Yeni Badem Bahçesi

Merhabalar arkadaşlar yeni badem bahçesi kuruyorum ferragnes , ferraduel 5x6 çukurları açtırdım. Nisan sonunda dikimi yapıcam .Bu forumda bademci arkadaşlar yok gibi ama gene de bir fikir sorayım dedim. 50 Donum dikicem gaziantepteyim her turlu fikire açığım ahh birde düzgün bir budamcı bulabilsem bu gidişle budamı ben yapıcam :)

Merhabalar arkadaşlar yeni badem bahçesi kuruyorum ferragnes , ferraduel 5x6 çukurları açtırdım. Nisan sonunda dikimi yapıcam .Bu forumda bademci arkadaşlar yok gibi ama gene de bir fikir sorayım dedim. 50 Donum dikicem gaziantepteyim her turlu fikire açığım ahh birde düzgün bir budamcı bulabilsem bu gidişle budamı ben yapıcam :)

450 ağacım var fragnes+feraduel bu yıl 3 yaşına giriyor 6×4 aralığında dikim yapıldı. Daha açmamış birkaç gün sonra görüntüleri burdan paylaşırım. Budama konusunda elimden geldikçe size yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca ilcemizde (kahta) bademe büyük yatırımlar yapılıyor.

16eec90360bba2637b0eaee7e261abd6.jpg

bademler tuplu , budama modeli olarak modifiye lider sectim. Bende dikimden sonra ara ara burdan paylasim yaparim. 3. yil artik verim vermeye baslayabilir sezon sonunda kac kg topladignizi yazabilirseniz belki yonlendirici olur :) bu arada suçlama yapiyormusunuz ?

Sulama yapmıyorum fakat sulama yapılırsa daha iyi bir iç randıman sağlanır.
3 yaşında meyve verse bile dalında bırakmayacağım erken meyveye yatması ağacı buyutmez.

Sulama yapmıyorum fakat sulama yapılırsa daha iyi bir iç randıman sağlanır.
3 yaşında meyve verse bile dalında bırakmayacağım erken meyveye yatması ağacı buyutmez.

Abi benimde 3 dönüm yerim var vişne ve kiraz dikmek istemiyorum neden dersen işçiliği ve ilaçlama maliyeti çok.Ceviz işi güzel ama bana kalırsa 10-15 yıl sonra yer gök ceviz olacak bizim ağaçlar keresteye gider gibime geliyor,Zaten oldukca cevizimiz de var.Aklımda agelina eriği yada badem var.Ferragnes ve Ferraduel cinsleri nasıldır yani suya dayanıklılığı verim,Çiçek açma dönemi felan.Normalde bahar bize biraz geç gelir 600 rakımlı yerdeyiz.Harman bile temmuzun 3.haftası geliyor köye.

Abi benimde 3 dönüm yerim var vişne ve kiraz dikmek istemiyorum neden dersen işçiliği ve ilaçlama maliyeti çok.Ceviz işi güzel ama bana kalırsa 10-15 yıl sonra yer gök ceviz olacak bizim ağaçlar keresteye gider gibime geliyor,Zaten oldukca cevizimiz de var.Aklımda agelina eriği yada badem var.Ferragnes ve Ferraduel cinsleri nasıldır yani suya dayanıklılığı verim,Çiçek açma dönemi felan.Normalde bahar bize biraz geç gelir 600 rakımlı yerdeyiz.Harman bile temmuzun 3.haftası geliyor köye.

Fragnes+feraduel badem çeşitleri yerli çeşitler den 15 ila 20 gün sonra çiçek açar. Suya dayanıklıdır bolca toprak işlemesini yaptığınız zaman suya pek ihtiyaç duymaz (kurak yıllar hariç)
3 dönüm cevizin ticari olarak hiçbir getirisi olmaz,eğer ceviz tarimina başlamak istiyorsanız bu enazindan 25 dönümün üstünde olmalıdır. Yani 1000 ceviz ağacı olmalı. Ceviz bölümündeki yazımı okuyabilirsiniz.
Yalnız şunuda söylemem gerek 3 dönümü badem yaparsanız hobi olarak görün 3 dönüm çok az olur.

Şimdi 3 dönüm badem in bir hesabını yapalım.

3 dönüm/6×4 dikim aralığı=120 ağaç
10. Yaşında ağaç başına verim-15kg.
15kg×120=1800kg.
1800kg×8lira (ortalama fiyat)=15.000 lira
Bu iyi bakılmis bir badem bahçesinin hesabıdır. Yalnız iklim ve şartlarına göre verim daha düşük olabilir ya da fiyat daha düşük olabilir. Bu yaptığımız hesap bir tahmindir ve yanılma payı toprak ve hava koşullarına göre 100 de 40

Fragnes+feraduel badem çeşitleri yerli çeşitler den 15 ila 20 gün sonra çiçek açar. Suya dayanıklıdır bolca toprak işlemesini yaptığınız zaman suya pek ihtiyaç duymaz (kurak yıllar hariç)
3 dönüm cevizin ticari olarak hiçbir getirisi olmaz,eğer ceviz tarimina başlamak istiyorsanız bu enazindan 25 dönümün üstünde olmalıdır. Yani 1000 ceviz ağacı olmalı. Ceviz bölümündeki yazımı okuyabilirsiniz.
Yalnız şunuda söylemem gerek 3 dönümü badem yaparsanız hobi olarak görün 3 dönüm çok az olur.

Şimdi 3 dönüm badem in bir hesabını yapalım.

3 dönüm/6×4 dikim aralığı=120 ağaç
10. Yaşında ağaç başına verim-15kg.
15kg×120=1800kg.
1800kg×8lira (ortalama fiyat)=15.000 lira
Bu iyi bakılmis bir badem bahçesinin hesabıdır. Yalnız iklim ve şartlarına göre verim daha düşük olabilir ya da fiyat daha düşük olabilir. Bu yaptığımız hesap bir tahmindir ve yanılma payı toprak ve hava koşullarına göre 100 de 40

biraz mecburi dikiyorum sağı solu meyvelik oldu biçer geçmiyor.Ben zaten çok gelir getirme işinde değilim 3 ondan 5 bundan gelsin yeter.Verdiğin güzel ve anlaşılır bilgiler için teşekkür ederim :D

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Merhabalar Cenap bey,

Ben Istanbul'da yaşıyorum ancak ailem Kütahya'da, orada köylü akrabalar da var. Uzun süredir tarım ile ilgili bir yatırım yapmak istiyorum, bu yatırım uzun vadeli ve mümkün ise çok zahmetli olmasın istiyorum. Buradaki amacım hem babama bir meşgale olsun hem ilerisi için bir yatırım olsun.

Kütahya'da 10-20 dönüm arsa alıp bir yatırım düşünüyorum. Bana Badem önerdiler. Ne dersiniz, 15-20 dönüm yeter mi? Bölge olarak mantıklı mı? Ayrıca nasıl bir arsa bakmam gerekir. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim.