!! TUBİTAK PROJEM İÇİN YARDIM İSTİYORUM

Tasarladigim proje ile tübitak proj yarışmasına katılacağım

projemin amacı çiftçileri bölgesel şekilde eğitmemizi sağlayacak bi sistem kurmak, günümüzde kullanilan sistem türkiye genelli yani marmaradaki çiftçiye de karstaki çiftçiye de aynı eğitimler veriliyor ve bilgiler kısıtlı, benim projemde amaç bölgesele indirme her ilçedeki ziraat mühendisleri ve diğer tarımsal faaliyetlere katkıda bulunabilecek kişilerden yardım alarak ilçenin toprak özellikeri, iklim özellikeri, ekilen ürünler ve hayvanlar, yapılan uygulamalar hepsinin bilgisi toplanıp ilçe bazında en etkili eğitim ve uygulamayı yine ziraat mühendisleri, gönüllü bioloji ve kimya öğretmenleri, okullar eğitim merkezleri gibi yerlerde çiftçilere uygulamali ve etkili eğitimler vermek
Şuanda eğilimler sözlü ve sunum şeklinde il merkezlerinde oluyor projemde bu sözlü ve sunumlu eğitimleri kooperatiflerde gönüllü okullarda ziraat ilçe birliklerinde buna ek olarak ziraat mühendisleri yardımıyla tarlalarda ve hayvanlar üretim yapan kişilere istek üzerine evlerinde yapılacak
Benzer projeler bölgesel kapsamlı benim bahsettiğim sistemli yapıda her bölge hatta ilçe. Bahsettiğim kişiler yardımıyla kendi ilçesel eylem planını oluşturacak

Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum neler olabilir? proje uygulanabilir mi?

6868d3d4a5df957506e2180436f15f6b.jpg

güzel düşünce..
Bölgesel bazda toprak işleme ve çiftçilerin eğitimi tabiki önemli..
bir örnek..
ankara ikliminde dekara 700 kğ verim alınan bir buğday cinsini doğuda ekilince bu bölgenin iklimine uyum sağlamayacağını anlatmak lazım..
her bölgede o yörenin iklim ve coğrafi yapısına göre uygun tohum ve Yetiştirme tekniklerini bulup sisteme entegre edilmesi şart..

Çok güzel bir proje kardesim her zaman arkandayız öncelikle projenini güzelce hazırla ve bu sektörde adı gecen eli olan herkeze gidip tanıt bence hayalinin peşinden koş sadece tubitaka verim bekleme derim en azından daha hızlı olur kanatindeyim.

• Beğen
Tepkiler: yusuf285s
İlk olarak ziraat mezunu insanlar yeterlilik konusunda testten geçirilmeli. Bu gün devlete çalışan diploması olan ama bir şey bilmeyen çok ziraatçi var. Bunu şu an dahi yaşıyorum.

İkincisi yetişen bir ziraatçi bulunduğu bölgede uzmanlaşmış olmalı, o bölgenin tarımsal yapısını çok iyi bilmeli. Ancak öyle başarılı olur.

Üçüncü olarak ise ziraatçiler aynı aile hekimi gibi veya adını siz koyun aile ziraat danışmanı gibi olmalı. Bunu yapmak için yeterli diplomalı insanımız var. Yani belli sayıda çiftçileri eğiten-takip eden-araştıran-yol gösteren ve onlardan sorumlu ve araç-ekipman bakımından donanımlı bir birimler düşünün. Her birim veya ekip belli besi çiftliklerini veya belli sayıda çiftçileri bu şekilde takip edecek.

Biraz uzun oldu ama anlaşıldı İnşallah.:)

Tübitakla ilgili olduğunu düşünmüyorum.
daha çok Tarım bakanlığının iç işleyişi ve idari yapısıyla ilgili olabilir.

Ayrıca Tübitak'ın destek vermesi için;
- Ezan okunurken çiçek açan kabak
- kafasını kıbleye dönen ayçiçeği
- üstünde helal yazan karpuz
- Allah diyen koyun
- kuran okununca daha çok süt veren inek
vb. projeler olması gerek...

• Beğen
Tepkiler: neuro ve yusuf285s
Tübitakla ilgili olduğunu düşünmüyorum.
daha çok Tarım bakanlığının iç işleyişi ve idari yapısıyla ilgili olabilir.

Ayrıca Tübitak'ın destek vermesi için;
- Ezan okunurken çiçek açan kabak
- kafasını kıbleye dönen ayçiçeği
- üstünde helal yazan karpuz
- Allah diyen koyun
- kuran okununca daha çok süt veren inek
vb. projeler olması gerek...
:D haklısınız bir papaz eriği değil ama önce tubitaktan projenin geliştirilebilir olduğuna dair raporalara ihtiyaç var

İnsanlar duyduklarına nazaran gördüklerine veya başından geçenlere inanır mesala adam bugday ekecek tohumun nasıl olacagı komsuya falan sorar kooparatifte gelen ne varsa onu eker gübredede aynı deneme amaclı 10 dekar alanın 1 dekarında denemek için tohum firmalarından çesit alınarak uygulanabilir bizim burda seralara deneme amaclı fide verirler üçretsiz firmeda takıp sürecinde olur hemde çesit geliştirmede faydası olur düşüncesindeyim