Arpa tohumu ilaçlaması

selamun aleykum merak ettiğim bir durum var sizler arpa ekerken tohumu ilaçlıyor musunuz genelde ilaçlamazlar bazen de kireç dökenler oluyor ilaçlamanın faydası çok farkediyor mu siz nasıl yapıyorsunuz

Atılan ilaç; kör ilacı, yani göz açsın oradan filizlensin diye kullanılır. Arpa, buğday gibi kör değildir. Bu yüzden arpaya ilaç atmazlar, atanlar da var tabi. Ben atmıyorum. Atmanın extra bir faydası olur mu onu da bilmiyorum. Attığım tohum da oldu, verimde bir fark göremedim.

Ben Arpa tohumunu ilaçlıyorum, fark gözlemledim, buna hala itiraz eden köylülerim var. Arpa ya ilaç atılmaz diye.

Gerekli olmasaydı; tohum firmaları Arpa Tohumluklarını ilaçlamaz dı, buradan yola çıkmak lazım.

Şu an Arpa daki sorun ile alakalı bir arkadaş konu açmış, sebebi; anıza ekim yani münavebe yapılmaması, tohumluğu ilaçladığımız zaman bu tür mantari hastalıkları en aza indirgeyebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Ben Arpa tohumunu ilaçlıyorum, fark gözlemledim, buna hala itiraz eden köylülerim var. Arpa ya ilaç atılmaz diye.

Gerekli olmasaydı; tohum firmaları Arpa Tohumluklarını ilaçlamaz dı, buradan yola çıkmak lazım.

Şu an Arpa daki sorun ile alakalı bir arkadaş konu açmış, sebebi; anıza ekim yani münavebe yapılmaması, tohumluğu ilaçladığımız zaman bu tür mantari hastalıkları en aza indirgeyebiliriz.

Sanırım ben o dediğin münavebe işi iyi yapıyorum. Patates, arpa, pancar, arpa, fasulye, arpa araya bazen buğday. Sanırım bu yüzden fark göremedim. Aradaki ürünlerin hiç birini ben ekmiyorum. Yanlış anlaşılmasın, icara buna göre veriyorum.

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Sanırım ben o dediğin münavebe işi iyi yapıyorum. Patates, arpa, pancar, arpa, fasulye, arpa araya bazen buğday. Sanırım bu yüzden fark göremedim. Aradaki ürünlerin hiç birini ben ekmiyorum. Yanlış anlaşılmasın, icara buna göre veriyorum.

Arpa da en iyi verimi macar fiğ-arpa-macar fiğ-arpa.... münavebesinde alıyorum, nadas a ekilen arpa bile macar fiğ yerine ekilen kadar iyi olmuyor. Slajlık mısır yerine deneme yaptım ve devam ediyorum, toprak işçiliğini çok iyi yapamadığım için macar fiğ yerinde ki kadar iyi olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: apsiL