Niğde' de Kuzu Ölümleri

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA
Bor ilçesine bağlı Bayat köyünde bir yetiştiriciye ait 540 koyundan 500'ü ölü kuzu doğurdu.

Yapılan tahlillerde hastalığa rastlanmadığı yazıyor. Bunun haricinde 7 ayrı tahlil daha yapmışlar, koyunlarda hiçbir hastalık, bakteri, virüs bulunamadı.

1733_9610101.jpg

Bazı hayvancılar bunun nedenini "aşırı soğuklar" olarak açıklamışlar.

Diğer yandan daha önce Afyonkarahisar Sultandağı İlçesin'de 2013 yılında son 2 ayda 400 kuzunun telef olmuştu. O zamanda nedeni bulunamamıştı. Üreticiler veba olabileceğini öne sürmüşler ama aslı çıkmamıştı.

Afyon kuzu ölümlerinin nedeni açıklandı.
Afyon Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürülüğü, ölümlere "yetersiz beslenmenin" neden olduğunu açıkladı.

Niğde ilindeki ölümlerin nedeni ise henüz araştırma safhasında.

Hayvanlar ceryanda kalmis olabilirmi ki? Yazzik ALLAH kolaylik versin.
Bizde de olmustu ama boyle hepsi degil her yil ornegin 3-5 tane oluyorsa o yil 10-15 tane olmustu hatta inegimizde olu dogum yapmisti

Hayvanlar ceryanda kalmis olabilirmi ki? Yazzik ALLAH kolaylik versin.
Bizde de olmustu ama boyle hepsi degil her yil ornegin 3-5 tane oluyorsa o yil 10-15 tane olmustu hatta inegimizde olu dogum yapmisti

Ben ilk önce zehirlenme diye düşündüm ama değilmiş. Şu an için en büyük ihtimal hayvanların üşütmesi. (Yanlış besleme ve özellikle yanlış sulama)

Mesela hayvan ağılda sabaha kadar sıcakta kaldı ve susadı. Kışın sabah ayazda buzları kırıp soğuk buz gibi suyu hayvana içirdik.
Hayvan susuz olunca çok su içer kendine bir şey olmaz ama karnındaki
minik kuzu ölebilir.

Tabi koyun sahibi böyle bir şey yaptı mı bilmiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Gurcan
Üzücü bir durum kayıp sadece mal sahibin değil hepimizin.
Bizde eskiden beri kullanılan bir söz var kuzulacı koyun kelleyi verir karnındaki kuzuyu zamansız bırakmaz diye.
Benim tecrünbem ve düşüncem , arkadaş yeni almış koyunları ham yerde yatırdı veya igne yada ilac yaptı ,yanlış besleme yaptıysa toplu kayıp olur