Balya işi hakkında

18.02.2011
6,058
1,598
sivas

Selmun aleykum. Trakklup ailesi
Balye yapan abi ve arkadaşlarım fikir alma açısında.
Balye işinde para kazanılırmı acaba.
Yecrübe ve bilgilerinizi yazarsanız sevinirim...

Babam yıllarca balya işinden para kazandı ama artık bizim bölgemizde ok kazandırmıyor yörükler kalabalık ucuz iş gücünden piyasayı düşürdü ama büyük makina alıp kepçeli yükleme yapıp büyük çiftliklerle anlaşabilirseniz iyi para kazanabilirsiniz biz 3 makina 4 traktör çalıştırıyorduk babam rahmetli olunca bıraktık

Babam yıllarca balya işinden para kazandı ama artık bizim bölgemizde ok kazandırmıyor yörükler kalabalık ucuz iş gücünden piyasayı düşürdü ama büyük makina alıp kepçeli yükleme yapıp büyük çiftliklerle anlaşabilirseniz iyi para kazanabilirsiniz biz 3 makina 4 traktör çalıştırıyorduk babam rahmetli olunca bıraktık
Allah rahmet eylesin babanıza çok üzüldüm 😢😢😢
Mekanı cennet olsun.başınız sağolsun.
Ben öyle büyük çaplı düşünmüyorum ben sivas gürünlüyüm bizim köyde balyecilik pek yaygın değil makina yok ondanmı bilmiyorum.
5 yıldır borç ödüyordum bu yıl bitecek. acaba balye işimi yapsam diyorum öyle aşırı kazançda gözüm yok Allah nasip ederse şöyle yakıtın parasını birde 2 3 yılda makinanın parasını çıkartsam bana yeter ama bizim oralarda balyeyi bilen yok o da ayrı bir sıkıntı tabi..
Tır alıp çalıştırmakda geçiyor aklımda ama ikiside başında durulması gerekn bir iş bende de o kadar zaman yok. Hepsi yıllık 30 gün izin..
İş yapma o zaman derseniz alışmış kudurmuşdan beterdir. Tarlada çalışmadan duramam.☺☺☺

Balya işi çoğu bölgede öldü ama bazı yerlerde hala para kazandırıyor bu tamamen bölge odaklı.Bölgenizde hayvancılık dağa doğrusu kaba yem üretimi için ekilen yonca,fiğ,yulaf vs varsa rulo ve streç yapan kombine balya makinaları normallerden çok daha fazla pazar payına sahip olur.Çünkü yağış,iş gücü ve verimlilik açısından çok daha önde.Saman için balya makinası alınmaz bence çünkü biçercininde makinası oluyor piyasaya çalışamazsınız.

• Beğen
Tepkiler: kerem.donmez
Sagolasın Allah razı olsun. Makina bakımı arızası yüklenicisi kamyonu çalışanı zor iş kendimden biliyorum bunun pazarı ayarlaması hep vadeli çalışmak
Dediğim gibi bence önce çiftlik Pazarı ayarlayın ondan sonra girişin bu işe derim

Balya işi çoğu bölgede öldü ama bazı yerlerde hala para kazandırıyor bu tamamen bölge odaklı.Bölgenizde hayvancılık dağa doğrusu kaba yem üretimi için ekilen yonca,fiğ,yulaf vs varsa rulo ve streç yapan kombine balya makinaları normallerden çok daha fazla pazar payına sahip olur.Çünkü yağış,iş gücü ve verimlilik açısından çok daha önde.Saman için balya makinası alınmaz bence çünkü biçercininde makinası oluyor piyasaya çalışamazsınız.
Orasıda öyle usta. Bizim oralarda genelde samanı biçrrciler yapıyor. Zaten konuyuda fikir.açısından açtım. İlerde yonca fiğ gelişirse belli balyecilik gelişir onuda bizim köydw zaten yapmam para vermiyorlar isteden küsüyorlar...istemesen mazot fiyatları uçuk cepden nasıl mazot dayanacan.

• Beğen
Tepkiler: FENOMEN
Sagolasın Allah razı olsun. Makina bakımı arızası yüklenicisi kamyonu çalışanı zor iş kendimden biliyorum bunun pazarı ayarlaması hep vadeli çalışmak
Dediğim gibi bence önce çiftlik Pazarı ayarlayın ondan sonra girişin bu işe derim
Aynen erdoğan kardeş bir çiftlikle anlaşıp yapmak daha mantıklı ama onada o kadar zamanım yok. Ancak öyle 2018 de yapabilirim yapsam bile...

Walla sivası bilmem bizim burdada o iş bitti her mahallede makina var .işte bizde 3-5 mazot gübre parası çıksın diye bide kendi 3000 5000 balyamızı ele yaptırmayalım diye yapıyoruz.yoksa burada bitti o iş.eskiden millet yaptı yapanlar parayı kırdı.edirne konya gibi yerlerde iyi iş yapanlar var tanıdık.geniş balya makinası var elibolların yunus gibi olanı şimdi üretilmiyor onlar.adam bir haftada 15 20bin balya basıyor parayı alıyor.birde şu grubun bağlamaması anlaşılmayan sebepleri çok sıkıntı diğerleri basit.bağlama grubu çok arıza veriyor.ama şöyle ucuza temiz bişey alırım kendi işimide yaparım dersen mantıklı derim.

Walla sivası bilmem bizim burdada o iş bitti her mahallede makina var .işte bizde 3-5 mazot gübre parası çıksın diye bide kendi 3000 5000 balyamızı ele yaptırmayalım diye yapıyoruz.yoksa burada bitti o iş.eskiden millet yaptı yapanlar parayı kırdı.edirne konya gibi yerlerde iyi iş yapanlar var tanıdık.geniş balya makinası var elibolların yunus gibi olanı şimdi üretilmiyor onlar.adam bir haftada 15 20bin balya basıyor parayı alıyor.birde şu grubun bağlamaması anlaşılmayan sebepleri çok sıkıntı diğerleri basit.bağlama grubu çok arıza veriyor.ama şöyle ucuza temiz bişey alırım kendi işimide yaparım dersen mantıklı derim.
Küçük balye makinaları bitti bitiyor ama elibollar yok satıyor bende anlamadım. Otomatik haşbayı traktör parasına satıyorlar. Vallaha çok para ancak piyasısı müşterisi olanlar alır o paraya. Ben zaten yapsam bile 20 gün ancak. O yüzden en fazla temiz ikinci el alıp bir kaç müşteri bağlamadan o işe girişemem zaten.

Hasat zamanında ben kendi işlerimi bitirince balya alıp sattığım oluyor. Benimkiler bitince civar köylerden sipariş üzerine alıp isteyen kişiye teslim ediyorum. Allah bereket versin..

Ayrıca 3 arkadaşım da balya makinası sahibi. Gayet güzel kazanıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: şerefli1
Balyacı değil ama yalovada yerli yapan aile vardı onlar baska ise yoneldi bıraktı gibi o işleri ama bizim burda adapazarlı dediğimiz adamlar var adapazarından bi giriyolar balıkesirden cikiyolarmis 20 ye yakın traktor var diyolardı adamlarda 5 6 tanede biçerdöver böyle buyuk oyanayıp il il gezen adamlar var iken ufak adamlara iş yaptiran az olur sen az yaptıgın icin atiyorum balyeyi 2 tl ye baglarsın o adam 1 tl ye baglar fazla is yaptigi icin surumden kazanır bunları goz onunda bulundurmak gerekir.