Kar Fırtınası ve Koyunlar

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Özellikle İngiltere ve yakın ülkelerde koyunculuk yapan çiftçilerin sorunu ani bastıran kar fırtınası.

Fırtınanın arkasından hemen araziler geziliyor ve kar altında kalanlar çıkarılıyor, tabi bazen sonuç üzücü.

İkinci videoda hayvan sahibi ise daha şanslı.

[video=youtube;hI053DSGTVo]https://www.youtube.com/watch?v=hI053DSGTVo[/video]

[video=youtube;m3js1IHrFtI]https://www.youtube.com/watch?v=m3js1IHrFtI[/video]

ben küçüktüm..
bizim hayvanları götüren çobanla zorda olsa daga gittim..
bana bir keçe(kepenek)verdi..
gece çay içtik kahvaltı felan..
hava çok soğuktu..
neyse uyuduk..
sabaha karşı etraf ışımış köpekler havlamaya başladı..
biz uyandık ayağa kalkmaya çalıştık..
ama beceremedik..
çok korkmuştum..
meğerse üzerimize kar yağmış..
hiç unutamadığım bir hatıradır..

• Beğen
Tepkiler: Aspir ve ENES4422
Benimde ilk dağda yatmam 5. Sınıfta idim, 3-4 tane kuzumuz kaybolmuştu onları aramak için büyük çobanların yanında koyun sürüsüyle gitmiştim ve ilk defa giydiğim montum gece ateşde bir kaç yerinden yanmıştı...

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Amcalar, kardeşler, yeğenler...
Büyük bir kararsızlığım var.!!!
Kabaca şöyle anlatayım
Adam 100 koyun satıyor yanında 100-120 kuzusu var, fiyat da 100 bin!!
Şimdi önümüzde kurban var, kurbanda satsan, sayamadığını kasaba et-balığa versen, sürüyü almak için verdiğin 100 bin liranın 40-50 binini geri alabilirsin.

1- Bu hesap doğru mu, yanlış mı?
2- Yanlışım varsa nerede?
3- Doğru ise bu adam böyle karlı bir malı neden satar?

Lütfen bana bir fikir verin.
Köyümde önceden 6-7 koyun sürüsü vardı, şimdi hiç koyun yok ( 150 civarı keçi bir kişide var).
Herkes 3-5-10-20 gücüne göre inek bakıyor .
Şimdi ben milleti takip edip inek mi bakmalıyım, yoksa ineğe göre zahmetli (karını bilmiyorum) ama daha çok sevdiğim koyun mu bakmalıyım.
Ne yapayım şaştım kaldım, işin ucunda ticari beklentim olmasa direk koyun diyeceğim ama, para işte... Gözü kör olsun. İhtiyaç olan bir şey her zaman.
Koyundaki sayım 150 civarı
İnekte ki sayım 10

Amcalar, kardeşler, yeğenler...
Büyük bir kararsızlığım var.!!!
Kabaca şöyle anlatayım
Adam 100 koyun satıyor yanında 100-120 kuzusu var, fiyat da 100 bin!!
Şimdi önümüzde kurban var, kurbanda satsan, sayamadığını kasaba et-balığa versen, sürüyü almak için verdiğin 100 bin liranın 40-50 binini geri alabilirsin.

1- Bu hesap doğru mu, yanlış mı?
2- Yanlışım varsa nerede?
3- Doğru ise bu adam böyle karlı bir malı neden satar?

Lütfen bana bir fikir verin.
Köyümde önceden 6-7 koyun sürüsü vardı, şimdi hiç koyun yok ( 150 civarı keçi bir kişide var).
Herkes 3-5-10-20 gücüne göre inek bakıyor .
Şimdi ben milleti takip edip inek mi bakmalıyım, yoksa ineğe göre zahmetli (karını bilmiyorum) ama daha çok sevdiğim koyun mu bakmalıyım.
Ne yapayım şaştım kaldım, işin ucunda ticari beklentim olmasa direk koyun diyeceğim ama, para işte... Gözü kör olsun. İhtiyaç olan bir şey her zaman.
Koyundaki sayım 150 civarı
İnekte ki sayım 10

Hayvancılık gerçekten zor bir meslek. Ama küçük büyük dersen. Bence büyükbaş derin. Evet biraz maliyet yaparsın. Ama 100 e 10 değil ama 12 adet alabilirsin. Bunlar da gebe olacak otomatikman. 12 de yavru verecek. Hem sütü hem de erkek yavruları bir süre sonra satıp kar elde edebilirsin. Ama yine söylüyorum maliyetli bir seçenek. Kurbana gitçek gibi 10 tane alırsın ve sana da bakım için bayağı para kalır. Kurbanda satıp bir miktar inek bir miktar dana alıp dengeyi kurarsın.
Gelelim koyuna. 100 koyun 120 kuzu. Bu sayıya 100 bin çok fazla. Irk belirtmediğin için özel cinsse bişey diyemem. Ama ülkemizde küçük baş uzun yıllardır para yapmıyor. Babam 3 koyunla başladı. Bir ara 60 koyun 50 kuzuya kadar yaptı. Kışın sayada bakmak çok rahat. Sorun yazın güdecek adam lazım mera lazım. Edirne de köylerde artık para ile adam bulmak çok zor. Yapacak kişi de anasının nikahını istiyor. Sen kazanmadın mı da o paralara adama baktırmanın bir mantığı yok. Ben şahsen 7 yıl yaşadım bu durumları ve inanın pek te bir kar etmedik. En sonunda sürüyü benim zorumla sattırdım. Ama zevk için 5 tane bıraktı. Halen keyfine bakıyor. Ha tamam bereketli bir hayvan ama inanın emeğinizin karşılığını siz değil çubukçu yada alıp satanlar yiyor.
Benim fikrime göre biz bayağı sıkıntı yaşsdık ve büyük başınn getirisi daha karlı. 550 tl ye zor kurbanlık sattım. Adamlar alıp 750 ye gözümün önünde sattı. 6-7 yıl önce çok iyi dönemdi küçükbaş için. Şimdi pek bir tad tuz yok. Rağbet neyde ise onu yapacaksın bence.

• Beğen
Tepkiler: atayyy