Şırlama sulamada tarla uzunluğu maksimum kaç metre olmalı

anladigima gore bizim burada salma sulama...saniyede kac litre su giriyor tarlaya onemli olan o.biz baraj sularinda 300 litre su ile 2400 m olan 1000m olan tarlalarda rahat karik ( bizde çızı) sulama yapabiliyoruz.kuyu sularinda artik salma sulama isi bitti bizde cok fazla su harciyor hende randiman verim basincli sulama kadar olmuyor

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
anladigima gore bizim burada salma sulama...saniyede kac litre su giriyor tarlaya onemli olan o.biz baraj sularinda 300 litre su ile 2400 m olan 1000m olan tarlalarda rahat karik ( bizde çızı) sulama yapabiliyoruz.kuyu sularinda artik salma sulama isi bitti bizde cok fazla su harciyor hende randiman verim basincli sulama kadar olmuyor

bizde de genelde sulama işi santrifüjle veya çaydan arıklarla geliyor. yani meyve bahçeleri hariç her yer salma sulama. belli araklıklarla 15 çizide de falan tir dediğimiz setler yapıyoruz suyu oraya salma şeklinde suluyoruz. ama ben şimdi açık kanaldan dalgıç pompa ile su basacağım şırlama yapmak istiyorum pamuk ekeceğim tarla 27 dekar yaklaşık 270-280 metre uzunluğu var dalgıç 5 inç sizce iş görür mü

• Beğen
Tepkiler: serhan@xuu26
eğim çok değil ama önceden salma su yapılıyor taban arazi bizim buralar ova düz ama su gidecek kadar eğim var. iş görür diyorsun yani değil mi
İlk seferde az musluk açıp suyun akışını hızlandırırsın, ondan sonra problem olmuyor. Biz pamuğu bırakalı yaklaşık 30 sene oluyor. Bu şekilde hiç pamuk sulamadık ama mısır, patates dahil her şeyi bu şekilde sularız.

• Beğen
İlk seferde az musluk açıp suyun akışını hızlandırırsın, ondan sonra problem olmuyor. Biz pamuğu bırakalı yaklaşık 30 sene oluyor. Bu şekilde hiç pamuk sulamadık ama mısır, patates dahil her şeyi bu şekilde sularız.

teşekkür ederim fikir paylaşımların için abi. biz de en son 2004 yılında ekmiştik ben bu yıl tekrar ekeceğim allah izin verirse mısır ekiyordum ama malum domuz işi çok sıkıntılı

merhaba sevgili meslektaşlarım şırlama sulama sistemi yaptırmak istiyorum karıklar çok uzun olursa, su sıra başına çıkmayacağı konusunda düşünceleriniz nelerdir.

Biz yaklasik 320 metrede kullandık salma suyu ama ilk sulamada önce tarlanın ortalarından başlattık yani parça parça suladik sonraki sulamalarda gidiyordu tek seferde

• Beğen