bizim köyde milletin fırıl fırıl döner döner dediği motorlar tıkanıp kalıyo pulluklar ne olsa olsun ;) yolun düşerse bizim tarafa bekleriz Şadan Abi:)

İnş görkem bende bekrerim köyler yakın kıraçta derin Ekim daha iyi tabi daha sık ekiyoz. Ünlüler hızlı gidiyor hakkını yemeyelim:)

Vedat ve Sedat Abiler var asıl işi babalarının da babasının adı neydi hatırlamıyorum hatta tırmık vs de yapıyolar on numara işçilikleri var
bi kere alplerin kalitesi var ne kadar yamultsakta sağlam demiri, cengizin hid. kollarına takılan yerleri büyüdü alplere birşey olmazken, salıncaklarda gövdeyle ayakların takılan yerleri sıkıntı çıkarıyo tek kişide yapılmıyo tamiri 2 kişi girişiyoruz orta kol bağlantı yeri saçma sapan daracık pulluğu yere paralel ayarladınmı orta kola vuruyo yanları vs.vs.
toprakta çalışmaya gelince cengiz ne yaparsan yap batmıyo allah batmıyo ünlü gibi aynı, alpler indirdiğin anda çivi gibi alplerle yapılan yerler turan veya ünlü pulluğa göre daha iyi verim yapıyo yaktığı mazotu çoktaan karşılıyo öyle diyim toprağı kapatma üstten gidersen kapatıyo hepsi iyi şekilde tabi içine sinerse peder değiştirelim diyoda ben yanaşmıyorum heç babam turan diyo ben alp demir :)
3fd01cb166dff3f6cc9130b28abdcc4a.jpg

Bendede 4 14 turan var 2012 model .batmakta zorlandığı doğru fakat uc demirine takılan bi parçayla batma daha kolay hale geliyo bi dene istersen . Normal uc demirinin alt tarafına bi delik deldiriyorsun üst delik zaten uc demirinde var . Resmide iyice bi incele kaynak yapılmış ama kaynaga gerek yok .

3fd01cb166dff3f6cc9130b28abdcc4a.jpg

Bendede 4 14 turan var 2012 model .batmakta zorlandığı doğru fakat uc demirine takılan bi parçayla batma daha kolay hale geliyo bi dene istersen . Normal uc demirinin alt tarafına bi delik deldiriyorsun üst delik zaten uc demirinde var . Resmide iyice bi incele kaynak yapılmış ama kaynaga gerek yok .

Bizimki eski tip ayaklar demirleri farkli duz direk, bende düşündüm böyle sistem turan pulluktaki melih abiye filan sormuştum yokmuş bizimkine göre böyle sistem☹️

• Beğen
Tepkiler: ERKİLET HASAN
Kerevitaş abi Ülker'i firması geçen sene Kasım'da verdi bu sene Aralık ortasına yarısını verdi yarısını bekliyoz onların para garanti oluyor fiyat biraz düşük birde kesik atıyorlar bezelye arkası Mısır daha güzel oluyor diyorlar

Çekirdek arkası ekinler zayıf olabilir.. ama mevsimler güzel olursa fazla etkilenmessin.. sıkıntı sen istediğin kadar sula yağmur olmayınca verim alamassın.. dane mısırda da geç biçilmesinden dolayı pek sıcak bakmıyom..çiftelerde ekenlerin söylediği verim 900-1000kiloymuş o yüzden dame mısırda ekmek sıkıntılı..

Çekirdek arkası ekinler zayıf olabilir.. ama mevsimler güzel olursa fazla etkilenmessin.. sıkıntı sen istediğin kadar sula yağmur olmayınca verim alamassın.. dane mısırda da geç biçilmesinden dolayı pek sıcak bakmıyom..çiftelerde ekenlerin söylediği verim 900-1000kiloymuş o yüzden dame mısırda ekmek sıkıntılı..

Aynen abi 900-1000 Dediler bizim gibi kepirler tembel işi olduğu için düşünmeye devam abi :)) Alpu ovası gibi topragımız olsa 1600-2000 arası kükürt denemesi yaptırmı abi kepirde etkisi çok [emoji1303]