Damızlık düve olarak, Angus mu Şarole mi¿?

Simentallerle besi yapmış, simentalin ne olduğunu iyi bilen bir kardeşimiz, düve olarak Angus mu Şarole mi yapayım diye soru soruyor. Bazı arkadaşlar, Angusu Şaroleyi bırak, simental besle diyor. Yahu arkadaşlar, simental zaten kötü bir ırk değil, ama beslenecek tek sığır ırkı da değil, bu ırkların da kendine özgü bir sürü iyi yönü var.

• Beğen
Tepkiler: aladar
Red Angus bildiğin Angus'un kırmızısı. Ben besi amaçlı melezlememde Kırmızı Angusu tercih ettim. Tercih etmemdeki birinci sebep Simentalin rengiyle uyumlu olsun ve çirkin hayvanlar olmasın idi. İkinci sebebim ülkemizdeki kırmızı hayranlığı. :) Amerika'da nasıl beside siyah hayranlığı varsa Türkiye'de aynı şey kırmızı için var.
Şu ana kadar 10 civarı SimAngus buzağım oldu.
Kullandığım Red Angus boğanın resmi ve doğan buzağılarımdan biri:
51b5fbbffa970dc9f89061485621f326.jpg

dd8c1093b0a7773799d3866b9cd90ba4.jpg
Maşallah barekallah. Bereketli olsun.
Red angusu sormamdaki amaçta buydu zaten ülkemizdeki kırmızı hayranlığı. Satışı kolay olur ve sıcağa daha dayanıklı diye okumuştum.

• Beğen
Tepkiler: simentalci
Simentallerle besi yapmış, simentalin ne olduğunu iyi bilen bir kardeşimiz, düve olarak Angus mu Şarole mi yapayım diye soru soruyor. Bazı arkadaşlar, Angusu Şaroleyi bırak, simental besle diyor. Yahu arkadaşlar, simental zaten kötü bir ırk değil, ama beslenecek tek sığır ırkı da değil, bu ırkların da kendine özgü bir sürü iyi yönü var.
Dediğiniz gibi simental de iyi ama ben süt ile hiç uğraşmak istemiyorum sadece yavru alıp inek buzağı aynı mera da otlasın, erkekleri beside düveleri yine damızlık olarak kullanmak istiyorum. Et ırkı olarak da red angus istiyorum ama Şarole de aklımı karıştırıyor.

Dediğiniz gibi simental de iyi ama ben süt ile hiç uğraşmak istemiyorum sadece yavru alıp inek buzağı aynı mera da otlasın, erkekleri beside düveleri yine damızlık olarak kullanmak istiyorum. Et ırkı olarak da red angus istiyorum ama Şarole de aklımı karıştırıyor.

Bana göre doğru düşünüyorsun kardeşim. Allah yolunu açık etsin. Senin imkanların benim elimde olsa ben de kızıl Angus yapardım. Hem Angus hem şarole hem simental besleyen [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] Barış üstad olur diyor. Ben onu dinlerdim. O bir üstad. Hep doğru şeyleri yapıyor. Angusa bir önyargı var. Bu forumdaki arkadaşlarda da var.
Geriye, anaç düveleri daha ucuza maal etmek kalıyor. Bu konuya odaklanın bence. Herafordlar da kırmızı alaca etçi bir ırk, Simental renklerinde. Angusla melezlemede iyi sonuç verir. Ucuz düve temin edersen, Onlarla başlayıp Angusla devam edebilirsin.

Şarole daha iri ve daha yüksek kilolara ulaşır. Angus zayıf mera koşullarında daha başarılı. Angusun eti daha değerli, anlayana.
Angusun doğum kolaylığı süper. Şarole iri doğumlu ve bu konuda sorunlu.
Şarole ilk boğasaklığını 20 aylıkken gösterir ve ilk doğumunu 3 yaşına doğru yapar. Ama Angus ilk boğasaklığını 13-14 aylıkken gösterip, 2 yaş civarında ilk doğumunu yapar.
Bir de Şarole yüksek rakımlarda verimli olmaz. Fransa'da fuarda öyle demişlerdi.
Hadi bakalım çık işin içinden. :)

Simentalci abim tohumlamada kullandığınız kırmızı angusun ismi nedir acaba

Angusun eti iyidir falan deniyor ama kasap angusun etinin Amerikada Avrupa bilmem ne olduğunu sallamıyor. 7 Haziranda Kayseri Develi'de simental mal kestirdim 27.50 ye. Adam Maraş Elbistandan getirmiş 40 tane angus 26.400 e kestirdi. Kasap bulamadım diyor. O yüzden Simental Şarole gibi Avrupa kökenli mal iyidir.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Arkadaşlar bence en iyisi anaç olarak angus alıp ona belcika mavisi şarole limuzin tohumlayalım. Çünkü anası merada gezecek dayanıklı olması lazım yavrular da besiye alınacak şarole limuzin ve belcika mavisi daha fazla et tutuyor. Angus bodur bisey oldugundan 400 kilo karkasdan ötesini görmek zor ama dedigim ırklarda 500 kilo cok nornal 600 bile görunur. Deneyen arkadaslar varsa tavsiyeye acigim ama benim gorusum bu sekilde

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Arkadaşlar bence en iyisi anaç olarak angus alıp ona belcika mavisi şarole limuzin tohumlayalım. Çünkü anası merada gezecek dayanıklı olması lazım yavrular da besiye alınacak şarole limuzin ve belcika mavisi daha fazla et tutuyor. Angus bodur bisey oldugundan 400 kilo karkasdan ötesini görmek zor ama dedigim ırklarda 500 kilo cok nornal 600 bile görunur. Deneyen arkadaslar varsa tavsiyeye acigim ama benim gorusum bu sekilde

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Angusa limuzin ve şarole aşılayıp doğumun nasıl olması bekleniyor.

Teşekkür ederim. Köyümüzde baraj etkisinden dolayı kar yağışı yok. Sıcaklık min. -5°C (15-20 gün). Koyun gibi güdülecek. Daha doğrusu çoğu gün gece gündüz çevrili arazide otlayacak. Taşlık arazi yok.
Belittiğin şartlarda olacaksa ANGUS'tan şaşma kardeşim. Çünkü tam bir mera hayvanıdır ANGUS ve yem maliyetin de o kadar düşük olur.

Belittiğin şartlarda olacaksa ANGUS'tan şaşma kardeşim. Çünkü tam bir mera hayvanıdır ANGUS ve yem maliyetin de o kadar düşük olur.
Bencede angus tan şaşma meran varsa. Sert iklim hayvanı. Şahsen meram olsa bende istiyorum. Ama bizim 6 ay yaylada kalıyor gerisi köyde ahırda kalır ancak. Yaylada bile komşular sıkıntı çıkarır diye yapamıyorum.