YENİ GÜMRÜK BİRLİĞİ ANTLAŞMASI (TARIM POLİTİKASI)

BAKANIN KONUŞMALARINDAN ALINTIDIR.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:

AB ile Türkiye'nin tarım politikaları arasında büyük farklar var. Biz tarımı, çiftçiyi, tarımsal ürünleri sağlarken gümrük duvarları ile koruma politikaları güdüyoruz. Çiftçinin alması gereken o fiyatı, gümrük duvarlarıyla koruyarak tüketiciye ödettiriyoruz. Yani 20-25 liraya tüketeceği eti 40-50 liraya tükettirerek parasını tüketiciye ödetiyoruz. Buğday dünyada 200 lirayken, biz buğdaya burada 400 lira fiyat vererek yine farkı tüketiciye ödetiyoruz. Bu yanlış değil doğru ama farklı bir doğruyu AB yapıyor. Piyasalarını açıyor, vatandaş ucuz tüketiyor. Diğer taraftan da et, süt yumurta, tarım ürünleri üretene belirlemiş olduğu politikalarla bütçeden direk destek veriyor. Türkiye olarak biz de tarımı Gümrük Birliği'ne dahil ettiğimiz zaman böyle bir dönüşüm yaşayacağız. Bununla ilgili her aşamada hükümetimize, başbakanımıza ve cumhurbaşkanımıza bilgi arz ediyoruz. Onların da bu konudaki yetkilerini alıyoruz. Hiç kimse endişe etmesin hazırlıklarımızı da bu yönde yapıyoruz."

ANLADIĞIM KADARIYLA TARIM ÜRÜNLERİNİ DIŞARIDAN TEMİN EDECEĞİZ VE İÇERİDEKİ ÇİFÇİ'YİDE DESTEKLERLE AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞACAĞIZ.

PEKİ ŞUAN BİLE ''DESTEKLER'' ZAMANINDA ÖDENMEZKEN, OLASI BİR EKONOMİK KIRİZDE BU DESTEKLER NE OLACAK.

BÜYÜK ŞİRKETLER İTHALATLA ''KÖŞE'' OLACAĞI, KÜCÜK ÇİFTÇİNİNDE ''ORTADAN KALKACAĞI'' BİR SİSTEME BENZİYOR BU.

ET, SÜT, TAHIL ÜRETİCİLERİNİN VEDE TARIM EKİPMANLARI SATICILARIN BU İŞTEN KARLI CIKACAĞI PEK OLASI GÖRÜNMÜYOR...

Bu acıklamayı yapan bakan bilmiyormu üretilen her türlü buğday ,et,süt gibi temel ürünlerin üretici elindeyken cok cok ucuz olup üretici elinden cıkdıktan sonra fiyatının katlanarak tüketici eline gectini.
Care buluncaksa aradaki emek hırsızı ve çiftçin sırtından nemalanan kan emicilere bulsunlar

Katılıyorum çare bulunacaksa aracılara bulunmalı çiftçi zaten ucuza veriyor. Şeftaliyi adam 40 kuruşa topluyor tarladan tezgahta 4-5 lira.

Kanuna göre, Tarıma verilecek destekler GSMH'nın %1,5'dan daha az olamaz. fakat yıllardın bunun yarısı kadarı veriliyor.
Kanuna bile uyulmadığı göz önünde tutarak, acaba çiftçiyi ayakta tutmak için ne kadar destek vereceklerini umuyoruz.

buğday fiyatları yarı yarıya, çiftçiye vermesi gerekeni bile vermeyen hükümet, destekleri 4-5 kat arttıracak mı ki??
çok mu safız gerçekten.

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ
bakan iki laf etmiş..
tam olarak ne olduğu belli değil.
ama yorumlar gerçek olmuş sanki..
mahkeme kurulmuş karar verilmiş..
çiftçiyi desteklerle ayakta tutmaya çalışıyorlar kelimesi bir enkazdan ibarettir....
bu durumda karşılık yorum bile yazılmaz.
biz erzurumda yılın 6 ayı kış geçirmemize rağmen..
tek ürün ve belli ürünle çalışmamıza rağmen kazanıyoruz..
size ne oluyor anlamadım,.
10 nüfusla gidip 10-20 dekarla çalışıp karın doyurmaya refah etmeye çalışıyorsanız zaten akıl yok demektir..
sonrada bakan ele dedi bakan bele dedi..yaw bırakın ..bu işleri
aracılar var çiftçi ne kazansın..
komisyoncu var ne yapsın..
yaw bırakın....
hangi köylü kalkıp birlik kurdu..
hangi köylü kooperatif kurduda malını buraya topladıda direk tüketiciye sundu...
biz 10 sene evvel koop kurmaya kalktık köyün meydanında herkes bi tarafa kaçtı..
bizde birbirimize gizli düşmanlık çekememezlik var kardeşim..
komşusunu gördümü dışı gülen.
içi ağlayan yapı var genelde..
birlik dedinmi adamın gözüne çöp batıyor..
eeeee..
ne istiyoruz..
20-50 yada 100 dekar yerim var..
eeee..
mazotu öde.....
eeee
gübreyi çok ucuz yap....
eeeeee.
ekipman desteği...
evettt
traktörüm..100 hp olsun...
eeeeeee
bicer döver ucuz biçsin..
eeeee
dekara 1 ton buğday versin...
eeeeeee
hasata destek ver kğ başı
devlet sen bunu 1 tl den al...
beni bırak gidip yan gelip yatayım.. beni elleme
yoksa........
konuşurum...yazarım...çizerim...

Bizim köyümüzde sulama ve süt koperatifi var.ilde köy kop var kasabada yağlı tohumlar var tarım kıredi var ziraat odaları var.peki varda niye faydası var hepsi çifçi kuruluşu.gübre yem yağ mazot ne alırsan bu kuruluşlarda pahalı.ne faydası var şimdi çiftçilere.

Bizim köyümüzde sulama ve süt koperatifi var.ilde köy kop var kasabada yağlı tohumlar var tarım kıredi var ziraat odaları var.peki varda niye faydası var hepsi çifçi kuruluşu.gübre yem yağ mazot ne alırsan bu kuruluşlarda pahalı.ne faydası var şimdi çiftçilere.

bide yıllık aidatları kesintileri var ki evlere şenlik benim en çok zoruma giden ziraat odalarına durduk yere bu kadar kesinti yapılması ve ziraat odalarının çiftçiye zerre kadar faydası olmaması.

• Beğen
Tepkiler: ihsanindere
bakan iki laf etmiş..
çiftçiyi desteklerle ayakta tutmaya çalışıyorlar kelimesi bir enkazdan ibarettir....
10 nüfusla gidip 10-20 dekarla çalışıp karın doyurmaya refah etmeye çalışıyorsanız zaten akıl yok demektir..
yaw bırakın....
hangi köylü kooperatif kurduda malını buraya topladıda direk tüketiciye sundu...
biz 10 sene evvel koop kurmaya kalktık köyün meydanında herkes bi tarafa kaçtı..
eeeee..
ne istiyoruz..
eeee..
mazotu öde.....
eeee
gübreyi çok ucuz yap....
eeeeee.
ekipman desteği...
evettt
eeeeeee
eeeee
eeeeeee
yoksa........
Bu kooperatif yapısı hakikaten güzel bir olay lakin bizde isin basinda iyi bir lider olmadan bir araya gelip is yapacak kollektif bilinc maalesef bizim insanımızda yok.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci48
2016 başlarnda süt 1.15 den 1.06 düştü sütünde üstbirliği var edirnede sonuçta buda bizim hakkımızı arıycakya.hiç birşey olmadı.adamlar bırakıyom süt almayı dedi iş bitti.not.orta halli bi çuval yem 53 lira.daha kaç birlik kuralımda hakkımızı arayalım.

ziraat odaları :)
cart koop curt koop. [MENTION=46536]jitem[/MENTION] hangisi asıl tarlada çalışan çiftçinin..
o saydikların kanuni yiyici..
bak ben 10 yıl önce köy meydaninda bu durumu anlattım..
gelin mandra kuralım ürünlerimizi bir mağazada direkt halka satalım dedim..
hepsi kaçtı son cümleyi duymadan..
son cümlem..
PARA KAZANALIM olacaktı..

• Beğen
Tepkiler: fatihs60
yusuf abi iyi güzel hoş konuşuyorsun bak sana örnek vereyim 40 dekar yulaflı fiğ ektim balyayı satana kadar akla karayı seçtim ve ortalama 20 kg gelen yulaflı fiğ balyasını verdiğim ücret 6 tl ben çok iyi verdim diyorum inanki burada şimdi balya fiyatı 3,5 tl ye kadar indi maliyetleri saymaya gerek yok sen ektin tüm maliyetini biliyorsun kar edilebilir mi sence ???

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
ziraat odaları :)
cart koop curt koop. [MENTION=46536]jitem[/MENTION] hangisi asıl tarlada çalışan çiftçinin..
o saydikların kanuni yiyici..
bak ben 10 yıl önce köy meydaninda bu durumu anlattım..
gelin mandra kuralım ürünlerimizi bir mağazada direkt halka satalım dedim..
hepsi kaçtı son cümleyi duymadan..
son cümlem..
PARA KAZANALIM olacaktı..
Bak bu söylediklerin çok doğru.peki bu örgütler guruplar kurulacağına bunlara harcanan paralarla senin dediğin gibi mandıra yem fabrikası gibi işletmeler kurulsaydı paramız boş yere gitmiyceti.peki neden kuruluyo bu guruplar veya kimler tarafından ki bizlere hiç faydası yokken.

• Beğen
bakan iki laf etmiş..
yaw bırakın....
eeeee..
ne istiyoruz..
eeee..
mazotu öde.....
eeee
gübreyi çok ucuz yap....
eeeeee.
ekipman desteği...
evettt
eeeeeee
eeeee
eeeeeee
yoksa........

YUSUF KARDEŞİM BİZİM SIKINTIMIZ CALIŞMAKTAN KACMA VEYA ÜRÜNÜMÜZÜN PARA EDİP ETMEMESİNDEN ZİYADE;
İTHALATCI FİRMALARIN COĞALMASI VE İTHAL ÜRÜNLERİN ÜLKEMİZE DAHA RAHAT GİRECEK OLMASI. TAMAM NARENCİYEDE, FINDIKTA,BELLİ BAŞLI DÜŞÜK MİKTARDAKİ TARIM ÜRÜNLERİ KAZANCLI HALE GELEBİLECEK GİBİ FAKAT
ARPA YURT DISINDA 35KR BİZDE ???
BUĞDAY 55 KR BİZDE???
MISIR 12KR BİZDE??
ET 3,1 DOLAR BİZDE???
ŞİMDİ BUNLARI CEBİNDE PARASI OLAN YURT DIŞINDA GETİRECEK İÇERDE ŞU ANKİ FİYATLARIN BİRAZ DAHA ALTINDA PARAYA SÜRECEK. KAZANDIĞI PARAYI SİZ DÜŞÜNÜN. ARACININ AĞABABASI. KİM TAHIL ÜRETECEK KİM HAYVAN BESLİYECEK.

BİRDE KONUŞAN BAKAN ARKADAŞLAR, SIRADAN BİR DERNEK VEYA BİRLİK BAŞKANI DEĞİL BAKAN.
BOŞ BİR KONUŞMA DEĞİL.
DESTEKLEMELER DÜZENLİ OLACAK DİYEN BİR TEK KİŞİ BU FORMDA VARMI. DÜZGÜN BİR BİÇİMDE DESTEKLERİMİZ ÖDENECEK VE BİZE ZARAR ETTİRMEYECEKLER DİYEN????

• Beğen

ARACILAR KONUSUNDA C.BAŞKANININ KONUŞMASI :

Tarlada domates 1 lira, çarşıda 7-8 lira. Ne bu, arada olanlar kimler? İnsaf, insaf. Bu işe kesinlikle bir çözüm bulmamız lazım. Aracı-tefecilere lanet olsun derdik. Çiftçime sesleniyorum, 1 yıl önceden senin tarlanı satın alanlar noktasında dikkatli ol. Gıda, Tarım Bakanımızın tedbirini alması lazım. Domateste, üzümde Putin'le konuştum. Rusya'ya satmak istiyoruz. Çok sıkı Rusya tarafıyla bu ilişkileri kuralım, ihracatımızı artıralım. Onlar da bizden alacaklarını TL ile alsınlar. Böylece döviz kurunun baskısından da kurtulabiliriz.