mısır da taban gübresi nasıl uygulanmalı

150 dönüm mısır ekicem taban gübrelemisini ekim sırasında havalı ilemi yapmalı yoksa ekimden 1 kaç hafta önce fır fır yada mibzerle topragamı karıştırmalı sizce dogrusu ne

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Sıra arası dar bitkilerde örnek buğdayda sıraya gübreye gerek yok fakat mısır gibi 70 cm arası olan üründe bant halinde gübreyi vermek daha verimli. Firfirla 30 kg attigini 25 kg at.
Ayrıca taban gübreleri suda tam çözünemezler, bu sebepten yüzeye yakinda kalanlar sulama ile de bitki kök seviyesine inemeyebiliyor. Firfir ile atilacaksa da pulluk cizel altina atmakta faydali.

• Beğen
Tepkiler: erkan479
Şuan eklilecek ürün için dap kullanma 20-20 kompoze kullan eğer dap kullanırım dersen ekimden önce fırfırla at kaz ayağı ile karıştır
20-20 atarım dersen ekimle birlikte kullan dap 20 kg kadar atabilirsin
20-20 kompoze ise 40 kg kadar atabilirsin
Bunlar sadece taban uygulaması
Ziraat müh

• Beğen
Toprak yapınızı bilemiyorum.Genel uygulama olarak ekimden önce 50-70 kg 20.20 veya 15.15.15 ve 10-15 kg üre.Mısır diz boyuna geldiğinde 20 kg üre atılabilir.
Damlama sulama imkanı varsa haftada birkez sisteme 3 kg/dekar(1000m^2) verilir.Üst gübre parçalı verilirse en az 3 kez gibi daha verimli oluyor.
Sulama imkanı yoksa 80-90 kg iyi olur.Yonca ve fiğ yeri azot miktarı iyi olacağı için azotta biraz azaltma yapabilirsiniz.Ortalamalar böyle yerine göre 120 kg kullananlarda var.
Toprak tahlili yaptırmanızı ve buna göre uygulama yapmanızı öneririm.

• Beğen
bence ekimden biray veya onbeş gün önce mibzerle atman daha iyi olur.nedeni mısır kökleri zamanla sıra arasını kapatır nerdeyse birbirine girer arada hlç boşluk kalmaz ve her yerden bitkiyi beslemeye çalışır onun için tarlamızın heryerine eşit miktarda gübrelememiz gerekiyor daha iyi daha kaliteli ürün almamız için ....

150 dönüm mısır ekicem taban gübrelemisini ekim sırasında havalı ilemi yapmalı yoksa ekimden 1 kaç hafta önce fır fır yada mibzerle topragamı karıştırmalı sizce dogrusu ne

aynı soruyu gecen yıl cok kişiye sordum tecrubeli büyüklere ziraatcılara hepsi ayrı kafadan konuşuyor ama benim tavsiyem ekerken havalı mibzerle bogazına ver gitsin biz öyle yaptık cok faydasını gördük mısırın cıkışı mükemmel oldu hic de bi zararı olmuyor dap atmıştık 18 kg fırfırla atmak kolayına geldigi icin bazı arkadaşlar o yüzden öyle diyor mibzerle parasıyla ekip yapanlarda bir an once işi bitirip ugraşmamak icin fırfırla at diyorlar sen bakma kimseye kim ekecekse ver bogazına gitsin bişe olmaz

• Beğen
Tepkiler: tgudill
aynı soruyu gecen yıl cok kişiye sordum tecrubeli büyüklere ziraatcılara hepsi ayrı kafadan konuşuyor ama benim tavsiyem ekerken havalı mibzerle bogazına ver gitsin biz öyle yaptık cok faydasını gördük mısırın cıkışı mükemmel oldu hic de bi zararı olmuyor dap atmıştık 18 kg fırfırla atmak kolayına geldigi icin bazı arkadaşlar o yüzden öyle diyor mibzerle parasıyla ekip yapanlarda bir an once işi bitirip ugraşmamak icin fırfırla at diyorlar sen bakma kimseye kim ekecekse ver bogazına gitsin bişe olmaz

Haklisin arkadasim uzun yillardir dibine veriyoruz. Serpme yapanlara gore daha iyi cikis oluyor. Ayrica adamlar bosuna mi yapmis gubreli makina

danelik mısırda tabana 50-60 kg gübre atılıyor genelde. bu nu tek seferde makine ile vermek olmaz verebilen makine de yok zaten maksimum 40 kg atabiliyor mibzerler. ayrıca bu kadar gübre fide döneminde bitkiye zarar verebilir. belki bir kısmını serpme şeklinde diğer bir kısmını da mibzerle verilebilir.

danelik mısırda tabana 50-60 kg gübre atılıyor genelde. bu nu tek seferde makine ile vermek olmaz verebilen makine de yok zaten maksimum 40 kg atabiliyor mibzerler. ayrıca bu kadar gübre fide döneminde bitkiye zarar verebilir. belki bir kısmını serpme şeklinde diğer bir kısmını da mibzerle verilebilir.

gübretaşın mısır gübresinden aldım 13-24 bilmem kaç dekara 40 kg atsam mısır çıkışında tohumu yakma gibi riski varmı bu gübrenin

firfirla tabana atılıyor burda 50 kg dönüme en az danelik için ve ayrıca hangi mibzer 50 kg atacak ekerken

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA