arpa ile BESİCİLİK, mümkün?

300-350 kg ağırlıkları olan dana besiciliğinde:

SAMAN
ARPA
ARPA POSASI (BİRACILIK YAN ÜRÜNÜ)
(TUZ-MİNERAL-VİTAMİN)

kullanılması ile, hiç besi yemi kullanmadan besicilik yapılır mı?

proteinli yem olarak, ARPA POSASI yanında ATK/PTK kullanmak gerekli midir?

Gaziantep et birliği başkanı bi programinda " dana taştan yumuşak her şeyi yer" diyor. Yani besiciliğin püf noktası yem maliyetini düşürmek olduğunu düşünüyorum. Benim çocukluğumda fabrika yemi bilinmezdi. Sadece arpa kirmasiyla beslerdik. Şimdi hatırlıyorum da danalar çok güzel gelişiyordu...

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Konsantre karma yemsiz kısa dönem besicilik verimli olmaz arpanın proteini 9 12 arasında ve tane yemler içerisinde protein kalitesi olarak en iyisi esansiyal aa lerden lisin metiyonin triptofan trozin gibi protein kaynaklarını iceriyor ama kolay eriyebilir karbonhidrat bakımından zengin seluloz aranın ise çok düsük buda hayvanda asidoz timpani gibi metabolik hastalıklara yol açacaktır hatta asidosiz kana geçmesiyle ölümle sonuçlanabilir ucuz protein olarak rasyon kuru maddesinin % 1 -1,5 u kadar üre gubresinden ekleyebilirsiz kuspeler içinde soya küspesinden alabilirsiniz ham proteini 40 a yakındır ptk da iyi bir protein kaynağı ama alırken kabuksuzundan alın kabuklu ptk 20 kabuksuz ptk 60 proine yakındır enerji olarak arpa kullanabilirsiniz imkan varsa arpa buğday hasilı yada slajı kullanın

Yetersiz kalır arpa enerji açısından çok ii olsada protein takviyesi ile ii bir besi yapılabilir rasyonda denge sağlanamazsa tırnak ve eklem problemleri ile baş başa kalınır
Zooteknist
Arpa protein olarak yetersiz kalir ama arpa posasi ekleyerek bu acigi kapayamaz miyiz? Tmr deki proteini %13-14 araliginda tutmak icin ne kadar arpa posasi kullanmak gerekir? Iz mineral ve vitaminleri eklemek kosuluyla.

Bence azda olsa besi yemi kulanılmalı bizim rasyon;
Danalar 14 aylıl hols 500 550 kg
1 kg saman
2 kg yonca
3 kg sılaj
4 kg arpa flakes
3 kg mısır flakes
3 kg besi yemi
30 gr soda