Kaçlık çizeli çeker

Derinlik olarak en az 30 cm derim, ama amaca göre daha derin ya da biraz daha az derin işlenebilir. Mesele biz genelde pulluk ile sürümden sonra oluşan pulluk tabanını kırma için birkaç ay sonra çizel çekeriz. Pulluk ile 25 cm sürülmüş yeri bu derinlikten daha derin bir Çizel işlemesi gerekiyor. Yani pulluk derinliğinden en az 10cm uygun olur bence. 25+10= 35 cm diyelim yani. Ama pulluk niyetine çizel kullanılacaksa ve 25 cm pulluk derinliği yeterli oluyorsa bence o derinlikte de çekilebilir çizel.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Çizel, zaten toprağı devirmeden sürüm yapan tarım aletidir. Yani pulluğun devirmeden sürüm yapanı denilebilir. Fakat yine de tam olarak pulluk vazifesi görmez. Mesela bir anız bozumu pulluk yerine Çizel ile de yapılabilir. Fakat Çizel çok çiğ yer bırakacağı için pulluk ile sürüm yapmak anızın tamamen bozulması için daha sağlıklı olur. Çizeli pulluk işçiliği öncesi ön sürüm olarak ve pulluk işçiliği sonrası oluşabilecek pulluk tabanını kırma için kullanmak bence en doğrusu.

Kısaca ben Çizeli ya pulluk öncesi, ya pulluk sonrası, ya da hem önce, hem de sonra kullanmayı seviyorum. Pulluk yerini tutabilecek bir ekipman yok bence.

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
9bb952855c2c9d6b390100d45779ef00.jpg

5e29af7f2f075421b8f9cb5061e9adfa.jpg

Ikisinin de yeri ayrıdır ama ismail abinin dediklerine katiliyorum cizel çekili yerde sürüm güzel olur ayrıca kışın nadas karıştırmadada çizel derin girer işçilik kaliteli olur.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR