JD 5090R - MF 5430

Birde şunu ısrarla belirtmek isterim.
Traktörlerin aks mesafesine bakıp bu çok kısa ya da diğeri çok uzun diyebilmemiz için arada ciddi uzunluk farkı olması gerekir.
Mesela jd5090r ve mf5430 serileri arasındaki aks mesafesi 21 c.m. gibi cep telefonu uzunluğunda bir fark var. Bu çokta büyük bir fark değil aslında.
Yalnız jd nin yeni 5r serisinde kaput biraz daha uzatılarak kısa aks mesafesi pasifize edilmiştir.

Birde şunu ısrarla belirtmek isterim.
Traktörlerin aks mesafesine bakıp bu çok kısa ya da diğeri çok uzun diyebilmemiz için arada ciddi uzunluk farkı olması gerekir.
Mesela jd5090r ve mf5430 serileri arasındaki aks mesafesi 21 c.m. gibi cep telefonu uzunluğunda bir fark var. Bu çokta büyük bir fark değil aslında.
Yalnız jd nin yeni 5r serisinde kaput biraz daha uzatılarak kısa aks mesafesi pasifize edilmiştir.

21 cm az değil.örnek vereyim eski 100 ve 200 serisine takılan ara şanzuman aşşa yukarı 20 cm uzatıyor traktörü.ara şazumansız 185 le ara şanzımanlı 185 in yüke asılışı aynı olmuyor.

Mf elektronik kontrollü püskürtme 1600 bar Jd comman rail 2000 bar arada çok fazla fark yok.ikiside iki valf motor, özgül yakıt tüketim değerleri de yakındır, yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermeyelim.
Ayrıca her iki markada da 2000-2500 bar arası farklı modellerde var.
JD donatı olarak daha dolu bir motor olarak gördüm.Arz ederim.

Eski 5r de kabin süspansiyonu yok bildiğim kadarıyla.

Fendt bile bazı traktörlerinde jd nin sarı yeşil renklerini kullanıyor. Galiba bunları gösteri amaçlı yapıyor. Kardeşim almanlar bu işi biliyor.
Claas
Fendt
John deere her birinin kendine has renkleri ve tasarımı var.

Sahibinden de 5100 r vardı kayseride . 3 senedir satılmıyor .
Bana ; hangisini sürmek istersin deseler kesinlikle jd yi seçerdim. Ama kendi paramla alacak olsam aklımda neredeyse hiçbir soru işareti kalmayacak MF 5430 u alırdım.
Şuan forumda jd ye karşı bir merak , Bir ilgi artışı hissediyorum ( bende dahil ) Bilmem sizde hissettiniz mi.

Aklımda ise emsal MF lerin jd den daha az yakacagi
Bakim maliyetinin daha az olacağı
İkinci elde daha kolay alınıp satilacagi Vs. Gibi düşünceler var bilmen doğru mudur .