Traktörle Agac Devirme

Fatih bu eski kasa zetorlar traktörse simdiki vasat seri uretim traktörler traktör değil..

Yok simdikiler traktörse o zetorlar başka bişe:)

Şaka bi yana bi kere canli goremedim Turkiye de oldugunu da sanmiyom.. lakin yuzlerce video/fotograf izledim..

Bu eski kasa 120 bg ama 6 silindir motor dahil komple zetor..

Lastik tekerli tank kivamindalar abartisiz..

Son olarak en kucuk zetor dahil.. cok tatli rahvan bi gidisleri var.. hoplama-ziplama dengesizlik cidden yok..

Zetor en iyi guc/agirlik denge konusunda iddiali.. surekli reklamini yapiyor..

Bizler genel olarak sadece kac bg/kac para sorusunun ötesine gecemedigimizden.. guc/denge/agirlik pek ilgimizi cekmiyor..

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Zetor canavar gibi maşallah!..

Lakin olayın başka bir boyutu daha var..
Elemanlar ağacı yok etmeye karar vermiş, orası kesin. Sonra ise kontrollü devirme prosedürlerini işleme sokmuşlar. Yani devirmek istedikleri yöne meyilli ön kesim yapıp, traktör ile asılarak başka yöne devrilmesini engellemişler.

Ağacın arkasındaki bina dikkatinizi çekmiştir, bina üzerine yanlışlıkla devrilmesi riskini göze alamazlar. Traktör ile bu sebepten çekiliyor.

Bir de sadece traktör kudreti ile devrilmiş olsa mutlaka kök vb. dışarı fırlardı.

Kısaca. Konrollü bir devirme olduğu kanaatindeyim..

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Elbette isin inceligi var.. halat dibden degil uca yakin vs..

Bicok agac hatta kök sökme videolari da var.. bildigin kök..:)

Lakin bu 6 silindir tam sase arkası çökük eski kasa zetorlar tam bi azman.. gercekten baska bise..

160 45 'e kadar ayni kasa.. yani 120'lik bile 160 haşmetinde..

Tekerleri camurda kaybolmus yuklu romorku sürüklüyo.. videonun ortasına dikkat..

https://youtu.be/4GBcR2TZ1X0

Zetor ağır motor Umut abi, iyi tutunuyor. Söför işin bilincinde, yüksek viteste eştirmiyor toprağı. Bu kadar ağır motoru patinaja kaptırıp daha da gömmemek şoför kabiliyeti. Daha önce başımıza geldi. Bir sebebi daha var romorkun bu kadar kolay kurtulmasının. Toprak bir noktadan sonra sert, batmıyor. Römork ta basınca geçeceği yolu kendiliğinden yapıyor. Şöför de bunu bildiği için ileri geri oynamış römorku. Biz daha hafif motorları tek başına kurtaramadık, çünkü çamur bataklik olmuş, çok derine iniyordu. Eğer çiftçeker motor tutunabilecek bir kuru tabaka bulsaydi ne yapar eder çıkarırdı kendini.

Traktörle ağaç sökmek, çok uygun gelmiyor bana. Belki ayrı teknik yönleri de vardır. Traktör kazalarına da sebep olabiliyor. Hatta bazıları can kayıplı. Ayrıca diferansiyeli gereksiz yere zorluyoruz gibi geliyor. Eskavatörün saati 100 TL iken, bağla -asıl-çöz derken traktörle akşamı yapıyoruz. İş çok kaçmıyor.
Ama Zetora bir bakın diyorsanız, Zetor zaten iyi motor.

Bunları az önce 640 ile tiller çekerken çıkardım. Kuru ağaç kökü. Hiç zorlanmadı, çünkü yerin altında tutan sağlam bir damar yok.

21ed1f2fbe26fbcf0c7df6ef681a4c43.jpg

9a01aaa6fe1861d2cc0e77de7463c020.jpg

f66ce738da5344e141f0d7fdaa8cc776.jpg

3ae949ca286fbddc55c438130098f9ca.jpg