Sağım yapırken yemleme

İneklerde süt sağım işlemi gerçekleşirken neden süt yemi verilir. Yem vermeden sağım olmaz mı. Youtube da bir çok video izledim kimisi önünde yem var kimisinde yok. Çok merak ettim.

Son sistem sagim robotu yem ile sagim yapiyor
Benim sagimhane yok 24 baslik kilit sistemi var kilide alip kesif yem verip sagim yapiyorum sagimdan sonra hemen saliyorum
Benim Kaba yem yeri ayri Sagilirken yem iyimi kotumu bizim bolge genelde kesif yem verip sagar

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

İsmail bey içten cevabınız için teşekkür ederim. Vermek gerekiyor sanırım herkes verdiğiniz göre hayvan başı 3-4 kg civarı diye biliyorum :)

Ülkemizdeki bir çok çiftlikte sağım hanede yemleme yapılmaz. Vermeyince bişey olmaz. Verilme sebebine gelince; hayvan sağımda stres faktörlerinde ne kadar uzak olursa verim o kadar artar. Yem yemeyi de sevdiği için hem sakinleşir hemde meme daha iyi boşalır. Robotik sağım makinelerinde yem verilmesinin sebebi de hayvanın robota gelip sağıma teşvik etmek diyebilir.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: KIvrak
Şöle bir durum var biliyorsunuzdur köpeği aç bırakıp bir hücrede sonra belirli Zaman'larda zil çalarak et veriyor her et verince zili çalıyor ve artık her zil çalışında et olmasa bile köpeğin ağzı sulanıyor
İneklerde de aynı kanı mevcut belirli sağım saatlerinde eğer yem verirseniz hayvan sağılacağını anlar ve oksitısin salgılanır buda sütü hemen indirmeye yarar
Zooteknist