Hangi pas ilacı ve ne zaman atmalıyız ?

Selamualeykum arkadaşlar :)
bu gün yol üstünde bi makarnalik buğday tarlamızı gezdim yapraklarında küçük küçük sarı benekler var pek anlamıyorum ama pas başlangıçı gibi .
Pas ilacı için bi kaç zirai ilaç satan bayi gezdim bulduğum ilaçlar fiyatları bunlar
Opera max 5 litre 390 tl
Pronto 1 litre 75 tl
Imfol 1 litre 75 tl
Zira ilaç bayileri hiç fark yok ila imfol almamı tavsiye ettiler bizde pas kök çürüme gibi mantari hastalik deneyimi hiç yok ama sizlerden konularda opera max in ismini çok duyduğum gibi iyi olduğunuda duydum bu yüzden bende karar vermeyip almadım.
Bi iki gün sonra mecbur alıcaz bi çeşit hangisini tercih edersiniz ve ne zaman atmamı tavsiye edersiniz ?
Süne ilacı ile karıştırılıp atılabilir mi ?
Fotoğraflar bu gün çekildi ?

Resimlerde sağlıklı gibi duruyor.Pas ilacı kullanacaksanız güneşli günde öğleden sonra atılıp ilacın bitki üstünde kuruması gerekir, yağmur alıp yıkanmamalıdır.İlaç süresi 10 gündür, duruma göre iki üç uygulamada yapılabiliyor.Pas bakteriyel hastalıktır, kışın ılıman baharda yağışlı geçtiği dönemlerde daha çok görülüyor.Bu kış sağlam geçti, bakteriler soğukta çoğalamaz,2 yıl ilaç kullandık fakat bu yıl ilaç kullanmıyoruz,çünkü hastalık yok.
Pas tespiti için beyaz pantolon giyilip tarlada gezilir.Kahverengi sarı renk şeklinde bulaşma oluyorsa ilaçlama yapılır.İz mineralde kullanılırsa iyileşme hızlı olur.Bizim yörede önceki yıllarda 20 mart 10 nisan arası ilaçlama oldu.İyi çalışmalar.

Resimlerde sağlıklı gibi duruyor.Pas ilacı kullanacaksanız güneşli günde öğleden sonra atılıp ilacın bitki üstünde kuruması gerekir, yağmur alıp yıkanmamalıdır.İlaç süresi 10 gündür, duruma göre iki üç uygulamada yapılabiliyor.Pas bakteriyel hastalıktır, kışın ılıman baharda yağışlı geçtiği dönemlerde daha çok görülüyor.Bu kış sağlam geçti, bakteriler soğukta çoğalamaz,2 yıl ilaç kullandık fakat bu yıl ilaç kullanmıyoruz,çünkü hastalık yok.
Pas tespiti için beyaz pantolon giyilip tarlada gezilir.Kahverengi sarı renk şeklinde bulaşma oluyorsa ilaçlama yapılır.İz mineralde kullanılırsa iyileşme hızlı olur.Bizim yörede önceki yıllarda 20 mart 10 nisan arası ilaçlama oldu.İyi çalışmalar.

Bizde kuru tarım 2 3 sefer pas ilacını uygulamayiz da eğer süne ilaciyla beraber karıştırılıp atılabilirse tek seferde atmayı düşünüyoruz abi . Eğer başka bi ilaçla karıştırma olmuyorsada süne ilacindan ayrı atabiliriz
Bu yıl hem yağış maşAllah iyi hemde buğdaylar fazla sık mühendisler pas ilacını ila atmamızı tavsiye ediyorlar .
Tarlada pas olup olmadığın anlama deneyinizde güzelmiş uygulamakta fayda olur ila .
Peki hasat zamanınız ne zaman abi bizde hasat 5 10 hazirandan sonra .

Bizde kuru tarım 2 3 sefer pas ilacını uygulamayiz da eğer süne ilaciyla beraber karıştırılıp atılabilirse tek seferde atmayı düşünüyoruz abi . Eğer başka bi ilaçla karıştırma olmuyorsada süne ilacindan ayrı atabiliriz
Bu yıl hem yağış maşAllah iyi hemde buğdaylar fazla sık mühendisler pas ilacını ila atmamızı tavsiye ediyorlar.
Tarlada pas olup olmadığın anlama deneyinizde güzelmiş uygulamakta fayda olur ila .
Peki hasat zamanınız ne zaman abi bizde hasat 5 10 hazirandan sonra .

Hasat zamanı 5-15 temmuz arasında, süne ilacıda kullanmıyoruz.10-15 sene önce bir kez uygulanmıştı, resmen zehir,kullanılmıyor artık.Ayrıca çevrenizde ormanlık bölge varsa süne ormanda kışlıyor, oradan tarlaya geliyor.Süne sayısı azsa onuda atmayın, durumu bilmiyorum, zarar çok yapıyorsa atılmalı tabikide.
Hasat zamanınız erkenmiş,ilaç hastalık başlarken atılıyor, koruma özelliği yok.Süreli ilaç.Hastalık yoksa boşa atmış olursunuz.El ile yapraklar kontrol edildiğinde renkli toz bulaşıyorsa hastalık vardır.15 gün arayla 2 uygulama yeterli olur.Karışabilirlik durumunu bilmiyorum.