Frene bastigimda 4 tekerde fren yapmasini istiyorum

Durupta takın en sağlıksı. L95 frene basınca devreye alıyordu ama takılı kalıyordu ilerde tak diye atıyordu. Bizde kavramaya zarar gelmesin diye iptal ettik. Valtranın da frene basınca devreye alıyor ama kavraması değişik ne ses ne de takılı kalma sorunu olmadı bugüne kadar. 65c de o sistemi sorunsuz çalıştıracak kavrama yok niyetlenmeyin boşuna.

Jx65c traktör yüklü de iner yeter ki römork arkada tek dingil olsun. Traktör onu tutar. Bizde 2011 model erkunt var ve Bolu aladağdan merkez köylerine odun indiriyoruz. 7 10 13 sitere kadar. Onun tutttuğu yer de jx65c neden tutmasın. Çiftçekere gerek bile kalmaz 20 25 gazla ineriz. Çünki mecburuz 2 günde bitirmemiz lazım.

C serilerinde zaten ,motor kompresörü diye birşey yok.yokuş aşağı dikkatli olun.ayrıca gücüne göre hafif traktör. Ne olursa olsun.yüklü iken rampa aşağı kesinlikle çiftçekere bağlayın. Ayrıca 2 nin 4 veya 3 ile inin başka türlü rampa aşağı hızlandiki ca hızlanıyor. Duramaya bilirsiniz.Allah gostermesin bir kazaya sebebiyet vermeyin.

fren ile çiftçeker i devreye almak bence sıkıntı yaratır hele ki sürekli bas bırakta bayır için istiyosanız eğer bayırın yukarısında çiftçekere alın bayır indikten sonra devrenden cıkarın. bas bırak sakat iş...

5110 C Deutz durduğumda otomatik olarak dört çekerek geçiyo hareket edince kendi devre dışı kalıyor Fren ve güvenlik açısından sanırım kaç defa denedim hep aynı özelikle durup vitesi boşa alınca hemen devreye giriyor

C serileri 55 65 75 çap/strok:99/104 kısa piston boylu olduğu için kompresör Steyr 100/100 den biraz fazla Fiat 104/115 dan dahada azdır.Perkins:105/127 JD:106/127 SDF 101/127 4 litre olan motorların kompresörleri daha iyidir.
Çap/strok oranları motor kompresörünü etkiler, tutunmayıda etkiler.
Yük durumuna göre rampada bir vites düşük ve çekerde kullanmakta fayda var.Tarlada çamurda ve buz üstünde tutunmada farklıdır.Şanzıman orta serilikte ve vites hız boyları Steyr 768 gibi biraz uzundur.Takviye 4 eski traktörlerin düz 1 gibi hızındadır.

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün
5110 C Deutz durduğumda otomatik olarak dört çekerek geçiyo hareket edince kendi devre dışı kalıyor Fren ve güvenlik açısından sanırım kaç defa denedim hep aynı özelikle durup vitesi boşa alınca hemen devreye giriyor

c serisine koymuşlar demek bu sistemi bizimkilerde 4 tekerde bağımsız fren var arkamda 15-16 tonu bile durduruyor zemin kaygan değilse %20 lik eğime yakındır durdurduğum yer.

c serisine koymuşlar demek bu sistemi bizimkilerde 4 tekerde bağımsız fren var arkamda 15-16 tonu bile durduruyor zemin kaygan değilse %20 lik eğime yakındır durdurduğum yer.

Evet bana tuhaf geldi ilk sürüşümde ben sandıklı yanlışlıkla düğmeye bastım sandım ama her defasında baktım ki traktör durunca vitesi boşa alınca hemen çiğseler lambası yanıyor Vitese takip hareket esince sönüyor Her defasında baktım ayni Güvenlik açısından demekki

Dört çekere geçiş sistemi elektro hidrolik olan bazı traktörlerde 4 lastikten frenleme şekli çok basit ve hiçte güvenli değil ama olmamasından daha iyidir.
Fren pedalına bir elektrik devresi konulur ve biz frene basınca devre kapanarak traktör dört çekere geçmiş olur. Ama bu sistem ağır yüklenmelerde ön diferansiyele ve dört çeker şaftına zarar verebilir. Bağımsız frenleme daha güvenli olur.