Motorlu Testere Zinciri Bileme

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Motorlu testere zinciri 3 şekilde bilenir.
-Otomatik olarak bileme makinesinde.
-Klavuz kullanarak bileme.
-El eğesi ile doğrudan bileme.

P62_TR.jpg

Testere ve kılavuz, iyi bir denge ve her iki elinizin eğeleme için serbest olmasını sağlamak için sabit bir konumda olmalıdır. En kolay yol, kılavuzu sabitlemek için tezgaha monte edilmiş bir mengene kullanmaktır. Zincir frenini devreye alarak zinciri sabitlemektir.

P63.jpg

1. İşe, kesme dişi ile başlayın. Sahip olduğunuz zincir tipi için tasarlanmış yuvarlak eğeyi ve eğeleme mastarını kullanın (sayfa 61’deki tabloya bakın).
2. Eğeleme mastarını zincirin üzerine koyun. Eğeleme mastarı üzerindeki oklar, zincirin dönüş yönüne doğru (burun çarkına doğru) dönük olmalıdır. Mastarın zincire temas ettiğinden emin olunur.
3. Her iki elinizle eğeleyin. Eğeyi, eğeleme mastarı üzerindeki makaralara göre 90 derecelik bir açıyla yerleştirin. Eğe, her iki makara üzerine basmalıdır. Eğeleme açısı, zincirin tipine bağlı olarak 25–35°’dir. Kesme dişini, yumuşak hareketlerle sizden uzağa doğru eğelenir.
4. Sonra, tüm diğer dişleri eğeleyerek devam edin. Her kesme dişi, keskin olacak şekilde eğelenmelidir. Tüm kesme dişlerinin eşit uzunlukta olması önemlidir.
5. Bir taraftaki tüm kesme dişlerini eğelemeyi bitirdikten sonra, mengeneyi gevşetin ve sonra kılavuzu diğer taraftan bağlanır.
6. Ardından kesme dişlerini aynı biçimde zıt yönden eğelenir.

P61_4.jpg

Elle eğeleme de ise;
Kesme dişinin orijinal açılarının korunduğundan emin olunur. Kesme dişlerinin doğru açıda ve derinlikte olmasını sağlamak için, bir kaç kez elle eğeledikten sonra yine de eğeleme mastarını kullanmanızı önerilir.

Bir kanca oluşturacak şekilde eğelemekten kaçınmak gerir. Sonuç olarak, zincir çok «agresif» olacaktır.

Derinlik mastarı kullanmak;
Derinlik mastarının konumu ile dişin ucu arasındaki yükseklik farkı (derinlik mastarı açıklığı) kesme dişinin ne kadar keseceğini belirler. Bu, bir planyaya çok benzer biçimde çalışır. Planya asgari kesme bıçakları ile ayarlandığında, çok az miktarda ahşap kaldırır. Aynı durum, derinlik mastarı açıklık kenarı ile dişin ucu arasındaki mesafe çok düşük olduğunda da meydana gelir. Derinlik mastarı açıklık kenarının çok aşağıya kadar eğelenmesi de iyi değildir.

262763574_tn30_0.jpg

Kesme dişinin en uzun kısmı 4 mm’den kısaysa ya da çatlaklar bulmanız durumunda, zinciri değiştirme zamanı gelmiş demektir.

50 mt'ye koy. ..
tüfeği al...
içini domdom mermisi doldur..
nişan al..
kesin çalışır nailim :)
bende 170'lik küçük bir stihl almıştım..
zinciri keskin oldumu o küçük boyu ile manyak işler görüyorum..
lakin iş bitiminde benzini bitene kadar çalıştırıp boşaltıyorum..
3 yıl oldu hiçbir sorun yaşamadım..
işin sırrı orada galiba

• Beğen
Tepkiler: NAİL KIZIL
50 mt'ye koy. ..
tüfeği al...
içini domdom mermisi doldur..
nişan al..
kesin çalışır nailim :)
bende 170'lik küçük bir stihl almıştım..
zinciri keskin oldumu o küçük boyu ile manyak işler görüyorum..
lakin iş bitiminde benzini bitene kadar çalıştırıp boşaltıyorum..
3 yıl oldu hiçbir sorun yaşamadım..
işin sırrı orada galiba
Fazla bi iş yapmiyo hobi amaçlı kullaniyoduk bi akrabaya vermişler o mu bişey yaptı nedir bi usta görmek istiyo galiba

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Mcculloch marka oregon palalı makine var 4-5 yıllık 4. zinciri kullanıyoruz şuan 3. zincirin pala üzerinde giden dişleri yamuldu yeni olmasına rağmen zincir atmaya başladı, yenisini taktım zincir boşluğu normal her zaman ayarladığımız gibi fakat yine atıyor paladamıdır sıkıntı sizce?
Not: palada yamukluk varsa da gözle göremedim.

Mcculloch marka oregon palalı makine var 4-5 yıllık 4. zinciri kullanıyoruz şuan 3. zincirin pala üzerinde giden dişleri yamuldu yeni olmasına rağmen zincir atmaya başladı, yenisini taktım zincir boşluğu normal her zaman ayarladığımız gibi fakat yine atıyor paladamıdır sıkıntı sizce?
Not: palada yamukluk varsa da gözle göremedim.
Zinciri icerıdekı döndüren dıslının dıslerınde kırılmış olan var mı?