Afrika Tarla Savasları

Türkiye Sudan hükümetiyle 2014'te imzaladığı anlaşmayla Sudan'da 5 milyon dönüme yakın tarım arazisi kiraladı. Türkiye'de şu an pahalı olan ananas, mango, avakado, pepino jambu, gibi meyve ve sebzelerle kanola, pamuk ve yağlı tohumlar gibi gıda emtia ürünleri gelecekte daha ucuza temin edilebilecek.

neden 5 milyon dönüm, daha fazla kiralasaydık keşke...
oralar temiz toprak, ilaçla, kimyasalla kirlenmemiş, inş. öyle kalmaya devam eder...
bir ara ukrayna'dan da kiralama haberleri vardı. buğday üretecektik orada da,
yurt içinde buğday dünya piyasalarının iki katı fiyatta. orada üretip ülkeye getireceklerdi, o iş noldu acaba..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33
neden 5 milyon dönüm, daha fazla kiralasaydık keşke...
oralar temiz toprak, ilaçla, kimyasalla kirlenmemiş, inş. öyle kalmaya devam eder...
bir ara ukrayna'dan da kiralama haberleri vardı. buğday üretecektik orada da,
yurt içinde buğday dünya piyasalarının iki katı fiyatta. orada üretip ülkeye getireceklerdi, o iş noldu acaba..
ben üniversitede iken yerli bir çiçek yağı firması ukraynadan çok büyük miktarlarda ayçiçeği üretimi için arazi kiralamıştı ve orada işletmenin takibini yapacak ziraat mühendisleri arıyorlardı bizim arkadaşlardan müracaat eden bir kişi çıkmıştı ama o da sonradan vazgeçti. yanlış hatırlamıyor isem 12 bin dekardı arazi

Evet Ukrayna da var..

---

Batı bi "yamyam masalı" ile koca kıtayı yamyam gibi diri diri yedi..

çoğu Afrika yi ac-susuz-cöl bilir.. oysa yılda 4 ürün veren uçsuz bucaksız toprakları da var..

bizim karadeniz den yeşil yerleri de..

selamlar herkese...
Evet, Ukrayna'da ilaç ya da kimyasallarla hiç kirlenmemiş, yüksek kaliteli topraklar var...
Fiyatları da öyle uygun ki, bazı yerlerde dekarı 100 $' altında yerler var...(senede 1 ürün)
Kayınvalidemin, Odessa'ya 300 km. mesafede (Kuzeye doğru) bir bölgede 76 dekar tarlası var.
Öncelikli ürün mısır olmak üzere sırası ile;
ayçiçeği, buğday ve karabuğday (greçka) yetiştiriyorĺar...
Köyün içinde de bir evleri var 1 dekar bahçeli ☺. (usul böyleymiş, her ev en az 1 dekar arazi içinde ve düzgün bir yerleşim planı içerisinde). (mesela: böyle bir bahçe ve içinde ev ile birlikte 2000 - 3000 $ satın alabilirsiniz)
Kayınvalide ve kayınpeder sūrekli köyde yaşıyorlar, Odessa'daki evde de kayınbirader ve bizler gidip geliriz, hazır kurulu ev...
Ben, yıllardır hanıma ısrar eder dururum, gel şuradan 200 - 300 hattaaaa 1000 dekar yer alalım Greçka (karabuğday) yapalım bir de güzel bir köşeden iki ev yeri alalım, çocuk büyüdüğünde rahat etsin dedim....
Hanım bana,
"sen biliyormusun, annem neden sadece 5 dekar tarlada üretim yapıyor, (sadece kendi ihtiyacı kadar) ...
Burada öyle bir MAFYA var kiiiii....... tırnaktan tepeye kadar "
üretemezsin, üretsen de onlara satmak zorundasın, kilosunu 10 kuruşa bile satamayacağın birşey için uğraşmaya değer mi ???
Zaten her türlü ürünü (tahıl) Çin'den getiriyorlarmış daha ucuza bile....
Yani,
Dünya'nın heryeri özellikle az gelişmiş ve ekonomik sıkıntıları olan ülkeler aynı bokun içindeler, bizler gibi...
Üretici en güzel sömürülen kesimdir ve hep var olmalıdır, sürekli borçlanmalıdır .....
Sevgiler selamlar saygılar İzmir'den herkese 😊😊😊