Verimli ve ekonomik besi rasyonu

• Konbuyu başlatan mm.elnur
  • Başlangıç tarihi

Her kese salam aleykum. Azerbaycandan yaziram sizlere. Besi isine girmek isdeyirem. Bizdeki yem fiyatlarini sizlere TR qarsiligini yaziram , sizde bana ekonomik ve verimli rasyon ornekleri verin. Sizlerin deyerli tecrubelerinize guvenirem.
Besi suresi: 90-120gun
Besiye alinan hayvan: 100 kq
Ca kazanci: 650 g (yerli)
Misir silaji : 1 ton 50 tl
Arpa: 1 ton 400 tl
Bugday: 1 ton 500 tl
Yonca: 1 tonu 200 tl
Mera otu silaji: 1 ton 70 tl
Kepek: 1 ton 260 tl
Misir dane: 1 ton 1000 tl
Etin fiyati 20 tl

• Beğen
Tepkiler: mustafabalkes
Bizde burada hostayinlar az az var. Simental ile cox az. Hepside sut uretimi icin gelen hayvanlar ve onlardan erkek buzaglari toplamak neredeyse mumkun diyil. O yuzden yerli dana ( sizin yerli kara irki kimi verimi) dusunuyorum. Ama rasyona ne katacagimi bilmiyorum.

sayın elnur, besiye alınacak dananın ağırlığı 100 kg, yaşı nedir? 3-4 aylık? yoksa 6-7 aylık? 100 kg ağırlık canlı ağırlık mi? et ağırlığı mi? yoksa, dana ağırlığı 160-180 kg? bu ağırlıkta danaların protein ihtiyacı çoktur. ayçiçek küspesi, pamuk küspesi, soya küspesi bulmak mümkün mü? selamlar

• Beğen
Tepkiler: mm.elnur
Besiye alinacak danalar genelde 7-9 ayliq yerli irklar ve canli agirliklari 100 kq dir. Pk tonu 1000 tl. Ak tonu 800 tl dir ama silaj yonca arpa dan ibaret besi rasyonuna ihtiyacim var. Hayvanlarin canli agirlik kazanclari gunluk 650-700 gdir . Kutlurr irklari bulunmuyor. Bulsaydim bu yen fiyatlariyla baya kar etmek olurdu ama yerli irklarin besi sonunda yani 200 kq canli agirliginda kesime gitdiyinde hayvan basina max 500 tl kazac saglar.
Not. Fiyatlari Turk lirasiya yaziram ki daha anlayisli olsun . Ve bizde camatin et almak isdediyi dananin max agirligi Ca 200-250 KQ dir.

• Beğen
Tepkiler: HüseyinKarcı35

Her kese salam aleykum. Azerbaycandan yaziram sizlere. Besi isine girmek isdeyirem. Bizdeki yem fiyatlarini sizlere TR qarsiligini yaziram , sizde bana ekonomik ve verimli rasyon ornekleri verin. Sizlerin deyerli tecrubelerinize guvenirem.
Besi suresi: 90-120gun
Besiye alinan hayvan: 100 kq
Ca kazanci: 650 g (yerli)
Misir silaji : 1 ton 50 tl
Mera otu silaji: 1 ton 70 tl
Kepek: 1 ton 260 tl
Misir dane: 1 ton 1000 tl
Etin fiyati 20 tl
Azerneycan' ın fiyatımı yoksa Türkiye şartlarında ki fiyat mı?

• Beğen
Tepkiler: mm.elnur