nohut bakımı çiçeklenme bakla dönemi

tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum bölge maraş

Tarladan çiğ kalktıktan sonra öğleye doğru biçilse iyi olur.Akşamleyin yumuşama olursa bırakılır.Sıcak zamanda nohut kozadan iyi ayrılır.Rampa yukarı eleklerin dökmemesi için biraz yavaş gidilir.Yeni makinelerde oynar elekler var, makineye göre değişir.Nohut ağır taneli ürün olduğu için biçimi rahattır.Rüzgarlık ayarlarını makineci bilir.Zeminin düzgün ve fazla ot olmaması önemlidir. Fazla yeşil ot balabanı tıkayabilir, yavaş gitmek ister.Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahman.kapl
nohuttaki son durum (22 Haziran) yer maras hafif nem var tam kabukları kurumamis. 10 güne ancak tarlaya hasat için girilir gibi

82b868d15446e0818529b2c8e5f08948.jpg
3845c9f2003278ff59a099030abd3f9e.jpg
1c64d70e15e6e5940d868e504e554a92.jpg

Tarladan çiğ kalktıktan sonra öğleye doğru biçilse iyi olur.Akşamleyin yumuşama olursa bırakılır.Sıcak zamanda nohut kozadan iyi ayrılır.Rampa yukarı eleklerin dökmemesi için biraz yavaş gidilir.Yeni makinelerde oynar elekler var, makineye göre değişir.Nohut ağır taneli ürün olduğu için biçimi rahattır.Rüzgarlık ayarlarını makineci bilir.Zeminin düzgün ve fazla ot olmaması önemlidir. Fazla yeşil ot balabanı tıkayabilir, yavaş gitmek ister.Kolay gelsin.
Bilgiler için teşekkürler... Dekar/dönümumunu 30 tl ye bicecek oldular 3/4 güne girilecek fiyat nasıl normal mi daha ucuza bictirilebilir mi? yerler 20/30 dönümlük düz araziler

25 den aşagı nohut biçtiremezsin. Eger güzel biçerciyse fiyat iyidir. Gardaşm verim bilgilerini biçdirir biçdirmez paylasırsan sevinirm
İnşallah verimleri buraya yazacağım... Biçerci de bizim buğdaylari biçen biri yılardır... Ama nohutlari başka şehirde biçiyormus bizim bu yörede ilk defa bicecek. Açıkçası çok da emin olamıyoruz fiyat dan ziyade düzgün biçer mi bakacağız 80/85 dönüm var benim 15 dönümlük parça dan başlayacağım pazar gibi herhalde

İnşallah verimleri buraya yazacağım... Biçerci de bizim buğdaylari biçen biri yılardır... Ama nohutlari başka şehirde biçiyormus bizim bu yörede ilk defa bicecek. Açıkçası çok da emin olamıyoruz fiyat dan ziyade düzgün biçer mi bakacağız 80/85 dönüm var benim 15 dönümlük parça dan başlayacağım pazar gibi herhalde

Biçer kardeşim sıkıntı etme yavaş gider biraz. Benim nphutlar daha yeşil kayseride sence nasıl görünüyor
8e52335138686956faf7aaae0d53f7cd.jpg
409e219f0a33e2d7db2a75c522a800d9.jpg
5d8a813a6994695ce901d7882622ef14.jpg

Güzel görünüyor ama seyrek yerler var gibi mibzer ile ekmediniz mi. Cinsi ne kaç kg ektiniz gübre ne kullandınız. Ne kadar

Şimdilik güzel şükürler olsun. Seyreklik bndn kaynaklanıypr mibzerle ekerken teker izinin içinden gidecegime izden gitmişm. Yinede dekara 14 kg düştü toplamda 55 dekar cins azkan ektikten sonra dekara 5 kg amonyum sülfat sacdım

Bilgiler için teşekkürler... Dekar/dönümumunu 30 tl ye bicecek oldular 3/4 güne girilecek fiyat nasıl normal mi daha ucuza bictirilebilir mi? yerler 20/30 dönümlük düz araziler

25 ede biçen çıkar belki ama işçilik düzgün değilse adamı pişman ettirir, mısır biçim fiyatı 30 tl, buğday biçim fiyatı 23 TL civarları (arazi, rampa ve çok parçalı) bizim buranın piyasası, nohut hiç biçmedik, işçilik güzel yapıyorsa bence pahalı sayılmaz.Hayırlı hasatlar dilerim.