İtallar ve Doğu malları

iyi hoşta doğu hayvanının hastalıklara karşı direncini randımanını hiç söylememişsiniz %60 oranında et verir canlı kilosundan diyelim ki 1 ton gelecek boğa da 600 kg et alırsın bunu hangi hayvan veriyor??? hadi verdi diyelim doğunun kırma hayvanı kadar sağlam yapıya hastalıklara karşı dirençli mi aktarırken bunlarıda aktarırsanız insanlara en doğru bilgiyi en güzel şekilde sunmuş olursunuz bir sürü besici gelir doğudan hayvan toplar bunun sebebini de açıklarsanız inanın mükemmel bir paylaşım olacağına inandırırsınız insanları ama diğer türlü doğu hayvanını kötüleyip kendi hayvanlarınızı yüceltmekten başka hiç bişey yapmazsınız

Bizim Doğu melezlerde % 60 verir artı hastalık felan hiç sıkıntı olmaz yeterki yemlemeyi ii yapmak lazım
Angusta şhorolede limuzinde et verimi yoğun yemleme ile olurken Doğu mallarını merada sıfır maliyete aynı Eti alırsın o hayvanlar burada meraya çıksa emin olun sağ kalmaz hatta kar oranı yerle bir olur çok denendi ama olmadı içerde besleme ile ancak oda bize büyük yük oluyor yani Doğu malları olmasa Türkiye aç kalır

Başta belirttiğim gibi Güneyamerika malı anguslar 6 aydır İzmir sıçağınıda yedi kardada yattı hasta olmadı 188 kg geldi ortalama baskül 13 e aldım allah bin bereket versin Doğu malını kötüleniyorum yıllardır ekmeğini yedik zarar ettiğimizde oldu alıyorsun Doğudan kapaklı malı kurbanda sattın satamadın zarar yalansa yalan değin kurbandan önce kırık mal aldım satamadıklarım 8 ay sonra kafa kafaya çıktım 3 ay önce Iğdır'dan düzgün mal aldım 370 kg 6200 tlye geldi daha kendine çalışıyor bize çalışmaya daha başlamadı buza almaya gidiyon alacaya 3500 çekiyorlar bu işten nasıl çıkılır

3 kg besi yemi 3 kg arpa 4 kg Mısırbülteni 2 kg bezelye otu 5 kg mısır slajı

Bu basligin 10 numarali mesajinda masrafinizi yem 8 TL + ciftlik gideri 2 TL demessiniz.

Bu yazdiginiz formulu fiyatlandirabilirseniz lutfen, nasil 8 TL oldu ? Acemiligime verin lutfen, yazdiginiz formul toplami 17 KG, butun yemleri ayni fiyata alsaniz ve ya kendiniz uretseniz 8 / 17 = 0.47 TL eder degil mi ? Ben nereyi yanlis anladim ?

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25
Başta belirttiğim gibi Güneyamerika malı anguslar 6 aydır İzmir sıçağınıda yedi kardada yattı hasta olmadı 188 kg geldi ortalama baskül 13 e aldım allah bin bereket versin Doğu malını kötüleniyorum yıllardır ekmeğini yedik zarar ettiğimizde oldu alıyorsun Doğudan kapaklı malı kurbanda sattın satamadın zarar yalansa yalan değin kurbandan önce kırık mal aldım satamadıklarım 8 ay sonra kafa kafaya çıktım 3 ay önce Iğdır'dan düzgün mal aldım 370 kg 6200 tlye geldi daha kendine çalışıyor bize çalışmaya daha başlamadı buza almaya gidiyon alacaya 3500 çekiyorlar bu işten nasıl çıkılır
abi sen gelip cambazın eline düşersen ona doğu malı ne yapsın ığdır demişsin ığdırda küçükbaş ön planda gider ığdır dan büyükbaş almaya kalkarsan kandırılırsın buralar bizim çevremiz gel karsa sana istediğin malı almada yardımcı olayım sonra bin bereket oku öyle kurbana sattın sattın satamadın işi de hikaye kırıkkaleden gelen birileri var buraya geldiklerinde hasbelkader tanıştık adam her sene gelir mal toplar ama evveliyatında arar piyasayı sorar aktarırım işine gelirse gelir alır bir maldan kar etmek istiyorsan alırken kar edeceksin ben doğu malının çok iyi olmadığını biliyorum fakat bahsettiğin kadar da kötü değil ve şunu iddia ediyorum et randımanı olarak Türkiye'nin en iyisi et randımanına tüm masrafları göz önünde bulundurarak bir hesap çıkar mesela 1 angus a baktığın gibi doğu malına bak aynı rasyonu ver bakalım hangisi daha çabuk ve daha randımanlı oluyor ???

Bizim Doğu melezlerde % 60 verir artı hastalık felan hiç sıkıntı olmaz yeterki yemlemeyi ii yapmak lazım
Angusta şhorolede limuzinde et verimi yoğun yemleme ile olurken Doğu mallarını merada sıfır maliyete aynı Eti alırsın o hayvanlar burada meraya çıksa emin olun sağ kalmaz hatta kar oranı yerle bir olur çok denendi ama olmadı içerde besleme ile ancak oda bize büyük yük oluyor yani Doğu malları olmasa Türkiye aç kalır

Angus da mı yaşayamıyor? Şaşırdım gerçekten. Soğuğa en dayanıklı ırklardandır. Zaten İskoç ırkı. Acaba sizin oraya Uruguay, Avustralya gibi sıcak yerlerden getirildiği için, adaptasyon sorunu yaşamış olabilirler mi?

Angus da mı yaşayamıyor? Şaşırdım gerçekten. Soğuğa en dayanıklı ırklardandır. Zaten İskoç ırkı. Acaba sizin oraya Uruguay, Avustralya gibi sıcak yerlerden getirildiği için, adaptasyon sorunu yaşamış olabilirler mi?

Hepsi yaşıyor yaşayamaz diye bişi yok sadece hastalık konusunda Türkiye'nin en dayanıklı hayvanları Doğu mallarıdır

Misir bulteni dediginiz seyi buldum, asli MISIR GLUTENI.

Misir nisastasi ureten fabrikalarin artan posalari. Misirin nisastasi alinmis sekli oluyor, isil islem de uygulanmis oluyor, yani pismis halde.

KM de 23.5 proteini var, ( mala gore 16-30 arasi oluyor )
TDN % 75-83

Icerisinde nisastasi yok enerji degeri hazmedilebilir liflerden geliyor
Protein ve enerji olarak 100 Kg misir gluteni yaklasik 75 Kg misira denk geliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta nisasta uretimide kullanilan sulfurun glutende kalmasi nedeniyle hayvanin alabileceginin 3 kati falan degerde, fazla kullanilirsa hayvan hasta oluyor.

Turkiye`de var

aknisasta.com.tr Luleburgaz
karnisasta.com.tr Sakarya
Besan.com G.Antep

3 kg besi yemi 3 kg arpa 4 kg Mısır guluteni 2 kg bezelye otu 5 kg mısır slajı

Arkadaslar, piyasadan alinsa ve ya bir kismi uretilse bu rasyon kaca malolur ? 8 TL olur mu ?
Saygilarimla