Arkayı Genişletme..

Bunlar gibi bende arkayı açmayı düşünüyorum çünkü pulluğun ön taraf çeki kolu geniş olduğu için yan kollar tekerleğe sürtüyor..

https://youtu.be/dZqG8V_smb8

Ben sadece arkayı açacağım önleri açmasam aynı kalsa bir sıkıntısı olur mu.?

Arkayı açınca önleri de açmam gerekir mi.?

Artısı - eksisi ne olur.?

bir zararı olmaz traktöre..
ama sıra arası yada yol işlerinde sıkıntı olursa ona dikkat et yeter
Sıra arasıyla pek işim olmaz abi benim sıkıntı pulluk takınca oluyor diğer ekipmanlarda da birşey olmuyor onların önü dar olduğundan..

Benim ölçümlerime görede 20 cm gibi bi genişleme oluyor yoldada pek etkileyeceğini zannetmiyorum..

Asıl meraklandığım arkayı açınca önüde açmam gerekirmi aynı kalsa bir sıkıntı olurmu ,kasma gibi vs..?

Iki adet traktor dortlu romork tepeleme gubre yuklu tarla yolunda camur yara yara geliyor durdum yol verdim bakiyorum
3105 mf biri 6 bin valtra
3105 cok guzel gidiyor valtra genis oldugu icin arkadan gelsede baktim mf nin izi dar geliyor yeniden iz aciyor tabi zorlaniyor yoksa valtra 128 hp ve agir
Tabi kuru iste genis sikinti olmaz guzel ceker
On arka dengeli olmasida bu açıdan onemli

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
Iki adet traktor dortlu romork tepeleme gubre yuklu tarla yolunda camur yara yara geliyor durdum yol verdim bakiyorum
3105 mf biri 6 bin valtra
3105 cok guzel gidiyor valtra genis oldugu icin arkadan gelsede baktim mf nin izi dar geliyor yeniden iz aciyor tabi zorlaniyor yoksa valtra 128 hp ve agir
Tabi kuru iste genis sikinti olmaz guzel ceker
On arka dengeli olmasida bu açıdan onemli
Daraltılmış hali bu

63837675cb7684b7cb9b4794a3833d2b.jpg

Bu da normal hali yan gergi kollarında çok farkediyor benim gördüğüm..

db971c28f6ee932f05b6a3b70bb77775.jpg

Önleri açmazsan pulluk çizisinde arka tekerler daha çok sürülmüşü çigner, traktörü soldan götürmeye ugraşınca önler sola bükülü gitmen gerekir, yakit ve zorlanma artar. Ama telafisi imkânsız bisey degil, önleri açmadan bi süre kullan, olumsuzluk hissedersen aç.

• Beğen
Önleri açmazsan pulluk çizisinde arka tekerler daha çok sürülmüşü çigner, traktörü soldan götürmeye ugraşınca önler sola bükülü gitmen gerekir, yakit ve zorlanma artar. Ama telafisi imkânsız bisey degil, önleri açmadan bi süre kullan, olumsuzluk hissedersen aç.
Arkaları açınca önden bi bakarım denk gelmezse önleride açarım..öyle sola bükülü olursa sıkıntı ip gibi dümdüz gitmesi lazım.. :) :)

15 cm artiyor iz genisligi.. ön kepcede israrla tavsiye edilir..

Hic bi zarari olmaz.. faydasi olur.. lakin hepsini yap.. belli bi sure sonrada kontrol et gevseme olabilir.. tekrar sık..

Cekis azalmaz belki cuzi artar..

Denge artar.. suruse zarari olmaz faydasi olabilir..

Hic bi zarari da yok..

• Beğen
15 cm artiyor iz genisligi.. ön kepcede israrla tavsiye edilir..

Hic bi zarari olmaz.. faydasi olur.. lakin hepsini yap.. belli bi sure sonrada kontrol et gevseme olabilir.. tekrar sık..

Cekis azalmaz belki cuzi artar..

Denge artar.. suruse zarari olmaz faydasi olabilir..

Hic bi zarari da yok..
Tamam abi dördünü birden yapacam..

Tractordata sitesinde arka genişliğe 223 cm yazmış şuan 190 cm genişleyince 33 cm mi artıyor, yoksa 16 'şar cm mi farkediyor her iki lastikte.?

Kullanılan tekerde bendekinin aynısı 16.9 - 34

Baki jant uzerindeki yuvalar 7,5 cm

2 jantta toplam 15 cm ön

15 cm de arka aciliyor

Ön ve arkanin ölcünün ayni olmasi ayni olmasi gerektigini de gösteriyor gibi..

Tek olumsuzluk dar bi kamyona yuklerken sigmama ihtimali..

Genislet gitsin..

Biz alir almaz genislettik..

• Beğen
Baki jant uzerindeki yuvalar 7,5 cm

2 jantta toplam 15 cm ön

15 cm de arka aciliyor

Ön ve arkanin ölcünün ayni olmasi ayni olmasi gerektigini de gösteriyor gibi..

Tek olumsuzluk dar bi kamyona yuklerken sigmama ihtimali..

Genislet gitsin..

Biz alir almaz genislettik..
Aynen abi kamyona yüklerken daraltmışlar sığmamış bana geri aç demişti Alkan abi birşey olmaz diye açmamıştım sıkıntı çıkardı sadece benim pulluk'ta sorun oluyor yan gergiler tekere sürtüyor diğer küçük numaralı pulluk'ta sorun olmuyor.O yüzden geri açacağım.Baharın ilk iş o..

Attığım fotolar Adapazarın'daki zetorlardan..

Dikkatimi çekti bendeki daraltılmış olduğundan oyuncak gibi görünüyor.. :) :)

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14