Destekleme

500 BAŞ DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRİCİLİĞİNE %50 HİBE
DESTEK VERİLECEK İLLER:
Ankara, Bayburt, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kırklareli, Malatya,Manisa, Niğde, Samsun, Tekirdağ veTrabzon illeri.
Destekleme Konularıve Hibe Oranları
Hibe desteği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenmiş olan illerde 2016-2018 yılları arasında; yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi buzağı alımı ile makine-ekipman temini desteklenmesiyatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanır.
UYGULANACAK YATIRIM KONULARIHİBE ORANI (%)
İNŞAAT
Yeni Yatırım 50
Kapasite artırımı/rehabilitasyon
HAYVAN ALIMI
Damızlık dişi buzağı alımı 50
MAKİNE ALET-EKİPMAN ALIMI
Yem Karma makinesi ve Gübre Sıyırıcı 50
Yatırımda Alt ve Üst Sınırlar
Yeni yatırımlarda 500 baş kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması ve damızlık dişi buzağı alınması veya kapasite arıtımı /rehabilitasyon yatırımlarında ise mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılması ve damızlık dişi buzağı alınması için, il damızlık sığır yetiştirileri birlikleri veya damızlık sığır yetiştiriciliği birliklerine üye gerçek ve tüzel kişiler, bu üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılır.
2017 yılı için alınacak başvurular yukarıda belirtilen illerde 06Şubat-06Mart 2017 tarihleri arasında alınacaktır.

• Beğen
Tepkiler: 'Ahmet ARSLAN'
25 mala gücü yeten 10 çiftçi bi araya gelse 250 mal eder. %50 lik hibeye göre 500 mallık proje yapabilir. Bir yönetici seçilir veya işin başına işi bilen bir kişi geçer diğerleri ona tabi olur. Sonrasında da net kar katılım yüzdelerine göre ortaklara dağıtılır. Bunun faydası ne olur; öncelikle kurulum maliyeti olarak %50 karda olunur. Sonrasında, örneğin 25 mallık bir işletmede yıllık hayvan başına 5 lira net kar bırakırsa 500 mallık bir işletmede giderlerin sayıya oranla düşmesi nedeni ile hayvan başına 7-8 lira gibi bir kar bırakır.
Bu çok zor bişey değil. Bizim burda 28 ortaklı bir işletme aynı bu anlattığım sistemle 1000 dönümde modern meyvecilik yapıyor. Ve devletin bütün desteğini alıyor. Hatta bakan bile geldiğinde burayı ziyaret ediyor.
Bizim ülkemizde birim maliyeti düşürmenin tek yolu büyük işletmelerin kurulmasından geçiyor. Köylü kazanamaz çünkü girdiyi ve riski karşılayacak büyüklükte üretecek ölçekte değiller. Bizim ülkemizdeki hayvancılık işletmelerinin %70 i 10 baş ve altı hayvana sahip aile işletmeleri. Ek iş yaparak günü kurtarırlar ama olduğu yerde sayarlar. O yüzden büyük işletmelerin kurulması ve desteklenmesi şarttır. Bu konuda hayvansal üretiminin %80 ninni ithal eden yeni Zelanda çiftçiliğinin çok iyi analiz edilip ülkemize uyarlanması lazım.

25 mala gücü yeten 10 çiftçi bi araya gelse 250 mal eder. %50 lik hibeye göre 500 mallık proje yapabilir. Bir yönetici seçilir veya işin başına işi bilen bir kişi geçer diğerleri ona tabi olur. Sonrasında da net kar katılım yüzdelerine göre ortaklara dağıtılır. Bunun faydası ne olur; öncelikle kurulum maliyeti olarak %50 karda olunur. Sonrasında, örneğin 25 mallık bir işletmede yıllık hayvan başına 5 lira net kar bırakırsa 500 mallık bir işletmede giderlerin sayıya oranla düşmesi nedeni ile hayvan başına 7-8 lira gibi bir kar bırakır.
Bu çok zor bişey değil. Bizim burda 28 ortaklı bir işletme aynı bu anlattığım sistemle 1000 dönümde modern meyvecilik yapıyor. Ve devletin bütün desteğini alıyor. Hatta bakan bile geldiğinde burayı ziyaret ediyor.
Bizim ülkemizde birim maliyeti düşürmenin tek yolu büyük işletmelerin kurulmasından geçiyor. Köylü kazanamaz çünkü girdiyi ve riski karşılayacak büyüklükte üretecek ölçekte değiller. Bizim ülkemizdeki hayvancılık işletmelerinin %70 i 10 baş ve altı hayvana sahip aile işletmeleri. Ek iş yaparak günü kurtarırlar ama olduğu yerde sayarlar. O yüzden büyük işletmelerin kurulması ve desteklenmesi şarttır. Bu konuda hayvansal üretiminin %80 ninni ithal eden yeni Zelanda çiftçiliğinin çok iyi analiz edilip ülkemize uyarlanması lazım.
Çok guzel bir aciklama olmus .fakat sizin bu dediginiz sistemi uygulayabilecek düzeyde deiliz toplum olarak risk olmasa bile risk varmis gibi hareket ederiz.bi arkadasimiz demis ya kahveye gidin bu dediklerinizi anlatin bi tane bile adam ben varim demez buda isin gercegi deilmidir.sizin dediginiz sistem icin uzun yillara ihtiyac var

Peki sana bi soru şimdi kahveye git ve söyle bakalım bırak 10 kişiyi yanına 1 kişi bulabilecekmisin

Kahveye takılanlarla veya zihnindeki en büyük planı traktörün modelini yenileme olanlarla zaten olmaz bu işler.
Bana kaç tane arkadaşım eşim dostum projeyi yap sermayelerimizi birleştirelim işin de başında sen ol ve extradan da maaşını al diye söylemiştir. Bu işler yaptıklarınız ve etrafa verdiğiniz güvenle olur. Kahveden adam toplama ile olmaz.
Şu anda iki işi bi arada yürüttüğüm için böyle bir işe hiç zamanım yok ama emin olun ilerde olacak...

Keşke olsa ama olması imkansız.. bu devirde adam babası kardeşi ile gecinemez iken diger kişiler ile imkansız o bundan 30 yıl önceki insanlar iler olursu önceden birlik beraberlik dostluk arkadaşlık vardı. Şuan ki günümüzde ise cekememezlik komşuda olanı istememezlik hasetlik her şey var tırnagın varsa başını kaşıyacaksın

Arkadaşlar bakanlığın önceki desteklemeleri nasıl dı bilmiyorum ancak burda 50-100 başlık süt hayvancılığı işletmeleri iPard hibe kapsamında kuruldu. Ahırların yenilenmesi, kapasite arttırımları yine %50 hibe ile desteklendi. Bu desteklerden ne kadar faydalandık ve işi büyüttük ki de 500 lük projelere tükaka diyoruz.
Köylü gerçekten 1. basamağı çıkmak istiyor mu? Bunun için ne yapıyor. Aynı şeyleri yapıp daha çok kazanmayı hayal etmek ve büyümeyi beklemek babam da olsa ahmaklıktan başka bişey değil...

Oo Tekirdağda var. Köylü şirketleşmedikçe bugünkü ülke şartlarında büyüyemez. Bunu her seferinde çiftçilik yapan genç arkadaşlarla oturup konuşuyoruz. Enflasyonun yükseldiği alım gücümüzün düştüğünü herkes hissetti sanırım o yüzden bu riske kimse girmez. Etrafta savaş varken kimse parasını kimseye güvenip vermez diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: simentalci
Birde burda yazan arkadaşların yaşları 20-30 cıvarı. Bu sitenin de ortalaması genelde bu. Yani genç insanlar. Önlerinde uzun zamanları olan insanlar. Lütfen vizyonunuzu açık tutun. Babadan kalma işlere çöküp aynı şekilde devam etmekle olmaz.
Herkes önüne camdan setler koymuş. Evet haklısınız bazı şeyler şuan imkansız belki ama yarın olmayabilir. Acele etmeden zamana yayılmış hedefler koyun, bunun için çalışın ve buna inanın bakın neler oluyor. Ben bunların farkına son beş yılda vardım ve 5 yılda yaptıklarımı bana 5 yıl önce biri söylese bi tarafımla gülerdim. Yaşım 38 ve umutluyum azimliyim çok çalışıyorum. Olmazsa olmaz ama yapmadım demem...

Arkadaşlar bakanlığın önceki desteklemeleri nasıl dı bilmiyorum ancak burda 50-100 başlık süt hayvancılığı işletmeleri iPard hibe kapsamında kuruldu. Ahırların yenilenmesi, kapasite arttırımları yine %50 hibe ile desteklendi. Bu desteklerden ne kadar faydalandık ve işi büyüttük ki de 500 lük projelere tükaka diyoruz.
Köylü gerçekten 1. basamağı çıkmak istiyor mu? Bunun için ne yapıyor. Aynı şeyleri yapıp daha çok kazanmayı hayal etmek ve büyümeyi beklemek babam da olsa ahmaklıktan başka bişey değil...
Köylü birinci basamağa çikti ama ne inebiliyor ne çikabiliyor.bi inek olmuş 8 bin lira .köylü 420 lira bagkur ödüyecek,köylü sütü 85 kuruşa satacak,köylü çoluk çocuk okutacak.. köylü babadan kalma tarlayi satip çoluga çocuga düğün yapacak..sonra benim köylüm köyüne geri dönsün diye destek veriyoruz diye bagirirlar.hani nerde o destek bende köylüyüm ...

Faizsiz kredilerle falan kurulanlar ne yapabildi ? Elit Zengen ( Angus )ciftligi satisa cikmis, ugrastilar ama olmadi.

Bu capta isi yonetebilecek profesyonel az, yem fiyatina, tarim politikalarina, bankalara guvenemeden nasil yapilir ? Sen eti urettin, pat et ithali serbest, sen ise girdin, yem bitkilerini ektin pat tarim urunlari ithali sernest kaldi, ne yapacaksin. Hayvanlari satisa cikarmana 1-2 ay kaldi nakit lazim git bankaya kredi falan alamazsin, alszn teminat lazim. 5 yil satmama sarti da var, 5 yil uyku tutmaz adami.

Istikrarin olmadigi yerde kimse buyuk yatirima girmez.

• Beğen
Tepkiler: srtys ve ZIGANA

Köylü birinci basamağa çikti ama ne inebiliyor ne çikabiliyor.bi inek olmuş 8 bin lira .köylü 420 lira bagkur ödüyecek,köylü sütü 85 kuruşa satacak,köylü çoluk çocuk okutacak.. köylü babadan kalma tarlayi satip çoluga çocuga düğün yapacak..sonra benim köylüm köyüne geri dönsün diye destek veriyoruz diye bagirirlar.hani nerde o destek bende köylüyüm ...

Haklısın kardeşim hepsi doğru ama ülkemizdeki desteklemeler gerek Avrupa birliği ortalaması gerek ABD ve gerekse OECD ülkeleri ortalamasının üstündedir. Bu şu anki hükümetin başarısı değildir çünkü önceki hükümetlerde de bu oranlarda hatta daha fazla olmuş. Bu açıdan bakınca bizim bu ülkelerin çiftçilerinden daha iyi olmamız gerekmez mi? Gerekir ama öyle değil. O zaman demekki olay sadece bu değil...

Haklısın kardeşim hepsi doğru ama ülkemizdeki desteklemeler gerek Avrupa birliği ortalaması gerek ABD ve gerekse OECD ülkeleri ortalamasının üstündedir. Bu şu anki hükümetin başarısı değildir çünkü önceki hükümetlerde de bu oranlarda hatta daha fazla olmuş. Bu açıdan bakınca bizim bu ülkelerin çiftçilerinden daha iyi olmamız gerekmez mi? Gerekir ama öyle değil. O zaman demekki olay sadece bu değil...
Hocam iyi tm sende haklisin:) fakat ben şehirdede uzun yillar yaşadim köydede uzun yillardir yaşiyorum.köylünün geleceginin belirsiz oldugu bir ortamda neden bu destekler ufak işletmelerden başlayip yavaşça buyuk isletmelere dönüştürülecegine tam tersi oluyor.resmen apaçik parası olan yapsin olmayan hamalliga devam politikasi bu.ver kardesim ufak isletmelere destegi ver gardasim bak o zaman kentten köye göç oluyomu olmuyomu.