Deşti Domatesi (Susuz Yetişen Domates)

Eski bir haber ancak hala üretim yapıp, memnun olanlar var.

http://www.radikal.com.tr/cevre/kurakliktan-etkilenmeyen-sebzeler-903700/

Bu sene köyde bahçe yapacağım için çeşit çeşit tohumlar elde etmeye çalışıyorum. Hibrit olmayan, neslini devam ettirebilen tohumlardan ediniyorum. Bu tarz tohumları araştırırken Deşti Domatesine denk geldim. Tohumunu alamadım ama seneye inşallah alabilirim.

Su ihtiyacı sıfıra yakın bir domates çeşidi. Gaziantep civarında deşti domates, deşti kavun-karpuz yetiştiriciliği yapılıyormuş. Can suyunu verdikten sonra kendi halinde yetişen, bereketli bir çeşit.

Moneymaker, Sup Arthic, Red Robin ve bir çeşit daha domates tohumu edindim. Çeşidi çoğaltabildiğim kadar çoğaltacağım. Deşti domatesi tohumu olan varsa almak isterim :D. Seneye bu tohumu alabilirsem buradan paylaşım yapıp bu çeşidi yaygınlaştırmak istiyorum.

Bizim orada susuz yetişen tüm ürünlere "deşti" denir.

Özel bir tohumu var mıdır bilmiyorum.

Tohum aynı olsa bile, susuz yetişen ürünün tadı daha güzel olur.

Bahçeniz varsa; sebzelerinizi bir kaç günde bir dipleri ıslanacak kadar sulayın. (yağmur niyetine)

Farkı göreceksiniz..

• Beğen
Tepkiler: ELPRESACANARİO
Deşti kavramını daha yeni duyuyorum.
Kıraç yerlerin ürünlerinin lezzetli olduğuna dair, genel bir kanaat vardır. Bizim köyde eskiden beri susuz tarım yapılır. Su sınırlı bir yere yeni geldi.
Ama bizim oralarda eskiden yetişen, Çaltı domatesini hiçbir domatese değişmem. Artık onlar da sera ve sırık domates yapıyor. Çaltı ise Sakarı (Sakarya Nehri) kenarındadır. Onlar domatesi eskiden beri sularlardı. Kıraç olmasına çok gerek olduğunu sanmıyorum. Kavun karpuzu ise biz kıraçta yetiştirirdik. Hala yetiştiriyoruz.

Tohum olarak satılıyor. Her domates tohumu bu şekilde yetişebilir mi bilmiyorum. Yine de tohumu bulabilirsem alacağım.

Bu tarz yetişen kavunlar vardı. Gerçekten lezzetli oluyor. Domates de eminim çok lezzetli oluyordur. Zaten kendi yetiştirdiğin, doğal ürünler her zaman lezzetli oluyor. Geçen sene bahçede cherry domestesi yetiştirmiştim, tadına doyamadık. Küçücük domatesin tadı marketten aldığımız 10 domatese bedeldi. Bu sebeple yeni domates tohumları edindim. Bu ayın sonlarına doğru plastik bardaklara ekip fide oluşturacağım. Nisan sonuna doğru da bahçeye ekerim.