Dünya ya hoş geldin [emoji6]

Ertuğrul-25 kardeş doğum yapan hayvanları ayrı bir bölmeye alsan temiz ve hikyenik bir ortamda doğsalar daha iyi değilmi? Gördüğüm kadarıyla doğduğu yer diğer hayvanlarla aynı padokta buralar her türlü mikroplara açık yerler buzağılar için. Bundan böyle dikkali olalım kardeşim.

Haklısınız altına kireç ile saman karıştırıp serdim zaten göbeğini vanodin ile yıkayıp bağladım. Şuan yerim yok kalabalık ahırım yeni yaptığım ahıra bir kısmını taşıdım orada doğum bölmesi var zaten de. Şuan doğumu yakın olanlara dokunmuyorum strese girmesinler diye götüremiyorum saolun teşekkür ederim tavsiyeniz için

Montofon ırkı inek besleyen arkadaşlara birşey sormak istiyorum, montofon ineğin sütü ile simentalin sütünü karşılaştırırsak hangisinde yağ oranı yüksek olur, hangisinin yoğurdu daha kaymaklı ve katı olur perakende beş litrelik olarak evlere satmak için hangi ırk daha faydalı olur bize bunu öğrenmek istiyorum

• Beğen
Tepkiler: kutay48
Montofon ırkı inek besleyen arkadaşlara birşey sormak istiyorum, montofon ineğin sütü ile simentalin sütünü karşılaştırırsak hangisinde yağ oranı yüksek olur, hangisinin yoğurdu daha kaymaklı ve katı olur perakende beş litrelik olarak evlere satmak için hangi ırk daha faydalı olur bize bunu öğrenmek istiyorum

Ben montofonlarda süt analizi sonucu olarak bilgi vereyim son ölçümde
%4.24 yağ %11.5 km miktarı
Simental de ki ölçüm 3.9 yağ 12 .1 km

Yorum
Montofon sütünden kalın. Kaymaklı yoğurt az yumuşak yapılı yoğurt olur

Simentaller. Kaymağı biraz düşük ama sert yoğurt olur
Montofon sütünde kazein çok yüksek olduğu için en ii ve en yüksek kg peynir montofon sütünde. Elde edilir

Fakat arkadaşlar besleme ile bu değerlerde çok büyük farklılık oluşur