İthal Besi Danası Temini

Arkadaşlar merhabalar şu an bildiğim kadarıyla ithal dana işini et ve süt kurumu yürütüyor ama sitesinde bu konuyla alakalı bi bilgi mevcut değil çevremde ve int de pek bilgi alamadım.

Yurtdışından dana teminini nasıl yapabiliriz?
Prosedürler nelerdir?
Minimum kaç tane alabiliriz?
Tanesi Ort ne kadara mal olur?

Bu konuda bilgisi olanlar bizi bilgilendirebilir mi?

Arkadaşlar merhabalar şu an bildiğim kadarıyla ithal dana işini et ve süt kurumu yürütüyor ama sitesinde bu konuyla alakalı bi bilgi mevcut değil çevremde ve int de pek bilgi alamadım.

Yurtdışından dana teminini nasıl yapabiliriz?
Prosedürler nelerdir?
Minimum kaç tane alabiliriz?
Tanesi Ort ne kadara mal olur?

Bu konuda bilgisi olanlar bizi bilgilendirebilir mi?

sanırım tarım il müd. dilekce verip, et balık kurumuna müracat edeceksin.
enaz 1 kamyon (60-64 baş)
fiyat enson gecen hafta 4,2e limuzin.

sanırım tarım il müd. dilekce verip, et balık kurumuna müracat edeceksin.
enaz 1 kamyon (60-64 baş)
fiyat enson gecen hafta 4,2e limuzin.
300 kilo ort olsa hayvanlar 4500 5000 arasında değişir ozmn 3000 de kendi yese 8000
600 kiloda kesime gitse %55 karkasla 8250 ye kesilir yani şuan için mantıklı değil gibi geldi bana
Ayrıca 60 hayvan 480000 lira gibi bi maliyetle 6 ayda döner

300 kilo ort olsa hayvanlar 4500 5000 arasında değişir ozmn 3000 de kendi yese 8000
600 kiloda kesime gitse %55 karkasla 8250 ye kesilir yani şuan için mantıklı değil gibi geldi bana
Ayrıca 60 hayvan 480000 lira gibi bi maliyetle 6 ayda döner

ben şöyle düşünüyorum 1 hayvan 2 ton yem yiyerek kesime cıkabilir.
250 kg olarak gelse
4000-4500 tl tutsa
%58-60 randıman yapsa 650 kg canlı ağırlık yapar.
370 - 380 kg kargas gelse
9500tl tutar.
6500-6750 maliyet tutar
2500-3000tl bırakır
işçi ilac elk su v.s 150 tl tar mal başına

kabaca hesap

ben şöyle düşünüyorum 1 hayvan 2 ton yem yiyerek kesime cıkabilir.
250 kg olarak gelse
4000-4500 tl tutsa
%58-60 randıman yapsa 650 kg canlı ağırlık yapar.
370 - 380 kg kargas gelse
9500tl tutar.
6500-6750 maliyet tutar
2500-3000tl bırakır
işçi ilac elk su v.s 150 tl tar mal başına

kabaca hesap
Bu hesapla gayet mantıklı oluyo tabi [emoji5] ama 60 hayvanı kesime kadar elde tutmakta baya maliyetli 20 ya da 30 hayvan olsa çok güzel olurdu

Öncelikle ilçe tarımdan işletme kapasite alacaksın (başvurudan en fazla 1 ay öncesini kabul ediyorlar). Amerika malı için en 40 adet, Avrupa malı için en 60 adet talebin varsa doğrudan et süt kurumunun kombinalarına müracaat edeceksin. Müracaat sırasında Amerika malı için 50 dolar, Avrupa malı için 50 euro kapora yatıracaksın. İşin saçma bir yönü var. Diyelim ki aynı köyden iki kişinin toplam 60 hayvan ihtiyacı var birleşip alalım diyor. Ana esk 40 amerikan, 60 Avrupa malından aşağı isteyenle muhatap olmuyor. Malı alanla başkasına devredemez diye sözleşme imzalıyor.10-20 gibi daha az sayıda hayvan alacaksan ilindeki/ilçedeki et birliği aracılığıyla talep edeceksin. Et birlikleri et süt kurumuna göre biraz pahalı. Et birliği piyango gibi bana talep durumuna göre istediğin kadar da alabilirsin, talebinden daha azda alabilirsin hatta hiçde alamayabilirsin tamamen talep durumuna bakar dedi. 3. Yöntemde tarım kredi kooperatifi aracılığıyla alabilirsin. Tomarza kooperatifi Haziran 20 si gibi merkezden yazı gelir şartları belli olur dedi. Tarım Kredi en fazla 50 adet verebiliyor. Kesim yaptırdım kasap bu hafta 80 tane angus getirdi. Ahır teslimi kilosu 4 dolara mal olmuş. Ortalama canlı ağırlık 270 kg geldi hayvanlar. 3600 liraya mal olmuş. Bir önceki partide (ocak ayında gelen) yine 80 tane almış.

• Beğen
Tepkiler: adige

Resimler ve ekler

• Ä°thal Edilecek Damızlık Manda Teknik Kriterleri.pdf
    148.2 KB · Görüntüleme: 292
  • Ä°thal Edilecek Damızlık Dişi Sığırlara Ait Teknik Kriterler.pdf
    268.2 KB · Görüntüleme: 245
  • Damızlık Dişi Sığır Ä°thalatı İş Akış Şeması.pdf
    79.8 KB · Görüntüleme: 39
  • Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Arkadaslar bu konuyu biraz gūndemde tutalim. Bilgisi olan arkadaslar, daha önce yurt disindan getirmek icin muracat eden veya getiren birisini taniyan varsa burada bilgilerini paylasirsa bu isi dūsūnen arkadaslara cok yardimci olacagina inaniyorum.