Fimaks Yem Karma Makinamız

İyi forumlar 4m küp fimaks yem karma aldık, fimaks veya herhangi marka makinalar ortalama kaç dakika da karıyor acaba Yemi bilgisi olanlar var mı ya da kullanan? Ve birde verim artışı görülür mü sizce hayvanlar karılmış yem yediğinde

39bb35d89bf07d07de7c9117171fabc1.jpg

e9e9984d3e467ed352d671edae2b8863.jpg

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Hayirlı olsun gule güle kullanın.Bizde 2.5 m3 dikey yem karma makinası kullanıyoruz.Yem karma makinasına gecince hayvanların yem yeme istahı artıyor yemi ziyan etmeleri azaliyor yem icindeki malzemelerle esit bir sekilde karısıyor özellikle eski balya gibi ineklerin yerken nazlandıgı malzemeler yemin icinde dagiliyor ve tüketimi kolay oluyor.Yemide ortalama 15 dk da karıyor.

Hayirlı olsun gule güle kullanın.Bizde 2.5 m3 dikey yem karma makinası kullanıyoruz.Yem karma makinasına gecince hayvanların yem yeme istahı artıyor yemi ziyan etmeleri azaliyor yem icindeki malzemelerle esit bir sekilde karısıyor özellikle eski balya gibi ineklerin yerken nazlandıgı malzemeler yemin icinde dagiliyor ve tüketimi kolay oluyor.Yemide ortalama 15 dk da karıyor.

teşekkür ederim abi, dikey makinalarda karma süresi biraz daha kısa olduğunu söylüyorlar yataya göre. makineyle bir kez kardığınızda kaç hayvana yetecek yem elde ediyorsunuz siz 2,5 m3 de ve günlük yeme kattılarınız ne kararken mısır silaji küspe vs kullanıyorsanız hepsini bir anda karıştırıyor musunuz acaba

Hayirli olsun
Kullanmayi bilmek cok onemli
Iscilik yem yolu olursa tamamlaniyor
Verim artisi mutlaka oluyor ama kullanma bilgisi va rasyon bilgisi cok onemli
Bizde bu yil kavustuk sukur

553c6a86e86988806346cbbce65c6ea0.jpg

Teşekkürler abi sana da hayırlı olsun makinen , şuanlık yemi elimizle taşıyacağız makinaya zamanla alışacağımızı umuyorum. Senin makinan kaç m3 ve kaç hayvana yetiyor bir karma da acaba? Şuanki yerimiz böyle biraz indirmelerin yükseltilmesi ve duvarların geri alınması lazım

ab356c6cd8f9ab4513b7f71645d15c91.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Karma yem hayvan beslemede en önemli şeydir. Hayvanların yemi eşit ve homojen bir şekilde tüketmesini sağlar. Bu da sindirim kaynaklı olan bir çok problemin önüne geçip verim ve hayvan kayıplarını en aza indirir. Helezonun sayısı ve yerleşim şekli de yemin daha kısa sürede ve partikül büyüklüğü ile ilgilidir. Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın

• Beğen
Tepkiler: Berkay Karadeniz
Ben kesif yem karistirmiyorum siniflandirma yok kesif yemi ayri veriyorum
6 m3 makine 40 hayvana tek seferde aliyor iki seferde sabah aksam bosaltiyorum
Kuru ot ilk once kiyilinca misir silaji enson pancar kuspesi karistiriyorum benim kaba yemler boyle bende ogrenmeye calisiyorum
Ama dedigim gibi
Guzel ogren kullanmayı hacimmetin isletme korlugu konusun da guzel bilgiler var

• Beğen
Karma yem hayvan beslemede en önemli şeydir. Hayvanların yemi eşit ve homojen bir şekilde tüketmesini sağlar. Bu da sindirim kaynaklı olan bir çok problemin önüne geçip verim ve hayvan kayıplarını en aza indirir. Helezonun sayısı ve yerleşim şekli de yemin daha kısa sürede ve partikül büyüklüğü ile ilgilidir. Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın

teşekkür ederim, bilgileniriniz için de teşekkür ederim peki bizim normal rasyonumuz saman, samanın üstüne küspe, küspenin üstüne kesif yem, ardından da mısır silaji.. bu verdiklerimizin hepsini bir seferde karabilir miyiz peki

Ben kesif yem karistirmiyorum siniflandirma yok kesif yemi ayri veriyorum
6 m3 makine 40 hayvana tek seferde aliyor iki seferde sabah aksam bosaltiyorum
Kuru ot ilk once kiyilinca misir silaji enson pancar kuspesi karistiriyorum benim kaba yemler boyle bende ogrenmeye calisiyorum
Ama dedigim gibi
Guzel ogren kullanmayı hacimmetin isletme korlugu konusun da guzel bilgiler var

teşekkürler abi bilgilerin için, bakalım ileriye doğru kurluklara da el atarız inşallah

Tabiki de karıştırabilirsiniz. Karışım yaparken esas olan kaba yemler ilk konulur, sonra kesim yem, sonra da silaj pancar posası gibi sulu maddeler konulur ki kuru kaba yemler ile kesif yemlerin nemlenip homojen karışmasını sağlar ve kesif yemin karışımdan ayrılmasını ve hayvanların seçmesinin önüne geçer

• Beğen
İsmail_17 bey en önemli şeyi yem karmaya katmıyorsun. Kesif yemi de karışıma katarsanız kesif yeme bağlı şekillenen asidoz abomazum deplasmanı gibi hastalıkların önüne geçmiş olursunuz
Biliyorum cok onemli hocam
Isletme kucuk aile isletmesi
Sut sigiri ve onlarin dana ve duveleri var hepsine ayri karmak gerek iscilikten kaciyoruz kesif yemleri siniflandiriyorum kaba yemi ortaya hepsine ayni simdilik

teşekkür ederim abi, dikey makinalarda karma süresi biraz daha kısa olduğunu söylüyorlar yataya göre. makineyle bir kez kardığınızda kaç hayvana yetecek yem elde ediyorsunuz siz 2,5 m3 de ve günlük yeme kattılarınız ne kararken mısır silaji küspe vs kullanıyorsanız hepsini bir anda karıştırıyor musunuz acaba
Evet dikeyler yataylara göre çabuk karıyor.Bizim makina 1 karmada 15 hayvanin günluk yemini karıyor makinayı aldıktan sonra keske 3.5 m3 alsaymisiz dedik 2.5 m3 hemen doluyor.Bizde balya slaj kuspe kesif yem hepsini birden karıyoruz eger ot balyası atacaksanız onu önden atıp biraz karıstirdiktan sonra diger malzameleri ekleyip yemi karın ot balyasını sonra atınca pek parcalamıyor.

Evet dikeyler yataylara göre çabuk karıyor.Bizim makina 1 karmada 15 hayvanin günluk yemini karıyor makinayı aldıktan sonra keske 3.5 m3 alsaymisiz dedik 2.5 m3 hemen doluyor.Bizde balya slaj kuspe kesif yem hepsini birden karıyoruz eger ot balyası atacaksanız onu önden atıp biraz karıstirdiktan sonra diger malzameleri ekleyip yemi karın ot balyasını sonra atınca pek parcalamıyor.

evet ot balyasından sonra slaj veya küspe dökünce otu bastırıyor daha güzel karıyor, peki makinanın üstüne 30-40 cm arası ek yapılsa makinedeki helezon karmaya yetmez mi içerideki malzemeyi