TRAKTÖRÜNÜZ YILLIK ORTALAMA KAÇ SAAT ÇALIŞIYOR?

Arabalarda yıllık ortalama 20000 km ideal fazlası yüksek aşağısı iyi diye genel bir söylem var.Çiftçiden çiftçiye göre değişir ancak traktör ömrü için ortalama çalışma saati kaç olabilir.Gördüğünüz en fazla çalışma saati kaçtı?Kaç saatte motor rektefe ister?
Kendi kullandığınız traktörün modeli ve saati kaç? Yıllık ortalaması kaç saat yapıyor ?

Kendi traktörüm 2013 Model yaklaşık 920 saatee yıllık 200-300 saat arası çalışıyor.

1- 0-100
2- 100-200
3- 200-300
4- 300-400

Yukarıyı anket formatında açamadım bir yetkili seçenekleri anket formatına çevirebilir mi acaba ?

83 model olan mf bir kez babamda sifirlamis daha sonra 6-7sene halat kopmus hic calismadi.1999 rektede oldugunda halat takildi.evelki senede silaj dererken bende de tekrar sifirladi. 1 hafta boyunca 999... kaldi.bir gun gun ortasinda bi baktim 3 saat olmus yeniden bastan basladi.simdi ikinci motor olarak kullaniyorum.yilda 500 saat yapiyor (eehtiyar) 4*4 olan 750 saat yapti senesinde

Biz geçen yıl buğday ekimlerinde ekip 4 traktor oldu.daha once ortalama 550 saat civarıydı şimdi ortalamada buda duser.ancak yılda 1000 saat çok ciddi bi rakam.motor omrunun saatten çok yaptığı işle ilgisi daha çok.piyasada 2000 saatte lastik bitirmiş birçok motor var.kaldırabileceğinden fazla işte koşulması hemen birkaçyılda traktorleri bitiriyor.sonra ne yazık ki satın alan kişinin basını yakıyor.bizim caseler 2700 er saatte ve lastikler halen %95.bu motorda yer sürüyor ekiyor dikiyor.onemli olan nasıl kullanıldığı.

Traktörlerin ekonomik bir yatırım olması icin yılda en az 700 saat çalısması gerekiyormuş.Bizim 3 tane traktörden ikisi yılda 1000 saat biride 600-700 saat yapıyor.

Mantıksiz bence.
Yıllar sonra tekrar 30 dekar ile başladım çiftçiliğe, şu an 200 dekara çıktım . Bundan bir buçuk sene önce traktör aldım. Alma sebebim dışarıya iş yaptırirken fazla para veriyor olmamdı, hesabımı da bundan 2 sene önce ektiğim 120 dekar üzerinden yapmıştım. 100 dekar kuru tarımda 6-7 bin TL para gidiyor dışarı. 3 senede dışarı verilen para ile 1990 model herhangi bir traktör alınabilir. 200 dekanı düşünürsek işler daha da değişir. ben 150 saat çalıştırdım traktörü bir sezonda. Nereden baktığına göre de değişir tabi. Param çok elimi sürmem , hobi maksatlı izler, takip ederim işleri dersen ayri. Bende işin içinde bulunmak için yılda 15 bilemedin 20 gün çalışacak yipranmamis traktör aldım. Piyasasını da korursa sorun yok.

Mantıksiz bence.
Yıllar sonra tekrar 30 dekar ile başladım çiftçiliğe, şu an 200 dekara çıktım . Bundan bir buçuk sene önce traktör aldım. Alma sebebim dışarıya iş yaptırirken fazla para veriyor olmamdı, hesabımı da bundan 2 sene önce ektiğim 120 dekar üzerinden yapmıştım. 100 dekar kuru tarımda 6-7 bin TL para gidiyor dışarı. 3 senede dışarı verilen para ile 1990 model herhangi bir traktör alınabilir. 200 dekanı düşünürsek işler daha da değişir. ben 150 saat çalıştırdım traktörü bir sezonda. Nereden baktığına göre de değişir tabi. Param çok elimi sürmem , hobi maksatlı izler, takip ederim işleri dersen ayri. Bende işin içinde bulunmak için yılda 15 bilemedin 20 gün çalışacak yipranmamis traktör aldım. Piyasasını da korursa sorun yok.
Benim dedigim 700 saat Avrupa standardında sıfır traktör alımı için belirlenmiş bir standart ikinci elde tabi sizin dediginiz gibi oluyor ama birde hesabınızı yılda 150 saat çalısacak sıfır traktör almıs gibi yapın o zaman durum farklı olur.

Biz geçen yıl buğday ekimlerinde ekip 4 traktor oldu.daha once ortalama 550 saat civarıydı şimdi ortalamada buda duser.ancak yılda 1000 saat çok ciddi bi rakam.motor omrunun saatten çok yaptığı işle ilgisi daha çok.piyasada 2000 saatte lastik bitirmiş birçok motor var.kaldırabileceğinden fazla işte koşulması hemen birkaçyılda traktorleri bitiriyor.sonra ne yazık ki satın alan kişinin basını yakıyor.bizim caseler 2700 er saatte ve lastikler halen %95.bu motorda yer sürüyor ekiyor dikiyor.onemli olan nasıl kullanıldığı.
Lastik işi biraz da toprak koşullarına bağlı ağır toprakta iyi bir ön teker 3000 saat anca yapar arkalarda maksimum 5000 bizim bölge toprağı sert çiftler zor lastikleri fazla yiyor 5 li 12 no pullugu 110 120 hp den aşağısı hareket ettiremiyo

Benim dedigim 700 saat Avrupa standardında sıfır traktör alımı için belirlenmiş bir standart ikinci elde tabi sizin dediginiz gibi oluyor ama birde hesabınızı yılda 150 saat çalısacak sıfır traktör almıs gibi yapın o zaman durum farklı olur.

Hele öyle de yoksa satmak durumunda kalırdım :) bu dediğini hesapsız kitapsız köyde traktör alanlara söylemişimdir.

• Beğen
Tepkiler: aek_42