Dönerli pulluk seçimi

Elimizdeki 5x13 alpler pulluğu traktörümüz kuru sürümde 2D vitesiyle 25-30 cm derinlikte çok rahat çekiyor.
Dönerli kaçlı kaç numara alsak uygun olur?
Hangi markayı önerirsiniz?
Birde taşlı yerlerimizde var.taşlı yerde dönerli randıman verir mi?

• Beğen
Tepkiler: Erbaalı60
Hızlı ve randımanlı bir sürüm için bir kulak eksilmesi gerekir diye biliyorum dönerlide. Zaten yaylı otomatik 16 ya genişleyebiliyor 16 da çekerse zaten 5 13 kadar yer götürür. 18 zorlar diye düşünüyorum ben tabi yine siz bilirsiniz.Olmuşken yaylı olsun pimle uğraşmak adamı yorar üç lira fazlayı baştan vermek en doğrusu benim kanaatim.

Kuru tarim yapiyorsaniz doner kulakli pulluk gereksiz masraf diye dusunuyorum. Doner kulakliyi genelde tesviye gerektiren yerler icin kullaniliyor. Kuru tarim icin ideal degil. Makinalar cok pahali suanda. Bi donerli otomatik pulluk 10binden asagi demezler. Tavsiyem taslik yeriniz varsa 5 li 13 yayli alin yeterli. Hem traktore ekstradan yuk ve yakittan tasarruf edersiniz. Benimde cok merakim vardi doner pulluga. Fiyatini sorunca merakim sondu acikcasi [emoji4]

Kuru tarim yapiyorsaniz doner kulakli pulluk gereksiz masraf diye dusunuyorum. Doner kulakliyi genelde tesviye gerektiren yerler icin kullaniliyor. Kuru tarim icin ideal degil. Makinalar cok pahali suanda. Bi donerli otomatik pulluk 10binden asagi demezler. Tavsiyem taslik yeriniz varsa 5 li 13 yayli alin yeterli. Hem traktore ekstradan yuk ve yakittan tasarruf edersiniz. Benimde cok merakim vardi doner pulluga. Fiyatini sorunca merakim sondu acikcasi [emoji4]

Aytaç Bey 5 li yaylı ünlü 10.500 11.000 tl zaten o da ucuz değil ki.Allah alet satanların eline düşürmeyegörsün hiç affetmiyorlar :) Kuru tarım da olsa dönerlinin tadı başka bence tarla kitap gibi çıkıyor.Ben 5 li yaylı aldım klasik tip ünlü ama bayinin elinde olsa 4 lü dönerli alırdım.

Aytaç Bey 5 li yaylı ünlü 10.500 11.000 tl zaten o da ucuz değil ki.Allah alet satanların eline düşürmeyegörsün hiç affetmiyorlar :) Kuru tarım da olsa dönerlinin tadı başka bence tarla kitap gibi çıkıyor.Ben 5 li yaylı aldım klasik tip ünlü ama bayinin elinde olsa 4 lü dönerli alırdım.
Tercih meselesi konforun ve kolayligin tadini almak istiyorsan kesenin agzini acik tutacaksin. Bence makinaya verilen paraya yazik diyorum. Kendim yapma pulluk kullaniyorum. Cunku cok cabuk eskitiyoruz. En kalitelisini alsamda ayni yilda eskitiyom en ucuzunu alsamda ayni surede eskitiyorum. Toprak yapiniza gore tercih edin derim. Bizim trakya topraklari zimpara gibi. 5 donum yer sureyim pulluklar ayna gibi oluyor.

• Beğen
Tepkiler: MF_5450

Sulu yerimiz var fakat salma sulama yapacağımız yerler sınırlı.benim tercih etme sebebim konfor ve kullanım kolaylığı.birde avrupadaki videolara baktığımızda hep dönerli pulluk.bi bildikleri var diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yyyggg
Araziler büyük ise dönerli pulluk süper olur ama normal pullugu motor daha rahat çekiyor diyorlar
4 13 düz ünlü 4 14 dönerli ünlü var td75d iyi ayarlasan dönerliyi dağa rahat çekiyor ayarları önemli arkadaki teker sabit götürüyor dalma yapmiyor engebeli yerde serbest delikleri güzel oluyor sadece td nin lastikler küçük olduğu için başlarda sallıyor motoru ciziye girerken falan