KOYUNCULUK

Selamun aleykum abıler Aksarayda büyükbaş sütculuk yapıyoruz ancak malıyetı cok gıderı cok bızde kucukbasa donmek ıstıyoruz koyumuzun yüzde 90 ınıda kucukbas yapıyor cok memnunlar ancak tam bılgı almak ıstıyorum koyunun gideri nedir kuzu kesıme gıderi ne kadar yer kuzu bası bıze ortalama guncel et fıyatlarına gore ne kadar kar kalır kücükbasla ugrasan abılerım cevaplarsa cok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler

Koyunculuk güzel zevki iş. Tecrübe istiyor zamanla kazanılır bu çok önemli değil gerçi ama en önemlisi ise iş gücü istiyor yani evde bolca adamın olacak bu iş cenazende ağlatmaz düğününde güldürmez. Benimde koyunum var hemde 1. Sınıf bu yıl satıcağım istanbula göçücem. Köyde kalıp hayvancılık yapıcaksan dediklerimde varsa koyunculuk daha mantıklı gelir.

• Beğen
Tepkiler: M.İçli
sürekli mnerada olunması sebebiyle yem maliyeti düşük, fakat sürekli merada olunması sebebiyle adam sıkıntısı var. Ülkemiz iiçin en uygun hayvancılık seklidir. Elden kolay cıkarılması sebebiyle acil paraya ihtiyacınız oldugunda avantajlıdır. ZEvkli olduğunu fakat en zor hayvancılık sekli olduğunuda belirtmek isterim.

sürekli mnerada olunması sebebiyle yem maliyeti düşük, fakat sürekli merada olunması sebebiyle adam sıkıntısı var. Ülkemiz iiçin en uygun hayvancılık seklidir. Elden kolay cıkarılması sebebiyle acil paraya ihtiyacınız oldugunda avantajlıdır. ZEvkli olduğunu fakat en zor hayvancılık sekli olduğunuda belirtmek isterim.

Kendine ait meran varsa 7-8 bin liraya etrafını çevirsen kafandaki zorluklar ortadan kalkar mı? Merak ettiğim için soruyorum. Etrafı çevrili alanda sıkıntı yaşamazsın gibime geliyor. Birde meranı 10 parçaya bölüp sırayla otlatma işini yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: atayyy

sen bu işi yapıyormusun erdoğan bey geçmişten okuyup geliyorum konuları sizin hep yorumlarınız var. yapmayabaşladıysanız şu anda 365 günde kaç adet kuzu alıyorsunuz 1 koyundan.

Yok daha yapamadım ben ama yapacağım bu sene evin borcu olduğu için bekledim ama kısmetse bu sene başlıyorum 200-250civarı almayı planlıyorum fiyatına göre sunu söylüyüm merinos kıvırcık ve kırmalarından yılda 2 kuzu fakat yorar cok fazla hayvanı diğer ırklardan 2 yılda 3 kuzu doğru olanı

Yok daha yapamadım ben ama yapacağım bu sene evin borcu olduğu için bekledim ama kısmetse bu sene başlıyorum 200-250civarı almayı planlıyorum fiyatına göre sunu söylüyüm merinos kıvırcık ve kırmalarından yılda 2 kuzu fakat yorar cok fazla hayvanı diğer ırklardan 2 yılda 3 kuzu doğru olanı

biz mandıra yaptık büyükbaş besi için şu an hesap kitap yapıyorum büyükbaş besi kurtarmıyor. küçükbaş araştırıyorum. kulağa hoş geliyor ama gerçekten öylemi acaba. köyde 1 kişi var civar köylerdede yapanlar var hepsinin durumu süper. bakın iyi demiyorum süper. ama iş zor gibi. bizim iç anadoluya merinos falan olurmu akkaraman veya kangal cinsi etrafımdakiler. siz baya araştırdıysanız kafama takılanları biraz sorayım size.

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
biz mandıra yaptık büyükbaş besi için şu an hesap kitap yapıyorum büyükbaş besi kurtarmıyor. küçükbaş araştırıyorum. kulağa hoş geliyor ama gerçekten öylemi acaba. köyde 1 kişi var civar köylerdede yapanlar var hepsinin durumu süper. bakın iyi demiyorum süper. ama iş zor gibi. bizim iç anadoluya merinos falan olurmu akkaraman veya kangal cinsi etrafımdakiler. siz baya araştırdıysanız kafama takılanları biraz sorayım size.

Besi 4.5 5000 tl sen basıyor 2000 tl yese kac kilo alacakta para kazandıracak daha önce besicilik yaptım suan bu fiyatlarlar cok zor besiden para kazanmak besi kolay olduğu için insanlar besi tercih ediyor koyun zor olduğu için insanlar tercih etmiyor
Kuzu suan 30 tl ye kesiyorlar cok guzel para eger elit sürü alıp güzel bakarsan cok iyi kazandırır ağırlık mera beslemedi olduğu için piyasa fiyatlarından dana kadar etkilenmez referandum sonunda bende kısmetse başlayacağım

Besi 4.5 5000 tl sen basıyor 2000 tl yese kac kilo alacakta para kazandıracak daha önce besicilik yaptım suan bu fiyatlarlar cok zor besiden para kazanmak besi kolay olduğu için insanlar besi tercih ediyor koyun zor olduğu için insanlar tercih etmiyor
Kuzu suan 30 tl ye kesiyorlar cok guzel para eger elit sürü alıp güzel bakarsan cok iyi kazandırır ağırlık mera beslemedi olduğu için piyasa fiyatlarından dana kadar etkilenmez referandum sonunda bende kısmetse başlayacağım

yaş kaç sizin erdoğan bey ben ibrahim yaş 29.

Kangal akkaraman cinsi koyun alıp başlamak istiyorum bende.Küçükbaşa yabancıyım biraz örnegin 200 baş bir sürü için yıllık maliyetimiz ne oluır.Reproduksiyon yöntemlerini kullanmak istiyorum daha fazla geli,r elde etmek için ama yıllık maliyetr hakkında net birbilgiye sahip olmadığım için fizibilite yapamıyorum bu arada sivasta işletmeyi kurmak istiyorum .tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyorum teşekkürler