KOMBİNE DAMIZLIKMI? ETÇİ DAMIZLILMI?

Kapasite 250 olacak ama siz 50 ile başlayacaksınız. Erkekler kesime.Dişiler sürüye katılacak doğru mu?
Doğru ise anaç sayısı 250 olana kadar kar getirmez aksine zarar edersiniz.
2 limuzin gebe düveniz olduğunu düşünelim.Çiftliğimize gelir gelmez 1 erkek 1 dişi doğurduklarını farzedelim.
danamız kesime gidene kadar (16 ay) Annesi ve teyzesi yicek günlük 5 lira yem yese 4800 lira
Danamız ve düvemiz 7 ay emsin.9ar ay kadar da onların yem maliyeti 2700 lira
Toplam 7500 lira sadece yem maliyeti.
Danayı da 8000-9000 kestirirsiniz. Her şey yolunda giderse 1000 Tl kalır. O da diğer masraflara yetmez zaten.Zarar edersiniz..Düveleri de kesime göndermek zorunda kalacaksınız. Sürü öngördüğünüz gibi büyümeyecek.Amortisman süresi uzayacak
Düşünmüşsünüzdür bunları gerçi o yüzden nasıl bir strateji izlemeyi düşünüyorsunuz bu konuda diye sorayım.

Siz o danayi sattiginizda kardesi ve teyze cocugu dunyaya gelmis olacak ve bir satis bedeli var, ayrica kiz kardesinin de bir satis fiyati var, bakamaz ve suruye katamazsan satabilirsin.

Kapasite 250 olacak ama siz 50 ile başlayacaksınız. Erkekler kesime.Dişiler sürüye katılacak doğru mu?
Doğru ise anaç sayısı 250 olana kadar kar getirmez aksine zarar edersiniz.
2 limuzin gebe düveniz olduğunu düşünelim.Çiftliğimize gelir gelmez 1 erkek 1 dişi doğurduklarını farzedelim.
danamız kesime gidene kadar (16 ay) Annesi ve teyzesi yicek günlük 5 lira yem yese 4800 lira
Danamız ve düvemiz 7 ay emsin.9ar ay kadar da onların yem maliyeti 2700 lira
Toplam 7500 lira sadece yem maliyeti.
Danayı da 8000-9000 kestirirsiniz. Her şey yolunda giderse 1000 Tl kalır. O da diğer masraflara yetmez zaten.Zarar edersiniz..Düveleri de kesime göndermek zorunda kalacaksınız. Sürü öngördüğünüz gibi büyümeyecek.Amortisman süresi uzayacak
Düşünmüşsünüzdür bunları gerçi o yüzden nasıl bir strateji izlemeyi düşünüyorsunuz bu konuda diye sorayım.
İlk alım 80 adet boş düve.bakım sıkıntısız gider kayıp olmazsa 80 adet daha boş düve alımı yapılacak. İlk buzağılar nasip olursa 15 ay sonra olacak.15 ayda 3000 tl gibi masraf hesap ediyorum yem giderleri kendi ektiğimiz yerden karşılamak üzere.daha sonraki doğumlara 2500 tl gibi yıllık masraf gidiyor.sürü yenileme ve kayıplar için 💯 20 çıkarsak buzağı maliyeti ilk buzağıdan sonra 3000 tl gibi erkek ve dişi buzağıya sahip olunuyor.besi yapılacaklar besiye kalanlar sürü artırımı yada damızlık satış.sütten çıktıktan sonra bir yıl bakılan erkek ve dişilere 3000 tl masraf ettiğimizde 6000 tl satışların 9000 tl ettiğini düşünürsek 3000 tl gibi bi para kalır diye düşünüyorum.dönere girmesi 2 yılı geçiyor ama sabredecez.200 damızlığa sahip olduğumuzda çok iyi bi gelir.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
İlk alım 80 adet boş düve.bakım sıkıntısız gider kayıp olmazsa 80 adet daha boş düve alımı yapılacak. İlk buzağılar nasip olursa 15 ay sonra olacak.15 ayda 3000 tl gibi masraf hesap ediyorum yem giderleri kendi ektiğimiz yerden karşılamak üzere.daha sonraki doğumlara 2500 tl gibi yıllık masraf gidiyor.sürü yenileme ve kayıplar için 20 çıkarsak buzağı maliyeti ilk buzağıdan sonra 3000 tl gibi erkek ve dişi buzağıya sahip olunuyor.besi yapılacaklar besiye kalanlar sürü artırımı yada damızlık satış.sütten çıktıktan sonra bir yıl bakılan erkek ve dişilere 3000 tl masraf ettiğimizde 6000 tl satışların 9000 tl ettiğini düşünürsek 3000 tl gibi bi para kalır diye düşünüyorum.dönere girmesi 2 yılı geçiyor ama sabredecez.200 damızlığa sahip olduğumuzda çok iyi bi gelir.

Haklısınız ilk 2 yıl zor geçecek eğer dayanabilrseniz tekerlek dönmeye başlar :) Çiftliğin maliyeti ile ilgilide bizleri bilgilendirirseniz seviniriz :)

nurullah bey bizde 100 başlık bir mandıra yaptık 1 yıldır boş aynı sizin durumdayız. her şey tamam bir mal eksik. 2 yıldır araştırıyorum. besi kurtarmıyor. süt işi hayvancılığın en üst seviyesi onun bakımı maliyeti hesabı kitabı profosyenellik istiyor süt fiyatlarıda ortada hiç bulaşmayı düşünmedim. sizin gibi ithal şarole limuzin angus vs. düşünelim dedik. ilk yatırım maliyeti yüksek geldi aldığımız hayvandan ilk getiri hemen hemen 25 ay sonra oluyor bu geçen süredeki yem ve diğer maliyetlere dayanmakta ayrı bir bütçe istiyor. umarıp hesaplamalarınızı iyi yaptınız daha hastalıktan 50 anaçtan 50 yavru alamayacağınızdan firelerden vs hiç bahsetmedik en ufak olumsuzluk batağa sürükler diyerek bu iş de aklıma yatmadı. ee o zaman ne yapacağız dedim. son karar şunu aldım doğudan yerli ırkların kırması düveleri toplayıp kendi sürümü oluşturacağım. süt ve kesim işi yok kurbanlık çalışacağım kurbanlık piyasasında daha fazla kar var. 6 ay mera 6 ay ahırda. anaçların beslenme maliyetleri uygun. ithaller gibi nazlı değiller dayanıklılar. bu sistemide bir araştırın. heleki o ithal damızlıkları kredi ile alıyorsanız bir çiftçi kardeşin olarak söylüyorum batmaman mucize olur.
Kırma damızlık işinide çok hesap ettim.şuan idare eder 1 yaşında boş düve 4000 5000 arası onunda ne olacağı belli değil.dışardan gelenlerde 5000 6000 tl arası 1000 tl fark var.Hayvanlarda telafat haricinde bir aksi bir durumda 6 aylık bir bakımdan sonra ete kestirilse bile bir zarar gözükmüyo.Bizim buralarda iki kötü bir iyi etmez derler.

• Beğen
Tepkiler: ibo71
Ilk parti duveler gelince, bir parti limuzin dana da getirebilseniz, hem beslenmesi icin tecrube olur hem getirisi duvelerin masrafina katki sunar.

Sperma satanlarla gorusmek icin vaktiniz var, erkek buzagi icin sperma sorabilirsiniz, belki ilk tohumlamada erkek buzagi cok alip paranin bir kismini hizli cevirmek gerekebilir. Nakit akisinda sikinti yoksa ozaman hepsini disi secip biran once suruyu buyutmek istersiniz.

Iki sene nasil olsa gecer Allah saglik ve kuvvet versin, ucuncu sene geldiginde cekilenler unutulur, kolay gelsin. Elden geleni yapmak senden tevekkul Allaha.

Bolu gerede meraya 3 4 ay salabiliriz. Ama ektiğimiz ürünler her sene bu gibi olursa ve et fiyatları böyle devam ederse meraya salmaya bile gerek yok.
Oo abi gerede süper bende çamlıdereliyimde ankara merkezde yaşıyom bu işleri çok seviyom da hergün araştırıyom baya bilgi edindim sen başka biyer söyleseydin sana gerede çamlıdere bolgesini tavsiye edecektim:) çunku bizim bolgemizin otlari ilkbahar döneminde cok uzun oluyor buyuk malın yemesi kolay oluyor cunku buyuk mal otu diliyle dolayıp yedigi icin uzun ot lazim oda nisan mayis haziran doneminde iyi oluyor. Bence meraya salın abi hem ot yedirmeyip tasarruf edersin 3 ay tasarruf+ hayvanın 3 aylik ihtiyacini satsan guzel kazanc elde edebilirsin. Bu damizliklara verecegin rasyon nedir abi soyleyebilirmisin

en son vazgeçmiştiniz sanki öyle hatırlıyorum etçil damızlıktan
son karar limuzin mi şarole mi
bende 9-10. ay gibi düşünüyorum 1 ay sonra ahıra başlıycam nasip olursa
hala kafada ahırın nasıl olması gerektiği noktasında sıkıntılar var
tohumlama doğum vs millete kalsa bırak boğayı içine hiç takip etme bi bakmışsın doğmuş
okadar kolay mı yani
tohumlama tarihini alıp doğum yaklaşınca ayrı böölmeye çekip 3 gün yavrunun annesine alışmasını sağlamak gerekir bence
anneleriyle birlikte olacakları için yavruların padaklardan çıkmamaları için dizayn farklılığı gerekir
yavruyu yeme alıştırmak için yavruların yemliği düşünülmeli
düşündüğün ahır şeklini paylaşabilirmisin

deb7e4fc9af9e643210ab591b618b025.jpg
7d93f02e35d0e7d8b6182e074941299b.jpg
737aa815b499c51b85b6b235a697dc25.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Hayvanları limuzin alacaz inşallah.Ahırı 100*24 metre kapalı ve ekstra gezinti alanı olacak padoklara bölüp hayvanları gebelik kuru buzağılı olarak bölecez.Aşılama için boğa salacaz.

Abi verecegin rasyon belli mi sadece o yulaf yembezelyesi silajı mı vereceksin başka kuru malzeme verecekmisin hep silaj versen hayvanın ihtiyacı olan kuru madde sağlanamaz diye biliyorum yanliş da yönlendirmeyim de