biz sürdükmü böyle süreriz

Ynt: biz sürdükmü böyle süreriz

cok süper bi sürüm olmuş gercekten harika....eline sağlık benden de +rep....ama pulluk tarlann tesviyesine bozuyo....biz arttk pulluk kullanmıyoz....dip patlatan yada derin bi çizel cekiyoz...tm yi kim tutar...düz 1 helal olsun kum yerde güzel cekiyo walla bizim landini de kum yerde bunun kadar derin değildi ama gene baya bi derindi düz 1 le cekmişti 6lı 14 no yu

özgür135 link=topic=10639.msg109666#msg109666 date=1229283082' Alıntı:
çizerlerin pulluklara göre üstün özellikleri şöyle sıralanabilir; 1-) İş genişliğinin ve iş veriminin yüksek olması nedeniyle daha az yakıt sarfiyatıyla az zamanda daha çok tarla sürmesi 2-) Toprak işleme derinliğinin pulluk tabanını da kıracak kadar (40-55 cm) yüksek olması 3-) Pulluğa göre daha küçük kesek çıkarması 4-) Pulluk gibi tabanda sert tabaka oluşturmayarak yağmur suyunun alt katmanlara inmesine olanak sağlaması ve toprağın su tutma yeteneğini arttırması 5-) Pulluk tabanının kırılarak bir taraftan bitkinin kök ve gövde gelişiminin arttırılması diğer taraftan kurak mevsimlerde taban sertliğinden dolayı toprak altında var olmasına rağmen yukarıya çıkamayan nemin üst katmanlara çıkmasına imkan tanıması. Pulluğa göre bir çok üstün yönü olmasına rağmen çizel tümüyle pulluk yerine kullanılmamalıdır. Pulluğun toprağı alt-üst etme gibi üstün bir özelliği vardır ve bundan dolayı 3-4 yılda bir pulluk kullanılmalıdır.

ekermak tan ..... :) pulluk üretse acaba ne derlerdi ....

http://www.eker-mak.com.tr/urun.asp?Urun_ID=12

acar link=topic=10639.msg109658#msg109658 date=1229282779' Alıntı:
arkadaşlar döktürmüssünüz maşallah sizleri bilgilendireyim bu arazi goble çekilmiş slaj arazisidir karıkları yok etmek amaçlı goble çekildi yer sürük deil yani şimdi derin sürmenin amacı otu öldürmek tarlanın yorgun toprağını yenilemek ve kıştan yağacak olan kar ve yağmuru toprağa dahada kaliteli şekilde toprağa işletmek bu şekilde işlenen araziyi daha sonra daha rahat dipkazan çekip herk yapabilirsiniz ve tarla kıştan topladığı tavı altta biriktirdiği için üzerine ekilen ayçiçeği veya mısır diğer arazi şartlarına göre daha geç su ihtiyacını duymaktadır bu şekildeki sürüm genelde 5 yılda bir yapılır ama biz 2 yılda bir yapmayı tercih ediyoruz bu arada bu şekilde sürülen araziye yazlık bitki ekilir ayçiçeği yada mısır hububat ekilmez bi arkadaşımız demiş bu kabaran toprağı basamazsın die ya zaten bu toprağı basmaya gerek yok toprak kendiliğinden basılıyor bilgi sahibi olmak isteyene herzaman bilgi verebilirim hepinize ve ilginize çok teşekkür ediyorum. sevindirdiniz beni TRAKKULÜP ' Ü seviyorum iyiki varsın :)

evet tabiki fotoğraflardaki işi ne için yaptığını hepimizden daha iyi bilirsin .. elbetteki haklı ve gerçek bir sebebi vardır... sonuçta hepimiz senin fotoğraflarından yola çıkarak , kendi arazimizi toprağımızı yorumlamaya çalıştık. senin toprağını en iyi sen tanırsın . bizimde kendi toprağımızdan yola çıkarak kendi bildilerimiz var takdir edersin ...

ama bir fikir alışverişi sağladığı için paylaşımın gerçekten amacına ulaştı .. bu nedenle tebrik ediyorum

bu şekilde aşırı derin sürmek verimi artırmaz düşürür bence en iyisi en normalidir üstte bir arkadaşımızında dediği gibi artık verim gübreye bakıyor derin sürümlerde toprak fazla havalanıyor ayrıca dip patlatan ve pullukla derin sürmek farklı şeylerdir

atacankocer23 link=topic=10639.msg109736#msg109736 date=1229289189' Alıntı:
bu şekilde aşırı derin sürmek verimi artırmaz düşürür bence en iyisi en normalidir üstte bir arkadaşımızında dediği gibi artık verim gübreye bakıyor derin sürümlerde toprak fazla havalanıyor ayrıca dip patlatan ve pullukla derin sürmek farklı şeylerdir

++++

okkangal link=topic=10639.msg109733#msg109733 date=1229288535' Alıntı:
evet tabiki fotoğraflardaki işi ne için yaptığını hepimizden daha iyi bilirsin .. elbetteki haklı ve gerçek bir sebebi vardır... sonuçta hepimiz senin fotoğraflarından yola çıkarak , kendi arazimizi toprağımızı yorumlamaya çalıştık. senin toprağını en iyi sen tanırsın . bizimde kendi toprağımızdan yola çıkarak kendi bildilerimiz var takdir edersin ...

ama bir fikir alışverişi sağladığı için paylaşımın gerçekten amacına ulaştı .. bu nedenle tebrik ediyorum
teşekkür ederim okkangal

arkadaşlar tutturmussunuz bişey gübresiz bişey olmaz bişey olmaz bundan 30 40 yıl önce gübremi varmı dedelerinize bi sorun gübresiz ekim yaptıkları dönemde öküzle sürüm ve ekim yaparken ilk traktörler çıktığında ve traktörle sürüm yapıldığında verim artmışmı azalmışmı bi sorun dedelerinize eski dönemlerde kendi arazimiz için konuşayım 70 ila 80 kg arası buğday alan adam köyün agası statüsüne girermiş su an ise 550 600 kg alıyoruz ama faydası yok ve bu gübreyle alakalı deil inanın bana işçilik herşeyden önde gelir gübreye çok güvenen arkadaşlar hayvan gübresine dönüyoruz yakında kimyevi gübre kullanmayacağız ki zaten biz çok az kullanıyorduk . konuyu uzatmaya gerek yok ben bildiğimi ve neden böyle yaptığımı anlattım bu bir anket deil derin mi daha iyi yoksa yufkamı yada çizelmi daha iyi yoksa pullukmu bunları tartışacak deiliz biz bildiğimiz işi yaparız herkeze saygılar.

bence önemli olan nerde ne kullanacağını bilmektir
biz burda derin surduğumuz yerlere ayçiçeği yada mısır ekiyoruz.çoğunlukla mısır oluyo
mısır kazık köklu bitikdir.
kökunu ne kadar derine salarsa verimde ona orantılı artar
tabiki bunların yanında gubrede önemlidir.
ama hiçbi şekilde duşurmez
acara sonuna kadar katılıyorum...
mancax...

ama bu şekilde 4-5 sene sürülürse ham toprak verimli olmaya başlayabilir bizim köyde birisi böyle derin sürmüş tarlayı 7 yıl buğday alamamış tarladan ama mısır nasıl olur onu bilemem

acar link=topic=10639.msg109764#msg109764 date=1229292365' Alıntı:
arkadaşlar tutturmussunuz bişey gübresiz bişey olmaz bişey olmaz bundan 30 40 yıl önce gübremi varmı dedelerinize bi sorun gübresiz ekim yaptıkları dönemde öküzle sürüm ve ekim yaparken ilk traktörler çıktığında ve traktörle sürüm yapıldığında verim artmışmı azalmışmı bi sorun dedelerinize eski dönemlerde kendi arazimiz için konuşayım 70 ila 80 kg arası buğday alan adam köyün agası statüsüne girermiş su an ise 550 600 kg alıyoruz ama faydası yok ve bu gübreyle alakalı deil inanın bana işçilik herşeyden önde gelir gübreye çok güvenen arkadaşlar hayvan gübresine dönüyoruz yakında kimyevi gübre kullanmayacağız ki zaten biz çok az kullanıyorduk . konuyu uzatmaya gerek yok ben bildiğimi ve neden böyle yaptığımı anlattım bu bir anket deil derin mi daha iyi yoksa yufkamı yada çizelmi daha iyi yoksa pullukmu bunları tartışacak deiliz biz bildiğimiz işi yaparız herkeze saygılar.
ben çizeli savunmadım niye öyle demişsin bilmiyorum işçilik çok önemlidir ama bu fotoğrafta işçilik iyideğil kötü(bence) senin arazini bilmem ama benim arazimde gübresiz verimin çok büyük bir miktar düşeceğinden eminim yani bizim buranın toprağı gübresiz ekin vermez derin sürümlerde toprak nemi içinde barındırmıyor nemi çabuk bırakıyor toprağın belli bir miktar(aşırıdeğil) sıkışması gerektiğini yani toprağın fazla havalanmaması gerektiğini düşünüyorum burası bir çiftçi sitesi bu şekilde hepimiz birbirimize bilgi aktaracaz kavga etmeden tartışmamız çok güzel bir şey ben yanlış biliyorsam sen beni düzeltecenki aramızda paylaşım olsun

arkadaşlar gübre iyi düyorsunuz verim i yükseltir diyorsunuz ama mesela dap ın yada 20 20 kompoze gübrenin toprağa ne faydası var bitki gelişiminde cvp verirseniz sevinirim

mancax link=topic=10639.msg109783#msg109783 date=1229296362' Alıntı:
bence önemli olan nerde ne kullanacağını bilmektir
biz burda derin surduğumuz yerlere ayçiçeği yada mısır ekiyoruz.çoğunlukla mısır oluyo
mısır kazık köklu bitikdir.
kökunu ne kadar derine salarsa verimde ona orantılı artar
tabiki bunların yanında gubrede önemlidir.
ama hiçbi şekilde duşurmez
acara sonuna kadar katılıyorum...
mancax...
kardeş....eğer iyi verim almak istiyorsan pulluk yerine dip patlatan kullan...bizde landini legend 125 tdi war 3lü 80 cm yı şaseliyo gecen sene her taraf a cektim....verimde 200 kg farketti....bisene boyuna sürdüyesen diğer sene tersine enine sür alttaki tabakayı patlat wer,m nasıl artar gördük bunu....tm120 var akrabada oda aynı cekiyo 3lü 80cm.......pulluk kullanmıyoz biz....tesviyeyi bozduğu için..

Pulluğun ayrı bir yararı var,dip patlatan ayrı.Sapla samanı karıştırmayalım.Aynı şeyler değildir,amaç aynı olsa da yaptığı iş de aynı değildir.Bence toprak pullukla işlenmeli yalnız belli aralıklarla dip patlatan da çekilmelidir(pulluğun yarattığı tabakayı kırmak için).Benim bulunduğum bölgede böyle bir sürüm yaparsak ikilemede motor yürümez.İşi yapan arkadaşa saygı duyuyorum,kesinlikle yanlış anlamasın,ama bence de doğrudur yapılan iş.Mısır,ayçiçeği köklerini derine salmak ister.Su ne kadar aşağıya inerse hem bitki o kadar kuvvetli olacaktır,hem nemi daha fazla tutacaktır(Kış yağışlarını emdiği için).

Ama bence hububat ekimi yapılan tarlalarda Bu sürüm fazla derin ve yanlıştır.Zaten hububatların kökü çok derine gitmemektedir.Fazla derin sürüm olduğunda tohum daha aşağıya gider,kurak bölgelerde yeşerme ve yetişme sorunu olur diye düşünüyorum.

Gübre konusuna gelirsek,benim bölgemde gübresiz verim hayal.Dedelerimiz gübre atmıyormuş,öküzle sürüm yapıyormuş doğrudur ama o zamanlar bir yağmur yağarmış,bir kar yağarmış afet derecesinde.Asıl önemli olan hangimiz toprak tahlili yaptırıyoruz?Gübre atıyoruz ama aslında gerçekten doğru gübre mi?Bu daha önemli bence.Derin sürmekle verim doğru orantılı değildir bence.Yanlış bakış açısı diye düşünüyorum.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın...

ÇağRı link=topic=10639.msg110001#msg110001 date=1229357738' Alıntı:
Pulluğun ayrı bir yararı var,dip patlatan ayrı.Sapla samanı karıştırmayalım.Aynı şeyler değildir,amaç aynı olsa da yaptığı iş de aynı değildir.Bence toprak pullukla işlenmeli yalnız belli aralıklarla dip patlatan da çekilmelidir(pulluğun yarattığı tabakayı kırmak için).Benim bulunduğum bölgede böyle bir sürüm yaparsak ikilemede motor yürümez.İşi yapan arkadaşa saygı duyuyorum,kesinlikle yanlış anlamasın,ama bence de doğrudur yapılan iş.Mısır,ayçiçeği köklerini derine salmak ister.Su ne kadar aşağıya inerse hem bitki o kadar kuvvetli olacaktır,hem nemi daha fazla tutacaktır(Kış yağışlarını emdiği için).

Ama bence hububat ekimi yapılan tarlalarda Bu sürüm fazla derin ve yanlıştır.Zaten hububatların kökü çok derine gitmemektedir.Fazla derin sürüm olduğunda tohum daha aşağıya gider,kurak bölgelerde yeşerme ve yetişme sorunu olur diye düşünüyorum.

Gübre konusuna gelirsek,benim bölgemde gübresiz verim hayal.Dedelerimiz gübre atmıyormuş,öküzle sürüm yapıyormuş doğrudur ama o zamanlar bir yağmur yağarmış,bir kar yağarmış afet derecesinde.Asıl önemli olan hangimiz toprak tahlili yaptırıyoruz?Gübre atıyoruz ama aslında gerçekten doğru gübre mi?Bu daha önemli bence.Derin sürmekle verim doğru orantılı değildir bence.Yanlış bakış açısı diye düşünüyorum.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın...
bende katılıyorum doğru bir yorum

KoCa YöRüK link=topic=10639.msg109994#msg109994 date=1229357055' Alıntı:
kardeş....eğer iyi verim almak istiyorsan pulluk yerine dip patlatan kullan...bizde landini legend 125 tdi war 3lü 80 cm yı şaseliyo gecen sene her taraf a cektim....verimde 200 kg farketti....bisene boyuna sürdüyesen diğer sene tersine enine sür alttaki tabakayı patlat wer,m nasıl artar gördük bunu....tm120 var akrabada oda aynı cekiyo 3lü 80cm.......pulluk kullanmıyoz biz....tesviyeyi bozduğu için..
kardeş senın dediğin de doğru ama herkesin toprak işleme stratejisi ayrı napalım biz böyle yapıyoruz dip patlatanda kullanıyoruz ama kış yağmurları yağdıktan sonra mayıs ayında ekmeden önce o zamanda foto koycaz.ama senın dediğinde doğru bişi dediğim gibi herkes farklı bi şekilde uygulama yapıyo yorum için teşekkur ederiz

derin sürmenin bir iyiliğide köklü otlar çıkmaz bende bazı tarlaları derin sürmeye çalişiyorum bizim burda kedi bağırsaği dediğimiz ot var derin sürüldümü azalıyor