Havali mibzerle nohut ekimi

Sıra araları 70 cm biraz geniş biraktik ki çapa çekmesi kolay olsun. Çeşit gökçek tohumları 7-8 cm derine inicek şekilde ektik sıra üstü 7-cm aralikli. Ortagimla birlikte bu sene deneme yapıyoruz 210 dönüm ektik.
fotoğraflardan biraz atsanız son durumu nedir havalı mibzer ekiminin. gelişimini bir atsanız... son durum nedir çiçek başlangıcı oldumu yağmurlardan ne haber?

Bereketli olur inşallah
2012 de 150 dönüm ekivermiştim birine 45 cm sıra arası 5-7 cm sıra üzeri 1000 m2 9-10 kg tohum itmişti verim iyi oldu ama keşke 13-15 cm ekseymişiz dediler tarlayı komple kaplamıştı ama 1 kökten 2 daldı onun için bu yıl 16 cm attık 1000 m2 ye 4,5-6 kg arası tohum gitti bence ideal çünkü pullukla ekimde 9-10 kg atıyoruz ve yarısı derin olduğu için bitmiyo
kac kilo ekilecegine sadece sıra arası ve üstü etki etmiyor bence basit bir hesaplama yaptım fotoğrafta da görüldüğü gibi. biz bu sene üç çeşit nohut ektik. 1000 tanesi 400 grdan başladı 650 gr olana (İspanyol) kadar çıktı... dolayısıyla tohum iriligini ekmeden önce belirmelemek mantıklı diye düşünüyorum. en boy hesaplanıp tohum tartilip kaç kg olduğuna öyle karar verilmeli diye düşünüyorum. hesapta hata var mı?

966de57bebfa95192c57db3a2e6aa0b1.jpg

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bu sene nohut ekiminde bir farklilik yaptım havali mibzerle ekim yaptım bakalım nasıl olacak verimler.Şimdilik çıkışları çok iyi dönüme 8,5-9 kg nohut ektim.Bundan sonra 2 çapa çekmeyi planlıyorum. Daha önce bu yolla ekim yapan varmı? Yapan arkadaşlardan fikir ve yorum bekliyorum.
şu havalı mibzer le ekilen yerin son halini paylaşmadın... merak ettik... ne aşamada arasına çapa yaptın mı nasıl son hali

Bende havalı mibzer ile ektim bu yıl 70 cm sıra arası 8-9 cm sıra üzeri hesabıyla hiç çapa yapılmadı sadece 4-5 kez antraknoz 2-3 kezde iz element potasyum çiçeklenme hormonu ve humik asit karışımı attım
Dönüme 5-6 kg tohum gitti ve dönüme 15 kg dap atıldı sadece ve 120-130 kg verim aldık yani bu yıl biraz kötüydü birdaha halı mibzer ile ekmem ilk ve son oldu

Havalı mibzer ile ekersen 45cm sıra arası sıra üzeri ise 15cm olursa çok daha fazla alabirsin

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

İşte abi nasıl olacak o sıra arası 70 cm havalı mibzerde ve bizim değil ben ödünç alıp ektim ve sanırım o ayaklar daraltılmıyo nasıl yapıcaz o sıra arasını?

http://www.tareks.com.tr/_tohumculuk/index.php?ac=005_nohut

Alıntıdır.
EKİM ŞEKLİ
Nohut, serpme ekilebildiği gibi, makine ile sıraya da ekmek mümkündür. Serpme ekimlerde, daha fazla tohum harcandığı ve tohumların uygun ve eşit derinliğe düşmemesi sonucunda çıkışlarda yeknesaklık sağlanamadığı ve bu nedenle tarla içerisinde düzensiz bitki gelişimi gözlendiği için pek arzu edilmez. Makine ile sıraya ekim yapılması nedeniyle, tohumlar uygun derinliğe eşit olarak bırakıldığı için, çıkışlar eş zamanlı olacak ve tarla içerisindeki bitki gelişimi de yeknesak olacaktır.
Çok zorunlu olmadıkça, makine ile ekim her zaman tercih edilmelidir.
SIRA ARASI VE SIRA ÜZERİ MESAFESİ
Nohut’un sıraya ekilmesi, yabancı ot kontrolü açısından bir avantaj sağlar. Dünyanın çeşitli bölgelerinde, nohut tarımında değişik sıra aralıkları kullanılmaktadır. Bu sıra aralıkları 15 cm-100 cm arasında değişmektedir. Dekara bitki sayısı sabit tutulduğunda, dar sıra aralığında (15-20 cm) ekilen çeşitler, geniş sıra (90-100 cm) aralığında ekilen çeşitlerden daha fazla verim sağlarlar. Ülkemizde, 20-30 cm’ den 45-70 cm’ e kadar değişen sıra aralıklarında ekim yapılmaktadır. Geniş sıra (45-70 cm) aralığında ekim yapmak, yabancı ot mücadelesinin mekanik olarak yapılmasına imkan tanır ancak verim düşük olur. Dar sıra aralıklarında (20-30 cm) yapılan ekimlerde, yabancı ot gelişimi engelleneceği için ayrıca bir mücadele gerektirmeyecektir.
Sonuçta, mevcut mekanizasyon imkanları da göz önünde tutularak, 20-70 cm arasında değişen sıra aralıkları kullanılabilir. Ancak, en ideali, 25-35 cm sıra aralığıdır..
Sıra üzeri mesafesi olarak, yine Dünyanın çeşitli ülkelerinde değişik mesafeler kullanılmaktadır. Bu mesafe, 3-5 cm’ den 10-12 cm’ e kadar değişebilmektedir. Ekimde, sıra üzeri mesafesinin ortalama 5-8 cm olarak ayarlanması en uygunu olacaktır.
TOHUMLUK MİKTARI
Dekara atılacak tohumluk miktarı, ekim yöntemine, sıra aralığına, ekilecek çeşidin 1000 Tane ağırlığına ve tohumun çimlenme gücüne göre değişir. Eğer serpme olarak ekilecek ise, dekara 15-20 kg tohumluk hesap edilmelidir. Bu miktar, çok iri taneli çeşitlerde biraz daha artabilir.
Sıraya ekimlerde, eğer sıra arası mesafesi 25-35 cm arasında ve sıra üzeri de 5-8 cm olacaksa, dekara ortalama 35.000-60.000 adet tohum atılması gerekir. Eğer, çeşidin 1000 TA, 400 g ise, dekara yaklaşık 14-24 kg; 1000 TA, 300 g ise dekara 10-18 kg; 1000 TA, 500-550 g ise, dekara 18-30 kg tohum atılması gerekecektir. Çeşidin tohumu ne kadar iri ise (1000 tane ağırlığı yüksek), dekara atılması gereken tohumluk miktarı da o kadar yüksek olacaktır. Daha geniş sıra aralıklarında ekim yapılacaksa, belirtilen bu tohumluk miktarları biraz daha az olabilir.
Sonuç olarak, en ideali olarak kabul edilen 25-35 cm sıra aralığı ve 5-8 cm sıra üzeri mesafesi baz olarak alınırsa, dekara ortalama 15-18 kg tohumluk kullanılması gerekir.
EKİM DERİNLİĞİ
Ekimin 5-8 cm derinliğe yapılması en uygunudur. Daha derine yapılacak ekimlerde, çimlenme ve çıkış zamanı uzayabilir, çiçeklenme oranında bir düşme ve buna bağlı olarak bitkinin oluşturacağı bakla sayısında bir azalma gözlenebilir. Bu ise, sonuçta verim düşüklüğüne neden olur.
Bazı bölgelerimizde, ekim işleminin geciktiği veya toprağın üst kısmının kuru olduğu durumlarda, ekim 10-15 cm derine yapılarak tohumun nemli ortama bırakılması sağlanmakta ve böylece çıkışlar garantiye alınmaktadır.

http://www.tareks.com.tr/_tohumculuk/index.php?ac=005_nohut

Alıntıdır.
EKİM ŞEKLİ
Nohut, serpme ekilebildiği gibi, makine ile sıraya da ekmek mümkündür. Serpme ekimlerde, daha fazla tohum harcandığı ve tohumların uygun ve eşit derinliğe düşmemesi sonucunda çıkışlarda yeknesaklık sağlanamadığı ve bu nedenle tarla içerisinde düzensiz bitki gelişimi gözlendiği için pek arzu edilmez. Makine ile sıraya ekim yapılması nedeniyle, tohumlar uygun derinliğe eşit olarak bırakıldığı için, çıkışlar eş zamanlı olacak ve tarla içerisindeki bitki gelişimi de yeknesak olacaktır.
Çok zorunlu olmadıkça, makine ile ekim her zaman tercih edilmelidir.
SIRA ARASI VE SIRA ÜZERİ MESAFESİ
Nohutâ��un sıraya ekilmesi, yabancı ot kontrolü açısından bir avantaj sağlar. Dünyanın çeşitli bölgelerinde, nohut tarımında değişik sıra aralıkları kullanılmaktadır. Bu sıra aralıkları 15 cm-100 cm arasında değişmektedir. Dekara bitki sayısı sabit tutulduğunda, dar sıra aralığında (15-20 cm) ekilen çeşitler, geniş sıra (90-100 cm) aralığında ekilen çeşitlerden daha fazla verim sağlarlar. Ülkemizde, 20-30 cmâ�� den 45-70 cmâ�� e kadar değişen sıra aralıklarında ekim yapılmaktadır. Geniş sıra (45-70 cm) aralığında ekim yapmak, yabancı ot mücadelesinin mekanik olarak yapılmasına imkan tanır ancak verim düşük olur. Dar sıra aralıklarında (20-30 cm) yapılan ekimlerde, yabancı ot gelişimi engelleneceği için ayrıca bir mücadele gerektirmeyecektir.
Sonuçta, mevcut mekanizasyon imkanları da göz önünde tutularak, 20-70 cm arasında değişen sıra aralıkları kullanılabilir. Ancak, en ideali, 25-35 cm sıra aralığıdır..
Sıra üzeri mesafesi olarak, yine Dünyanın çeşitli ülkelerinde değişik mesafeler kullanılmaktadır. Bu mesafe, 3-5 cmâ�� den 10-12 cmâ�� e kadar değişebilmektedir. Ekimde, sıra üzeri mesafesinin ortalama 5-8 cm olarak ayarlanması en uygunu olacaktır.
TOHUMLUK MİKTARI
Dekara atılacak tohumluk miktarı, ekim yöntemine, sıra aralığına, ekilecek çeşidin 1000 Tane ağırlığına ve tohumun çimlenme gücüne göre değişir. Eğer serpme olarak ekilecek ise, dekara 15-20 kg tohumluk hesap edilmelidir. Bu miktar, çok iri taneli çeşitlerde biraz daha artabilir.
Sıraya ekimlerde, eğer sıra arası mesafesi 25-35 cm arasında ve sıra üzeri de 5-8 cm olacaksa, dekara ortalama 35.000-60.000 adet tohum atılması gerekir. Eğer, çeşidin 1000 TA, 400 g ise, dekara yaklaşık 14-24 kg; 1000 TA, 300 g ise dekara 10-18 kg; 1000 TA, 500-550 g ise, dekara 18-30 kg tohum atılması gerekecektir. Çeşidin tohumu ne kadar iri ise (1000 tane ağırlığı yüksek), dekara atılması gereken tohumluk miktarı da o kadar yüksek olacaktır. Daha geniş sıra aralıklarında ekim yapılacaksa, belirtilen bu tohumluk miktarları biraz daha az olabilir.
Sonuç olarak, en ideali olarak kabul edilen 25-35 cm sıra aralığı ve 5-8 cm sıra üzeri mesafesi baz olarak alınırsa, dekara ortalama 15-18 kg tohumluk kullanılması gerekir.
EKİM DERİNLİĞİ
Ekimin 5-8 cm derinliğe yapılması en uygunudur. Daha derine yapılacak ekimlerde, çimlenme ve çıkış zamanı uzayabilir, çiçeklenme oranında bir düşme ve buna bağlı olarak bitkinin oluşturacağı bakla sayısında bir azalma gözlenebilir. Bu ise, sonuçta verim düşüklüğüne neden olur.
Bazı bölgelerimizde, ekim işleminin geciktiği veya toprağın üst kısmının kuru olduğu durumlarda, ekim 10-15 cm derine yapılarak tohumun nemli ortama bırakılması sağlanmakta ve böylece çıkışlar garantiye alınmaktadır.
Burda tavsiye edilen miktar 15 30 kg arası tohum diyor ama Türkiye'de kimsede o tohumu atacak maddi durum yok 30 kg tohum eklerseniz yaklaşık 200 tl sadece tohum parası olur.... Ben 9/10 kg düşürdüm ama biraz daha artırmak gerekiyor amenna ancak 14/15 kg yi geçmeye gerek yok. Maliyetler cooook artar her ne kadar sizin de olsa tohum nihayetinde maliyet...

Ben bu sene 14/15 kg düşürmeye çalışacağım

Burda tavsiye edilen miktar 15 30 kg arası tohum diyor ama Türkiye'de kimsede o tohumu atacak maddi durum yok 30 kg tohum eklerseniz yaklaşık 200 tl sadece tohum parası olur.... Ben 9/10 kg düşürdüm ama biraz daha artırmak gerekiyor amenna ancak 14/15 kg yi geçmeye gerek yok. Maliyetler cooook artar her ne kadar sizin de olsa tohum nihayetinde maliyet...

http://www.proteintarim.com/tohumlar/azkan-nohut-tohumu/nohut-tarimi-genel-bilgiler/

Mısırda bile firmalar 10 000 bitki/dekar diyor ama 8000 bitki ideal oluyor, toprak yapısınında kaldırması lazım.Sahada denemek gerekir.Kaynak tarayıp bilgi paylaşıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca

http://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/3776/418888.pdf?sequence=1
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/15/168/1393.pdf
Araştırmaya göre 30 cm sıra arası*10 cm bitki arası ekim sıklığı uygun görünüyor.Tane ağırlıkları hesaba katılarak ekim yapılır.
Havalı mibzerle iki sefer sıra üzerinden giderek 35 cm sıra arası sağlanıp 10 cm aralıkla 35*10 ekim yapılabilir.Buğday mibzeriyle bir dolu bir boş 30 cm sıra arası 10 cm bitki arası ekim uygulanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
http://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/3776/418888.pdf?sequence=1
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/15/168/1393.pdf
Araştırmaya göre 30 cm sıra arası*10 cm bitki arası ekim sıklığı uygun görünüyor.Tane ağırlıkları hesaba katılarak ekim yapılır.
Havalı mibzerle iki sefer sıra üzerinden giderek 35 cm sıra arası sağlanıp 10 cm aralıkla 35*10 ekim yapılabilir.Buğday mibzeriyle bir dolu bir boş 30 cm sıra arası 10 cm bitki arası ekim uygulanabilir.
Bu hesaba göre 33.333 bitki düşer dekara orta büyüklükte (450 gr/1000 tane) olan azkan Aksu gibi tohum olursa o da dekara 14.5/15 kg civarı olmuş oluyor....

bana da 30 cm sıra arası 10 cm sıra üstü makul gibi geliyor. Bu sene o şekilde ekmeye çalışacağım