Çiftçinin emeğini kim verecek

Gerçekten ciftcilik yazdıklarında bakıyorum hiç bir şey anlamıyorum. Nede olsa mesleki korluk.ciftci yıllardır bu ülkede en çok çalışan en az kazanan belkide zarar esen kesim.surekli artan gubre ilaç fiyatları doğa şartları tarım zararlilari ürün yetiştirirken çektiği kredi faizleri ve maliyet/fiyat dengesizliği gibi bir sürü şeyle dava diyorsunuz.lafin kisasi tarla ile tezgah arasındaki uçurumu nasıl kirabiliriz.

[QUOTE=Karatahir Gerçekten ciftcilik yazdıklarında bakıyorum hiç bir şey anlamıyorum. Nede olsa mesleki korluk.ciftci yıllardır bu ülkede en çok çalışan en az kazanan belkide zarar esen kesim.surekli artan gubre ilaç fiyatları doğa şartları tarım zararlilari ürün yetiştirirken çektiği kredi faizleri ve maliyet/fiyat dengesizliği gibi bir sürü şeyle savaş ediyorsunuz.lafin kisasi tarla ile tezgah arasındaki uçurumu nasıl kirabiliriz.

Devlet bu işe el atacak başka yolu yok. (Et balık kurumu gibi)

Hal işletmeciliğini devlet yapacak.

Çiftçinin ürettiği ürünün parası, banka kartına yatacak.

Ürünü taşıyanın yol masrafı, kullanacağı mazotun fiyatı belli olacak.

Çiftçinin mazotu, gübresi her şey net olacak.

Pazar denetimleri sıklaşacak ürünün fiyatı belirlenen aralığı aşmayacak.

Fiyatlar ürünün sera, tarla vs. özelliğine göre yapılacak.

Ziraat mühendisleri bizzat köylüyle iletişim halinde olacak.

Başarılı ürün yetiştirenlere indirimli makina, ekipman gibi ödüller verilecek.

Gerekirse yurtdışındaki oturmuş sistemler uygulanmalı.

Mutalaka denetim olmalı. Birileri hırsızlama yoluyla cebini doldurmamalı.

Kağıt üstünde değil, bizzat uygulamalı olmalı.

Bir sürü işsiz insan var kpss kurslarında..

Bu yöntemle hem iş sağlanır, hemde kimse kafasına göre fiyat koyamaz.

Mustafa kardesim çok doğru çok güzel şeyler y azmissin eline sağlık ancak bir şey eksik kalmış gibi oda üreticiye devletin fiyat garantisi veen eşi gerekir nasıl asgari ucrette belli bir rakam var devlet diyor sen çalıştırdığım adami 1400 liradan aşağı calistiramazsin gibi aynı şeyi devlet turkiyede üretilen zirai hayvansal her üretim ici. Uygulamalı bu şekilde sosyal adalet sağlanır toprak ile tezgah arası gelir dağılımı adaletsizliği giderilir.ornegin devlet çiftçiyi karşısına alıp örneğin 1 kg p atatesin üretim maliyetini cikarttirir.buna çiftçinin refah payinida dahil eder bir fiyat vücuda gelir örneğin bunu maliyeti 75 kuruş ise refah payı ile türkiye 1 lira der bu fiyattan aşağı alımı yasaklar ürünün büyüklük küçüklük oranına göre veya kaliteli olup olmadığına gore bu 75 kuruş atıyorum yüzde otuz yukarıya yükselebilir der

Çok dogru birlik olmak sart.ciftcinin bu kadar zor ve güç şartlarda çalışıp emeğinin karşılığını bir nebze bile alamaması çok üzücü.turkiye ziraat odaları derneği bu hususta ne iş yapıyor belli değil ben kac defa çiftçi olmadığım halde bu hususu facebook ya twitter da dile getirdim yukaridakilerde çıt yok