Mondofon-şarole melezleme

18.01.2017
67
19
31
Kayseri

Mondofon şarole melezi hakkında bilgisi olan var mı ? Buzağılar nasıl oluyor ? Şarole baskın geliyor diye biliyorum. Doğumda zorluk yaşar mıyız ? Simental-mondofon melezlerini hiç beğenmedim ne beside ne damızlıkta cok geri kaldılar

Simental-montofon eşleşmesi çok mantıklı değil aslında. İkisi de kombine ırk ve özellikleri birbirine benzer. Etçi yönü kuvvetli simentaller ile belki daha başarılı olunur.

Montofon-şarole eşleşmesi et verimi yönünden daha mantıklı olacaktır. Tam olarak montofon diyemem ama montofon melezi ineklere şarole atanlar oldu bizim oralarda. Çıkan yavruların gelişimleri güzeldi. Görüntüleri de şarole ile aynıydı. Yani baskın olduğunu söyleyebiliriz.

Hedefiniz et ise tamamen etçi ırklar ile melezleme yapmak daha doğru bir tercih olur. Angus, şarole, hereford, limuzin olabilir.

0918051fd7cbe2ac0ae2083c0a580530.jpg
3f16cec519a0049b8ec9e6184c33619e.jpg
995ef865012fb7223e23872964a03d0a.jpg

bende aynı şekilde mondofon ve melezi ineklerime LİSCALLY ETİ adında sarole bir boğa tohumu attırıyorum bakalım nasıl olacak yavrular 2017 agustoz gibi dogumlar zor dogum olacak mı yavrular nasıl olacak merakla bekliyorum

Maşallah cok güzeller. Hiç bu melezleri düve yaptınız mı yada besi yaptınız mı ? Ayrıca doğumda zorluk çektiniz mi. Buzağılar kaç günlük
Düve süt için uygun değil ama güzel besiye geliyor 20 aylık düve 380 kilo gibi karkas yaptı buzagilar 30 gün civarı erkekleri harika besi metaryali

• Beğen
Tepkiler: GÖKTENDAĞ
Mondofon şarole melezi hakkında bilgisi olan var mı ? Buzağılar nasıl oluyor ? Şarole baskın geliyor diye biliyorum. Doğumda zorluk yaşar mıyız ? Simental-mondofon melezlerini hiç beğenmedim ne beside ne damızlıkta cok geri kaldılar

6a1c3f29ebb442415e763b4e19804dfc.jpg
88299990b25bec88a414c5315b54f797.jpg
mondofon kırması ineğimizden gectıgımız mayıs ayında doğan dişi şarole buzağımız bu fotoğraflarda hemen hemen 2 aylık.Gelişimi çok güzel kesinlikle tavsiye ederim.Mondofona atılacak tohum kesinlikle şarole araştırmalarıma göre.Çünkü mondofonda renk olarak özellikle baskın bir ırk o yüzden şarolede renk açısındanda yakın olduklarından doğan buzağılar melez değilde anne baba şarole gibi görüntü ve gelişim gösteriyorlar.Bir arkadaşımında buzağısı mondofon melezi inekten şarole erkek oldu gelişimi ve besisi süperdi kesinlike tavsiye ederim.Bizim ineğimiz geniş ve yaşlı bir inekti doğumda sıkıntı yaşamadık.Genç ve çatısı dar ineklerde dikkat etmenizi tavsiye ederim doğum kolaylığı yüksek olan bir tohum seçmelisiniz

6a1c3f29ebb442415e763b4e19804dfc.jpg
88299990b25bec88a414c5315b54f797.jpg
mondofon kırması ineğimizden gectıgımız mayıs ayında doğan dişi şarole buzağımız bu fotoğraflarda hemen hemen 2 aylık.Gelişimi çok güzel kesinlikle tavsiye ederim.Mondofona atılacak tohum kesinlikle şarole araştırmalarıma göre.Çünkü mondofonda renk olarak özellikle baskın bir ırk o yüzden şarolede renk açısındanda yakın olduklarından doğan buzağılar melez değilde anne baba şarole gibi görüntü ve gelişim gösteriyorlar.Bir arkadaşımında buzağısı mondofon melezi inekten şarole erkek oldu gelişimi ve besisi süperdi kesinlike tavsiye ederim.Bizim ineğimiz geniş ve yaşlı bir inekti doğumda sıkıntı yaşamadık.Genç ve çatısı dar ineklerde dikkat etmenizi tavsiye ederim doğum kolaylığı yüksek olan bir tohum seçmelisiniz
Abi bisey sormak istiyorum farzetki herhangi bir ırk inegimize etci ırk tohumu attık dişi çıkti. Bu disi buzagi buyudugunde ona tekrar ayni irktan tohumu atsan ne gibi sonuclar ortaya cikar? Misal sen bu disi sarole buyuyunce tekrar sarole atsan nolur?

• Beğen
Tepkiler: baltilar
Abi bisey sormak istiyorum farzetki herhangi bir ırk inegimize etci ırk tohumu attık dişi çıkti. Bu disi buzagi buyudugunde ona tekrar ayni irktan tohumu atsan ne gibi sonuclar ortaya cikar? Misal sen bu disi sarole buyuyunce tekrar sarole atsan nolur?
ona şarole degilde limuzin atarsan gene melez azmanligindan faydalanirsin ama sarolenin duvesi ilk tohumlamada 17 18 aylari buluyo ama 12 14 ay angus melezi duveye sarole tohumlayip ne cikarsa besi metaryali olarak kullanabilirsin cunku sarolenin duvesi bile guzel kilo aliyor

ona şarole degilde limuzin atarsan gene melez azmanligindan faydalanirsin ama sarolenin duvesi ilk tohumlamada 17 18 aylari buluyo ama 12 14 ay angus melezi duveye sarole tohumlayip ne cikarsa besi metaryali olarak kullanabilirsin cunku sarolenin duvesi bile guzel kilo aliyor
Abi yerli düve diye tabir edilen hayvanlar zaten genetik yapısı arap sacı gibi oluyor ya melez azmanlığı ne derece gerceklesir kestiremiyorum zaten heryeri melez. Şarole dişi düveye tekrar şarole atsak yavrusu safkanlığa yaklaşırmı?

Abi yerli düve diye tabir edilen hayvanlar zaten genetik yapısı arap sacı gibi oluyor ya melez azmanlığı ne derece gerceklesir kestiremiyorum zaten heryeri melez. Şarole dişi düveye tekrar şarole atsak yavrusu safkanlığa yaklaşırmı?
hatta bu sorunun cevabını orta okulda almış olman gerek en basit haliyle kim kime benzeri mendel amca var bezelye ekiyomuş bu amca açıklamış.
okulda gördüğün herşey gerçek hayatta önüne çıkar.[emoji6]
http://www.bilgicik.com/yazi/mendel-kanunlari-ve-caprazlamalar-konu-anlatimi/