Besi başlangıç-tamamlama rasyonu

18.01.2017
67
19
31
Kayseri

Merhabalar, 10 adet mentafon ırkı buza besliyoruz. Başlangıç olarak

2kg arpa ezmesi
2,5 kg tarım kredi besi standart yemi
2 kg yulaf ezmesi
3 kg pamuk tohumu küspesi
2 kg saman
5 kg kuru ot balyası

Rasyonumuz bu şekilde 3 aydır böyle ilerliyoruz sizce eksikler var mı ? Bundan sonra nasıl devam etmeliyim. Kısa dönem besicilik yapıyoruz tahmini haziran-temmuz gibi kesime gidilcek

2kg arpa ezmesi
2 kg yulaf ezmesi
2 kg saman
5 kg kuru ot balyası

Rasyonumuz bu şekilde 3 aydır böyle ilerliyoruz sizce eksikler var mı ? Bundan sonra nasıl devam etmeliyim. Kısa dönem besicilik yapıyoruz tahmini haziran-temmuz gibi kesime gidilcek

hayvanlar kaç aylık, ağırlıkları?

Orta düzey besiye başlaman lazım yulaf ve pamuk küsmesini 1 kg yap arpayı ve besiyi arttır 2 ay sonra yulaf ve pamuk kuspesimi kaldır arpa yedir bu arada havalar sogul hem hayvana değişiklik olsun günde yarım teneke sulandırılmış melas kullan

Dana kadar oldular cok şükür ama isimleri buza [emoji3] küspeyi sulu yediriyorum zaten ekstra olarak melasa gerek var mı ? Tamamlama rasyonunda tahıl mix ne derece faydalı olur + arpa ezmesi tabi

bu ağırlıkta hayvanlar, 8-9 kg yem yer, verilen yem 16,5 kg. ne kadar yem artıyor. kuru ot balyası, çayır otu mu? yonca balyası mı? hayvan başına pamuk küspesi 0,5-1 kg yeterli.

günlük ağırlık artışı kaç kg? tespit edildi mi? 1,3-1,5 kg

bu ağırlıkta hayvanlar, 8-9 kg yem yer, verilen yem 16,5 kg. ne kadar yem artıyor. kuru ot balyası, çayır otu mu? yonca balyası mı? hayvan başına pamuk küspesi 0,5-1 kg yeterli.

günlük ağırlık artışı kaç kg? tespit edildi mi? 1,3-1,5 kg

Behçet bey 8-9 kg yem kesif yem mi toplam mı ? Bu güne kadar önlerinden sadece kuru ot balyasından biraz bırakıyorlar. Çayır otu balyası. Malesef işletmemizde tartı gibi bir olay yok. Ama tahminlerimi soruyorsanız fazla bir artış yok

Hayvanı tartmadan beslemenin doğru olup olmadığını anlamak bence imkansız günlük kaç tl lik yem yedirip kaç tl lik karkas alındığını bilmek gerekir. Eğer kazandırıyorsa ne yediğinin pek de önemi yok

2kg arpa ezmesi
2 kg yulaf ezmesi
2 kg saman
5 kg kuru ot balyası

hayvanların yemesinde problem yaşamıyorsan vermiş olduğun kilonun üzerinde bir ağırlıkları var 350-380 gibi. kl dediğin gibiyse yemin fazla gibi geldi bana, ben olsam küspeyi 1,5kg ceker, fenniyi 2 kg verir,yulafıda 1,5 indiririm. maliyetler cok önemli. bu düzende dışkılarını kontrol etmelisin sindiremediği besinler varmı yokmu bilmen gerek.

hayvanların yemesinde problem yaşamıyorsan vermiş olduğun kilonun üzerinde bir ağırlıkları var 350-380 gibi. kl dediğin gibiyse yemin fazla gibi geldi bana, ben olsam küspeyi 1kg ceker, fenniyi 2 kg verir,yulafıda 1 indiririm. maliyetler cok önemli. bu düzende dışkılarını kontrol etmelisin sindiremediği besinler varmı yokmu bilmen gerek.

Kilo değerlerim tahmini zaten. Fakat bugune kadar önlerinden yem almadım (hastalık dışında) ben artırmayı düşünürken sizlerin "bu yem cok fazla" demeniz tuhafıma gitti. Dışkılarına gelince ise tek tük diri taneler görüyorum onun dışında şişme,ayağında topallama, hayvanda keyifsizlik yok. Sürekli oynaşma peşindeler[emoji3] yulaf son 250kg kaldı zaten onu bitirip öyle mi dediğiniz düzene dönsem yoksa 1kg indirip yaklaşık 1 ay daha dediğiniz gibi mi gitsem ?

Yem aldığın bayilerden veya veterinerlerde bulunuyor onlar tarif eder birde verdiğin yem fazla gibi danalar için 50 kg canlı ağırlığa 1 kg keşif yem hesaplanır 350÷50=7 kg yem olarak hesaplanır

Et süt kurumunun sitesinde göğüs ölçüsüne göre bir tablo hazırlamışlar. (Canlı ağırlık/besili). bugun tekrar tarttım yemi bir yanlışlık yok hayvanlarda iştahsızlıkta yok sanırım benim kilo tahminlerim yanlış