MF FRANSIZ 168 PATOSTA

Yeri gelmişken şunu da ekleyeyim.

"Verilen kaba yemler patoz samanı gibi çok ince kırılmış yemlerden oluşmamalıdır. İnce yemler hayvanların geviş getirmelerini azaltır, dolayısıyla da tükürük salgısı azalmış olur. Bu durum ineklerde işkembe asitliğinin artmasına ve yemden yararlanma oranının düşmesine neden olur."

Bu tarz bilgileri internette görüyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: somy
Yorumlarınız için teşekkür ederim :)

[MENTION=48547]ELPRESACANARİO[/MENTION] Biz benim aklımın yettiği işin içinde olduğum yaklaşık 15 senedir böyle yapıyoruz ki eskiden de böyleymiş toz saman, çayır otu kesi,yonca kesi, kuru yonca ve kuru çayır otu balyası kullanıyoruz hayvan beslemede yem olarakta; arpa ve yulaf ezmesi, süt yemi, besi yemi, pamuk küspesi ve buğday kırığı karışımı kullanıyoruz bu karışımın oranı hayvanların genel durumuna kuru, sağmal, besi, buzağı şeklinde farklılık gösteriyor buzağı büyütme yemi de var tabi. Bu yem karışımını az bi altlık samanın üzerinde veriyoruz aile işletmesi olduğumuz içi yem karmamız yok o denli büyük bir işletme değiliz diyelim :) Konunun özüne gelecek olursak bu beslemeyle yıllardır sıkıntısız devam eden bir sistemimiz var ki Allah nazar etmesin hayvanlarımız köyde parmakla gösterilecek lafı edilen hayvanlardır durum böyle :)

[MENTION=60401]Yaşar Akgün[/MENTION] abi makina 76 model sıkıntısız sağlam makina çok şükür :) Fransız İngiliz muhabbetine gelince ingilizler orjinal yağlı fren blokta uk yazıyor diye biliyorum fransızlar kuru fren ingilizler daha çok tutulur ama benim gözümde fransızın da bi eksiği yok ingiliz karşısında gayet tatmin edici bir makina gelirsen bizim oraya misafir ederiz bakarsın sende :) ayrıca genel görünümden de ayırt edici farklar var debriyaj pedalı gaz pedalı orjinali bozulmamış olmak şartıyla öndeki döküm tampon basit gözle görülür farklar diye kısaca anlatabilirim :)

Yağlı balata 71 ve üzeri diye biliyorum bizim 165 67 modeldi frenleri bilyalı sistemmiş yaptırdım yinede düzen tutmuyordu kilitlenip kalıyordu :)Fransız olanlar patinaja daha zor düşer çeker yada kırar. Benim kafamı kurcalayan zamanında şahısların dışardan getirdiği Fransız üretimler ile Türkiye'den alınma arasında fark var. Taşoluk'ta vardı sahibi Almanya'dan almış hava filtresi dışarda gaz ve ayak koyma pedalları delikli çamurluklar ekli arka tekerler 15/30 göstergelerde farklı.

Yağlı balata 71 ve üzeri diye biliyorum bizim 165 67 modeldi frenleri bilyalı sistemmiş yaptırdım yinede düzen tutmuyordu kilitlenip kalıyordu :)Fransız olanlar patinaja daha zor düşer çeker yada kırar. Benim kafamı kurcalayan zamanında şahısların dışardan getirdiği Fransız üretimler ile Türkiye'den alınma arasında fark var. Taşoluk'ta vardı sahibi Almanya'dan almış hava filtresi dışarda gaz ve ayak koyma pedalları delikli çamurluklar ekli arka tekerler 15/30 göstergelerde farklı.

Doğrudur abi onlardan görmedim ben hiç ama bizimkinden gayet memnunuz yakıt çekişte. Boyundan büyük işler yapıyor 100 serisi 200 serisi bütün mf lerle kapışırım konu ne olursa olsun herg ikileme yol yük yakıt şansımıza çok iyi denk gelmiş bu satmayı düşünmüyoruzda büyük traktör alsakta bu duracak bu ayrı bişe :)

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün
Doğrudur abi onlardan görmedim ben hiç ama bizimkinden gayet memnunuz yakıt çekişte. Boyundan büyük işler yapıyor 100 serisi 200 serisi bütün mf lerle kapışırım konu ne olursa olsun herg ikileme yol yük yakıt şansımıza çok iyi denk gelmiş bu satmayı düşünmüyoruzda büyük traktör alsakta bu duracak bu ayrı bişe :)

Baharda kısmetse sizin köyde ırmağın kenarında tarla ekmeye gelecem. Memlekette iken düğünlere giderken Kaynar'daki marketlere uğrardık marketlerde kapanmış şimdi :)