Bag-kur'lu Olmamak

Sayın üyeler; ben memurum, primim doldu yaşı beklemem gerekiyor ki benimde bekleme niyetim yok. Hayvancılık yapacağım yeni bir ahır yapacağım kredi kullanmayacağım bu nedenlede öyle büyük ölçekli olmayacak 15-20 diyelim. Tarlamız var fakat destekleme falan alamıyorum. ( miras işleri).

Şimdi gelelim soruma...
Ben bu işi yaparken Bağkur yada ssk gibi bir sisteme girmek istemiyorum. (Girersem emekli maaşımda zararım olacak.) Fakat bu hayvancılıkda ki desteklemeleri almak istiyorum, ahırım, hayvanlarım kayıtlı olmalı ( zaten başka şansın yok). Şimdi ben gelir testi yaptırarak sadece genel sağlık sigortalı olsam, hayvancılığa başlayınca devlet bana " hayvancılık yapıyorsun, işletmen var Bag-kur ya da ssk lı olmak zorundasın" dermi.

Sayın üyeler; ben memurum, primim doldu yaşı beklemem gerekiyor ki benimde bekleme niyetim yok. Hayvancılık yapacağım yeni bir ahır yapacağım kredi kullanmayacağım bu nedenlede öyle büyük ölçekli olmayacak 15-20 diyelim. Tarlamız var fakat destekleme falan alamıyorum. ( miras işleri).

Şimdi gelelim soruma...

Ben bu işi yaparken Bağkur yada ssk gibi bir sisteme girmek istemiyorum. (Girersem emekli maaşımda zararım olacak.) Fakat bu hayvancılıkda ki desteklemeleri almak istiyorum, ahırım, hayvanlarım kayıtlı olmalı ( zaten başka şansın yok). Şimdi ben gelir testi yaptırarak sadece genel sağlık sigortalı olsam, hayvancılığa başlayınca devlet bana " hayvancılık yapıyorsun, işletmen var Bag-kur ya da ssk lı olmak zorundasın" dermi.

kaç yasındasınız 40 yazıyor dogru ise .. emeklilik hesabınızda yanlışlık var emelkilik heabını 4c ye göre yapınız 4a ya göre gününüz dolmuş olabilir ama bu sizin işinize yaramaz.. suan 4c li misiniz yani memuriyet devam ediyormu? ediyorsa bi rkolayı daha var..

yani şöyle egerki suan boşta iseniz tarım gelirinin buyuklugune göre muafiyet belgesi filan bişeler oluyor onu aratırınız yani mesela kucuk bir işletme dunun karı filan cok az ancak odaya kayıt yaptırdınız bu dudurmda bagkurlu olmaz zorunda değilsiniz muafiyet belgesi almanız gerekiyor tarım müdürlüğünden.

• Beğen
Tepkiler: eminyarkin
Şuan 41 yaşındayım, çalışmaya devam ediyorum, ya Temz ağst olmadı yıl sonunda dilekçeyi vereceğim. Prim 2-3 ay önce doldu, şimdi ayrışırsam 2024 haziranda mmaşa bağlanıyorum, bu sürede hiç bir yere bulaşmadan bu işi yapmalıyım

yani şöyle egerki suan boşta iseniz tarım gelirinin buyuklugune göre muafiyet belgesi filan bişeler oluyor onu aratırınız yani mesela kucuk bir işletme dunun karı filan cok az ancak odaya kayıt yaptırdınız bu dudurmda bagkurlu olmaz zorunda değilsiniz muafiyet belgesi almanız gerekiyor tarım müdürlüğünden.

Aynen dediğin gibi ziraat odasına kayıt olurken bağkura kayıt olmayacağını beyan edersen ilçe tarım müdürlüğünden muafiyet belgesini alıp getirmeni istiyorlar bu sayede bağkurdan kurtulabilirsiniz

Yapma yavv...☹️☹️☹️

Devlet bu. Der mi der. Hayvanları Hanımın üstüne yapsan, hanım için de ssk veya bag-kur gerekebilir. Ayrıca Bağkur muafiyeti alamayabilirsin. Asgari ücretin 1/30 undan düşük kar etmen gerekiyormuş. Bugün böyleydi. Yarın kanunlar değişti. O zaman ne yapacaksınız?
Artık muaf saymıyorum, der mi der. En iyisi başka sosyal güvencesi de olan birisini bulmak. Emekli Baba vb. gibi.

Peki ilçe tarımdam bu muafiyet belgesini almak için beyan yeterli mi, yoksa evrakta mı istiyorlar

Onu tam bilmiyorum ama, gelir gider beyanı istiyorlar. Makul bulmaları lazım. Mesela köyde buğdayı veya sütü verdiniz, ya da kesime hayvan götürdünüz. Bunların zaten kayıdı var. Fiyat belli. Sizden beyan alırlar ama yine değerlendirmeyi bu fiyatlara göre onlar yapacak.

simdi arkadaslar muafiyet belgesini acıga kavusturmuslar. suan 4c li memur iken odaya kaydolursan ziraat odası seni bagkura bildiremez.(tabi memura yasak değilse cks ye kaydolmak ben bimere sordum cevap veremedi evir di cevirdi dediki çaşıstıgın kuruma sor dedi onlar izin verirse kayıt olursun cks ye gibisinden cevap geldi) istifada edince zaten bagkurun haberi olmaz gibime geliyor.. ama 41 42 yasında senin piriminin dolması hesabına aklım pek yatmadı orada halaa bir yanlısın olabilecegini dusunuyorum

Memurken ÇKS'ye üye olabiliyorum. Yani internetten okuduğum kadarıyla memurun tarım arazisinden gelir elde etmesi, evini kiraya vermesi, bankadaki parasından faiz alması, borsadaki hissesinden temettü geliri elde etmesi gibi diye örneklendirmişler. Memura yasak olan şey, ticari bir kuruluş işletememesidir.
Prim gününe gelirsek, 1996 yılının ekim ayında prim başlangıcı oldu ve 20 yılı tamamladım, asker olduğum için bir 5 yıllık yıpranmam oluyor buda bana 25 yıl etmiş oluyor.
1999 ekim ayından önce işe başlayan kadın memur 20, erkek memur 25 yılda emekli olabiliyor fakat maaş için yaşı beklemek gerekiyor

Benimde aynı konuda bu sorum olacak. Ben malulen emekli olacağım ancak suan sıhhi izinli olarak görünüyorum yılbaşına kadar benim evrak işlerim sürdüğü için yılbaşından sonra emekli olacağım.Bende boş durmaktansa ev ahir gibi Bir yer aldım niyetim angus tu ancak olmadi ve besiye dönecek gibiyim. Benim cks ye kayıt olmam gerekiyor mu

bu konuda dikkatli olmanı tavsiye ederim malulen emeklilikte durum biraz farklı diye aklımda kalmış . bir uzmana danısma lısın benim bildigim şöyleydi malulen emekli birisi ve yurt dısı borclanması yaparak emekli olan birisi 1 gun bile çalışsa maası kesiliyor diye okumuştum. okudugum kesin ancak yazan dogrumu yazdı onu bilmiyorum riske atmasanız daha iyi bence .