besicilikte fiyat belirlenmesi?

160-180 kg dana fiyatı 18-20 TL/kg,

300-350 kg dana fiyatı 15 TL/kg

besili dana (600-700 kg), karkas 24-25 TL/kg

olursa,

kim kazanır, kim kaybeder?

buzağı üreticisi 180-200 kg buzağı satanlar

besi danası büyütenler, besiye dana hazırlayanlar, besilik 320-350 kg dana satanlar

besiciler 600-700 kg besili dana satanlar

300 kg holstein x 15 tl 4500 tl (bulabilirsen)

2000 tl 7 aylik rasyon

100 tl nakliye arti ilac

2000 tl sigorta (opsiyonel)

300 tl faiz gideri ( hayvan icin baglanan paranin maliyeti)

= 7100 tl / 580 kg (Canli agirlik ortalamasi 1.3-1.35 kg/gun

580 kg x 13 tl (baskul fiyat) = 7500 tl (hastalanmadi, sakatlik yasamadi, randimanli oldu)

+ 100 tl destek. Isletme gideri haric brut kar ortalama 500 tl

Cambazin kazandigi ortalama 100 tl, kasabinda kirasi, calisani, kdv si var. Tuccardan kasti anlamadim. Genel sikinti bunlardan ziyade devletin piyasaya mudahalesi ve yuksek fiyati ithal dana ile dengeye getirmeye calismasi. Kisa vadede cozum gibi gozuksede ana sorunu cozmektem ziyade oteliyor. Ithal dana vasitasi ile yurtisina giden paranin yarisi sut destegi olarak ureticiye verilse piyasa dengeye gelir, herkes kazanir

Cambazin kazandigi ortalama 100 tl, kasabinda kirasi, calisani, kdv si var. Tuccardan kasti anlamadim. Genel sikinti bunlardan ziyade devletin piyasaya mudahalesi ve yuksek fiyati ithal dana ile dengeye getirmeye calismasi. Kisa vadede cozum gibi gozuksede ana sorunu cozmektem ziyade oteliyor. Ithal dana vasitasi ile yurtisina giden paranin yarisi sut destegi olarak ureticiye verilse piyasa dengeye gelir, herkes kazanir

Yurt dışından toplu getirebilen arkadaşlardan bahsettim tüccar derken.Kasap işine hiç gitmeyelim bence işletme maliyeti düşük olan kasaplarda bile et fiyatları yuksek.
Yüksek derken 1300 TL asgari ücretin olduğu bir ülkede yuksek.Ben besicilik yapmıyorum 2006 da bıraktık o etin o kasaba nasıl geldiğini bilirim bence karkas et fiyatları 25 tlnin altına düşerse üreten zarar eder asgari ücret alan arkadaşımla işçi emeklisi amcam şikayet etmeye devam eder.Uretim modellerimizi degistirmeliyiz.İscilik ve yem giderlerimiz den kar etmeliyiz...

Yurt dışından toplu getirebilen arkadaşlardan bahsettim tüccar derken.Kasap işine hiç gitmeyelim bence işletme maliyeti düşük olan kasaplarda bile et fiyatları yuksek.
Yüksek derken 1300 TL asgari ücretin olduğu bir ülkede yuksek.Ben besicilik yapmıyorum 2006 da bıraktık o etin o kasaba nasıl geldiğini bilirim bence karkas et fiyatları 25 tlnin altına düşerse üreten zarar eder asgari ücret alan arkadaşımla işçi emeklisi amcam şikayet etmeye devam eder.Uretim modellerimizi degistirmeliyiz.İscilik ve yem giderlerimiz den kar etmeliyiz...
25 tl de bile mevcut canli hayvan fiyatlari ile neredeyse kafa kafaya. Besiciler sadece ithal mallardan 25 tl karkas fiyati ile para kazanabilir. Yerli mallarla yapilan, besicilikten ziyade kumbarada para biriktirme oluyor.

aracı:
köyde çifçinin elinden toplayıp pazarda satana,
pazarda toplayıp diğer illerden gelenlere aracılık edene,
beslenen danaları mezbahada kesen (toplu kesim)kesimciye,
kesimciden toplu alım yapan büyük şehirlerdeki et tüccarlarına,
et tüccarlarından alıp kasaplara,
kasaplardan alıp lokantalara satan kişi veya kişilere verilen ad :)))
itlah dana yerliye göre oldukca ucuz vede kazanclı
paskül kl : 4,1 euro
ithal danalar türkiyedeki canbazların elinde olsa 5 euro olurdu fiyatı.