Traktorun sürekli çekerde durmasının zararları var mıdır?

Yeni 4*4 traktor aldım çeker pozisyonuna sadece ihtiyaç duyduğumda mı almalıyım bilmek istediğim hep çeker pozisyonunda kalsa ön düzen dişliler falan zarar gorurmu bı de yolda rampa çıkışı 4*2 ile 4*4 arasında fark olurmu

4×4 te traktor kullanmak ön lastikleri resmen eritir. Araziye girdin mi çekere Atacan çıktın mı tek çekere alacan.
Eğer ki römork la zor bir yük varsa yol şartlarıda kötüyse tabiki yine kullanilir
Aynı şekilde yokuş aşağı dik rampada inerken de kullanmak daha güvenlikli olur.

• Beğen
Tepkiler: ilkerdmr
bu bence tamamen traktörün ön ve arka tekerlerinin iletilen gücündeki muazzam uyuma bağlı..
deutz 75lik 2011 model..
aldığım günden beri pek nadir öyle aklıma gelirse uzun yolda belki çıkardım..
yüzde 95 devamlı çift çekerde çalıştı.
lastiklerde orantısız aşınma gözlemlemedim..
ama bazı markalarda dediginiz gibi önler uyumsuzluğa daha az mukavemet gösterdiği için hem ön diferansiyelde hemde lastiklerde aşınma ve arıza gözlemliyorum.

bu bence tamamen traktörün ön ve arka tekerlerinin iletilen gücündeki muazzam uyuma bağlı..
deutz 75lik 2011 model..
aldığım günden beri pek nadir öyle aklıma gelirse uzun yolda belki çıkardım..
yüzde 95 devamlı çift çekerde çalıştı.
lastiklerde orantısız aşınma gözlemlemedim..
ama bazı markalarda dediginiz gibi önler uyumsuzluğa daha az mukavemet gösterdiği için hem ön diferansiyelde hemde lastiklerde aşınma ve arıza gözlemliyorum.
Yusuf abi dedigin gibi sdf grubu bu konuda cok iyi bende zamaninda samenin cekeri hemen hemen hic cikarmadim agriza falan kesinlikle olmadi lastiklerde orantisiz bi bitme falan olmadi simdiki 5410 cekerde hizlandimi şanjuman otuyor samede oda yoktu ahhh same vahhhh same

• Beğen
Tepkiler: ilkerdmr
Nasıl ya arkadaşlar lütfen bu konuyu kapatmayın çok önemli.
Traktörü çekere atarken yolda kulağa gelen elektronik cihazlardaki gibi ses iyi değil mi yani uyumsuzluğu mu gösteriyor?
Benim jd 65 te de böyle bir ses var.
600 saatte arka lastikler 100/80 ön lastikler 100/60 gibi.
Demek ki same deutz fahr gurubu bu konuda daha farklıymış bir yaşıma daha girdim.

gerçek 4 çekerse eğer hiç bir zararı yok. eğer dönüşlerde kasma yapıyor, hızda azalma varsa yakıt tüketimi artıyorsa zaten sürekli 4 çekerde kullanma.
On frenleri çekerde iken tutuyor otomatik devreye girmiyor o yüzden sürekli çekerde durmasının zararları var mıdır diye düşündüm konuyu ben acmıştım yorumlardan bilgi aldım teşekkürler traktor Kubota MK 5000 çekerde iken traktörde kasma hızında düşme manevra azalma gibi olumsuz luklar hissetmedim yakıt durumu nu daha yeni olduğu için zaman gösterecek
dönüşlerde gereksiz dört çeker motoru kasar tarla harici kullanmaya gerek yok hele yolda giderken mutlaka çıkarmalısın dört çekerden.

Nasıl ya arkadaşlar lütfen bu konuyu kapatmayın çok önemli.
Traktörü çekere atarken yolda kulağa gelen elektronik cihazlardaki gibi ses iyi değil mi yani uyumsuzluğu mu gösteriyor?
Benim jd 65 te de böyle bir ses var.
600 saatte arka lastikler 100/80 ön lastikler 100/60 gibi.
Demek ki same deutz fahr gurubu bu konuda daha farklıymış bir yaşıma daha girdim.

Sdf farkli degil bu konuda lider denilebilir.orjinal ön ve arka lastikleri 6000 kusur saatte ayni anda degistirdim.Bazi markalar arkalar bitene kadar 2.yide bitirir

Sdf farkli degil bu konuda lider denilebilir.orjinal ön ve arka lastikleri 6000 kusur saatte ayni anda degistirdim.Bazi markalar arkalar bitene kadar 2.yide bitirir

Abi bizim 70-66 2000 model, orjinal lastiklerini 2010 yılında aynı anda değiştirdik. Şimdi yine lastikler eskidi değişmesi gerekiyor ama önceki lastik takımlarının da şimdikilerin de ön ve arka lastikleri aynı zamanda bitti..

SDF neymiş yaw böyle,dünyanın ilk çift tahrikli traktörünü ürettiğini diyorlardı fakat bu kadarda ön ve arka lastik uyumuna sahip olduğunu bilmiyordum. Mesela bizim traktörün ön lastikleri muhtemelen 1500 ila 1600 saatte değişir arka lastikler de 3000 de falan değişir şu işe bak demekki önler iki defa değişecektir.
Geçenlerde bir tanıdık tümosan 7070 traktörün de on lastikleri 1500 de değişti arkalar daha 100/50 değerindeydi.