Asidoz problem

Arkadaşlar merhaba, dün akşam öğününde ineklerden bir tanesi diğer hayvanın önündeki yemi de yediği için hemen hemen bir öğünde 9 kg kadar yem yemiş, bundan dolayı asidoz oldu. Bugün nerdeyse hiçbirşey yemedi ve ishal var. Bu durum arada bir yaşanıyor düzeltiyorduk ancak hayvanda hafif titreme de var. Bu da asidozdan olabilir mi? Bikarbonatlı su içirdim ancak durum aynı, tedavi olarak ne önerirsiniz. Titreme olması açıkcası ölüm vs gibi bir duruma sebep olacak diye korkuyorum.

Asidoz karnının sol tarafı şismesidir hamur mayası icirince geçer veya ağzından hortum sokup gazını Almanda işi çözer ishale baytril gibi antibiyotik geçirmesi lazım ama titreme var diyorsun bence veterineri hemen çağırman lazım belliki ateşli hayvan serum gerekli

Tahıllarla(Tohumlu-taneli yemler) ve fabrika yemiyle ve samanla büyükbaş beslenmez. Defalarca söylüyoruz yine söyleyeceğiz. Büyükbaşlar, otlarla, tarla mera-çatır bitkileriyle beslenir. Rabbim bunların fıtratını böyle yaratmış.

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ
Arkadaşlar merhaba, dün akşam öğününde ineklerden bir tanesi diğer hayvanın önündeki yemi de yediği için hemen hemen bir öğünde 9 kg kadar yem yemiş, bundan dolayı asidoz oldu. Bugün nerdeyse hiçbirşey yemedi ve ishal var. Bu durum arada bir yaşanıyor düzeltiyorduk ancak hayvanda hafif titreme de var. Bu da asidozdan olabilir mi? Bikarbonatlı su içirdim ancak durum aynı, tedavi olarak ne önerirsiniz. Titreme olması açıkcası ölüm vs gibi bir duruma sebep olacak diye korkuyorum.

inek hayatta mı, yaşıyor mu? asidoz'dan kurtuldu mu?

geçmiş olsun.

Tahıllarla(Tohumlu-taneli yemler) ve fabrika yemiyle ve samanla büyükbaş beslenmez. Defalarca söylüyoruz yine söyleyeceğiz. Büyükbaşlar, otlarla, tarla mera-çatır bitkileriyle beslenir. Rabbim bunların fıtratını böyle yaratmış.

samanla, tahılla/fabrika yemiyle büyükbaş hayvan beslenmez demeyelim.

elbet, çayır-yonca ile yapılan yemlemede, birçok sıkıntı ortadan kalkar.

şöyle desek daha doğru:

mera olmayan yerlerde yani hayvanların yemlenerek bakılması durumunda:

saman gerekli, iyi bir yemdir(işkembenin çalışması bakımından)

saman, besi yemi/süt yemi/tahıl ile yapılan yemlemelerde; bu yemlere ilave olarak mısır silajı/pancar posası verilmesi hayvanları rahatlatır. yemlemeyi daha iyi hale getirir.

sadece, saman, tahıl ile yapılan yemlemede, mısır silajı/pancar posası yoksa, arpa posası gibi sulu, protein bakımından zengin bir yemin verilmesi yemleme kalitesini artırır.

trakkulup.net