Ne Alırdınız

Ynt: Ne Alırdınız

Fendt-Lemken-Amazone-Kneverlad-Kemper-Göweil-Kuhn-Pöttinger.

Nedenini de yazayım; bu yıl aletleri traktörü yeniledim, Fendt ve Amazone mükemmelen çalışıyor, hadi bunlar da demir yığını, çok ileri teknolojik aletler olmasa da olur diyerek, yerli malı olduğu için tercih ederek ve peşin ödeyerek aldığım 5 aletten dördü tam anlamıyla fiyasko; rezillik. Hataları gidertmek için bir sürü gereksiz yazışma, boşa giden mesailer, abidik gubidik seviyesiz çakal cevaplar, sinirler, aşağılamalar, küfürler. Ne yaparsın? Meslek odaları ?? hadi burada siyasetin pek yeri değil diyerek geçelim.

Asıl problem genel zihniyette. Bir iki firmanın cılız arge/yatırım çıkışları da genel piyasa içinde yok olup gidiyor. İleriki senelerde ne mi olacak? Bir iki firma yabancılara satılacak. Gerisi kapanacak. Teknoloji gelecek, innovasyon gelecek, bunlara bizim mühendisler de destek olacak. Ama kar dışarı gidecek. Katma değer atda düt olacak. Bizim sanayicimiz de üçbeş daire işhanı edinecek satışlardan aldığı paralarla, geçinip gidecek. Batanlar da vah gidene olacak.

Sonuç olarak; ülkemizde çok uzun yıllardır traktör de üretilir, ekipman da. Genel olarak Sektör, nasılolsa gidiyor diyerek işine yatırım yapmamış, amansız yarışta malesef çok gerilere düşmüştür. En iyi ihtimal ile de bir on yıl kadar daha birkaç Afrika ülkesi ile büyükler idare eder, küçükler silinir. Büyük olarak nitelenenler de Teknoloji, Ürün Gamı, Üretim Teknolojisi geriliğinden maliyet kıskacında ne yapacağına ya da başka deyişle yeni rotasına karar verir.

Görünen o ki; 10-20 yıl sonra, yerli olarak piyasada 10-15 firmanın kalması iyimserlik olacaktır.

Acı bir hal belki ama neyazık ki genel durum budur.

Traktör olarak CLAAS ARION 510 CEBIS ' i tercih ederdim. Pullukta Avrupa olursa Kverneland,Lemken veya Vogel&Noot - Yerli olursa Alpler veya Ünlü 5 ' li 16 numara dönerli yada 6 ' lı 16 numara tercih ederdim.

KoCa YöRüK link=topic=10744.msg110130#msg110130 date=1229365121' Alıntı:
traktör olarak ya nh t6060 yada t7030.....yada fendt 413 vario...pullukda kverneland yada kuhn merdaneli 6lı dönerli 12 14 16 18 20 ayarlı pulluk alrdım...
new holland T7030 u bende beyeniyorum...tebrik ederim...

saban abı dogru soyluyo burda turan ı fazla begenen yok ama turran super pulluk ankaradaı turan bır numara 2cı alpler
bu arada abı noldu ya motoru bulamadınmı hala ne kadermıs be herkes satmaktan cayıyo!!!! satlık 6460 olan veya 6470 karakule ye ozelden ulassın=))))