BUZAĞI BAKIMI YARDIM

14.04.2012
141
57

arkadaşlar bu işe yeni başladım 10 inek 10 da buzağım var buzağılarım 2-3 aylık 6 erkek 4 dişi buzğılara daha öce hiç bişey yapılmamış hepsi de sağlıklı merak ettiğim ben bunlara aşı falan yapmam gerekir mi bir de bunların daha iyi gelişmesi için neler yapabilirim

düzenli olarak vitamin takviyesi yap ademin yap sonra iç dış parazit iğnesi yap bide ishal oluyolarsa ona dikkat et yemini sütünü de verdinmi gelişimleri düzgün olur[/sağalasın kardeş yanlız verdiğim yem yeterli mi değil mi onu da bilemiyorum buzağıların em büyüğü 3 en küçüğü 2 aylık hepsi bi arada kalıyo 10 tane bunlra ne kadar yem vermeliyim şu an saman sınırsız 1 kilo kepek 6 kilo büyüyme yemi veriyom mısır silajım da var ancak verme dediler ne zarırı olur bilmiyom acaba bunlar yeterli mi dir bide sabah akşam 1 er litre süt içiyolar

süt 3 ay olana kadar ver sütün gelişimlerine faydası var verdiğin süt az yem olarakta günlük 1 kilo hesapla dana başı yiyemez bile sütü yeterince verince 2...3 aylık dana ama süt gerçekten 3 aya kadar kesintisiz verilmeli düşüncesiydeyim şayet ben öyle yapıyorum ve faydasını da görüyorum he unutmadan sütü de çok verirsen ishal edersin danaları dengeyi kurmak lazım

Damızlık sığır yetistiriciliginin en zor tarafı buzağı beslemek ve buyutmektir benim gorusumce. Ve dikkat edilmediğinde büyük ekonomik kayıplar vardir. İlk 3 ay çok önemli. Bencede verdiğin 1 litre süt az. İshal etmeyecek şekilde ayarla ve sudu ver. Buzağı ne kadar güçlü olursa hastalıklara o kadar dayanıklı olur. Bol bereketli olur inşallah.