Sudanda kiralanan tarım arazisi hk.

99 yıllığına sudanda tarım arazisi kiralamışız. pilot bölgede pilot çiftlik kurup örnek tarım uygulamalarıyla kaliteli ürün yetiştirecekmişiz. bu sebeble ucuza ürün ithal edecekmişiz sudandan. bu konuda düşünceleriniz neler diye merak ettim çiftçi dostlarım.?

benim fikrim biz üvey evlat olmuşuz kendi memleketimizde.

oralarda ülkemizde yetişmeyen trpopikal meyve ve sebzeler üretilecek niye olumlu tarafından düşünmüyorsunuz tamam pazarlamada ürün fiyatlandırmada aksaklıklar olumsuzluklar var ama zaten başka ülkelerden aldığımız ürünleri daha ucuza mal etmek kötü mü ben de bu soruyu soruyorum.

Ülkemizde buğdayda yetişmiyomu acaba?
ada
elbette yetişiyor ama türkiye zaten yıllardır rusya dan buğday ithal ediyor çünkü üretimimiz yetmiyor bize bunda da en büyük etken iklim koşulları.üç yıl önce yağış rejimindeki değişiklen dolayı saman verimi düştü ve saman ithal edildi faturası hemen hükümete kesildi. hepimiz biliyoruz yaptığımız iş iklimle direkt ilgili bence bu yönleride görmek lazım

ada
elbette yetişiyor ama türkiye zaten yıllardır rusya dan buğday ithal ediyor çünkü üretimimiz yetmiyor bize bunda da en büyük etken iklim koşulları.üç yıl önce yağış rejimindeki değişiklen dolayı saman verimi düştü ve saman ithal edildi faturası hemen hükümete kesildi. hepimiz biliyoruz yaptığımız iş iklimle direkt ilgili bence bu yönleride görmek lazım
Rabbimden gelene birşey diyemeyiz zaten rızkımız bu kadar çok şükür deriz. Ama kuldan geliyorsa eleştirebiliriz. Bu politikayı doğru buluyorsanız haklısınız. Tarım ülkesinin kendi ülkesinde üretebileceği ürünlerden ambargo yeyip üretemeyip yurt dışlarında çözüm araması bana garip geldi. Burda herkes şu anki mevcut hükümeti eleştirdiğimizi zannediyor ben Atatürkten sonra izlenen tarım politikasını eleştiriyorum.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Rabbimden gelene birşey diyemeyiz zaten rızkımız bu kadar çok şükür deriz. Ama kuldan geliyorsa eleştirebiliriz. Bu politikayı doğru buluyorsanız haklısınız. Tarım ülkesinin kendi ülkesinde üretebileceği ürünlerden ambargo yeyip üretemeyip yurt dışlarında çözüm araması bana garip geldi. Burda herkes şu anki mevcut hükümeti eleştirdiğimizi zannediyor ben Atatürkten sonra izlenen tarım politikasını eleştiriyorum.

mutlaka bende sizin görüşünüze saygı duyuyorum ve fikirlerinize elbette tartışacağız eleştireceğiz ve fikir paylaşacağız ancak artık dünya da sınırlar sadece haritalarda kaldı öyle değil mi. italya tarım ülkesi ama romanya da devasa arazilerde makarnalık buğday üretimi yapıyor. diğer bi çok avrupa ülkesi ukrayna da yağlı tohumluların üretimini gerçekleştiriyor daha bir çok örnek verilebilir. elbette bizim sıkıntılarımız çok fazla. en büyük sıkıntı küçük işletmeler araziler genelde parçalı girdi maliyetleri çok yüksek doğru kabul ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: srtys
Bu konuda avrupayı örnek almamız güzel bu projelerde lazım. Biliyorsunuzdur 4 senedir alpullu şeker fabrikası kapalı bu sene çiftçilerin yoğun uğraşlarıyla açıldı. Kota konmasından çiftçi pancardan kar edemiyordu. Ama ayçicek buğday mısırdan daha karlı bir iş hem kendi şekerimizi yemiş olacağız amerikanın şeker kamışını yemeyeceğiz. 500 kişi çalışacakmış fabrikada. Demem o ki ülke içindeki sorunlarımızı çözmemiz lazım ilk önce.

• Beğen
Tepkiler: hüseyin başar

şuan daki en büyük sorunumuz parçalı arazle değil mi bence evet buda Atatürk zamanındaki medeni kanunla ve miras hukukuyla gelmedimi

Bu konuda avrupayı örnek almamız güzel bu projelerde lazım. Biliyorsunuzdur 4 senedir alpullu şeker fabrikası kapalı bu sene çiftçilerin yoğun uğraşlarıyla açıldı. Kota konmasından çiftçi pancardan kar edemiyordu. Ama ayçicek buğday mısırdan daha karlı bir iş hem kendi şekerimizi yemiş olacağız amerikanın şeker kamışını yemeyeceğiz. 500 kişi çalışacakmış fabrikada. Demem o ki ülke içindeki sorunlarımızı çözmemiz lazım ilk önce.
mutlaka ilk önce kendi işimizi halletmeliyiz ama maalesef biz de neme lazımcılık var. tarım teşkilatlarında ki meslektaşlarım teknik açıdan çok zayıf bunu bir ziraat mühendisi olarak üzülerek söylüyorum mutlaka iyi olanlar yeterli olanlar müstasna onları tenzih ediyorum. yani tepeden tırnağa taşın altına elini koyan çok az kişi var. bizi gerileten de bu ilk önce bunları çözmek gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: srtys