LAZERLİ TESVİYE

Bizde celtik yerleri lazerli tesfiye ile duzlenir ben celtik ekmesemde
Saat hesabi disariya calisanlar olur lazercilerden
Traktor takim teknoloji onemli seceneklerden
Paylaştığın videoda case puma 150 olsa otomatik sanziman seçeneği ile yuke gelince daha cabuk ve uygun vites duser yukten cikinca daha seri vites yukseltir daha cok seri is yapar
Birde lazerin devamli toprak kazidigi yerde cizel veya tiller ile kabartma sürüm yapilirsa daha seri iş olur onuda kendi traktorun ile yapabilirsin
Bildiklerim boyle

Bizde celtik yerleri lazerli tesfiye ile duzlenir ben celtik ekmesemde
Saat hesabi disariya calisanlar olur lazercilerden
Traktor takim teknoloji onemli seceneklerden
Paylaştığın videoda case puma 150 olsa otomatik sanziman seçeneği ile yuke gelince daha cabuk ve uygun vites duser yukten cikinca daha seri vites yukseltir daha cok seri is yapar
Birde lazerin devamli toprak kazidigi yerde cizel veya tiller ile kabartma sürüm yapilirsa daha seri iş olur onuda kendi traktorun ile yapabilirsin
Bildiklerim boyle

İsmail sağol kardeşim Peki bunu fiyat olarak kaça yapıyorlar. Tesviye sonrası 11 li çizel ile patlatma yapmayı düşünüyorum zaten. Saat işi mi dekar işi mi yapıyorlar tesviyeyi

İsmail sağol kardeşim Peki bunu fiyat olarak kaça yapıyorlar. Tesviye sonrası 11 li çizel ile patlatma yapmayı düşünüyorum zaten. Saat işi mi dekar işi mi yapıyorlar tesviyeyi
Cizel isini lazer calisirken dedim isi hızlandırmak lazerin onunden tepilen yeri kabartmak icin videoda belli oluyor tepilen cignenen yer . Sonradan yine cizel cekilecek tabi
Bizimkiler saat hesabi 150 tl pazarlik olur diyorlar
Yada mozot is sahibinden 100 tl saati

• Beğen
Tepkiler: Erbaalı60
Lazer öncesi goble cekecem zaten toprağı kabartmak için lazeri kolaylaştırmak açısından bir de eğim olarak sıfır mı yapsak yoksa bir miktar eğim versek mi
Abi zaten sen eğim veremessin ki toprak olduğu gibi kalsın lazer tevsiye yapıcak senin görevin tarlaya lazer girdiği zaman lazerin arkasından taban olan yerlere 11li çizel çekmek tam senin motora göre 11li Saygılar.

Abi zaten sen eğim veremessin ki toprak olduğu gibi kalsın lazer tevsiye yapıcak senin görevin tarlaya lazer girdiği zaman lazerin arkasından taban olan yerlere 11li çizel çekmek tam senin motora göre 11li Saygılar.

Gürcan ilk defa tesviye yaptıracağım için acemiyiz sizden tecrübe edeyim ki tesviyecilere keklenmiyelim[emoji4] Eğim derken de yani sulama açısında tarlanın eğimini merak etmiştim. Çizel işini de tesviye bitince çekeriz diye düşünüyordum demeli tesviye esnasında da sert tabakalara çizel çekmek gerekiyormuş bunu da öğrenmiş olduk [emoji848][emoji106]

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Gürcan ilk defa tesviye yaptıracağım için acemiyiz sizden tecrübe edeyim ki tesviyecilere keklenmiyelim[emoji4] Eğim derken de yani sulama açısında tarlanın eğimini merak etmiştim. Çizel işini de tesviye bitince çekeriz diye düşünüyordum demeli tesviye esnasında da sert tabakalara çizel çekmek gerekiyormuş bunu da öğrenmiş olduk [emoji848][emoji106]
Abi komşularim köyümde belki 10 yıldır çeltik yetiştiriyorlar kendi lazerleri ve büyük traktorleri var gözlemledigim kadariyla 1 dekar için bile çok uzerinden geçiyorlar kolay iş degil şimdi sen parayla yaptiracaksin maliyeti çok olmasin diye bi yerden tesviye küreği (bıçak) deriz biz bulup göz kararıyla çökek ,alçak yerleri kendin duzleyebilirsin ha sonra üstünden tekrar lazer geçer sonuçta saati100 tl ciddi maliyet(bence) ..Eğim konusunda bi fikrim yok lazer ustası hafif eğim bırakarak tarlada su durmaması nı sağlar diye düşünüyorum.

• Beğen

Abi komşularim köyümde belki 10 yıldır çeltik yetiştiriyorlar kendi lazerleri ve büyük traktorleri var gözlemledigim kadariyla 1 dekar için bile çok uzerinden geçiyorlar kolay iş degil şimdi sen parayla yaptiracaksin maliyeti çok olmasin diye bi yerden tesviye küreği (bıçak) deriz biz bulup göz kararıyla çökek ,alçak yerleri kendin duzleyebilirsin ha sonra üstünden tekrar lazer geçer sonuçta saati100 tl ciddi maliyet(bence) ..Eğim konusunda bi fikrim yok lazer ustası hafif eğim bırakarak tarlada su durmaması nı sağlar diye düşünüyorum.

Bizim aarkadaşın lazeri var bana dedi ki sana göstereyim senin traktör çeker kendin yap istersen dedi. Ben de karasız kaldım ama bi defa gösterirse kendim yapmayı düşünüyorum. Hem bu sayede traktörü de açmış oluruz. [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Lazer öncesi goble cekecem zaten toprağı kabartmak için lazeri kolaylaştırmak açısından bir de eğim olarak sıfır mı yapsak yoksa bir miktar eğim versek mi
Goble sadece yuzeysel kabartir patlatma cekerseniz tesviyenin onune daha fazla malzeme cikarmis olursunuz is daha cabuk biter. Egim konusuna gelince 0 yapilan tevsiyede yagmur yağdığında tarlanin her yerinde esit su olur ve suyu cıkaramazsiniz tarladan. %2 3'lük tatlı bir egim isinizi dahada kolaylastirir.Egim vermeniz gerekir zaten cunki toprak dolgusu olan yer çöker
Abi olur senin avrupa motorun da az buz motor değil gömülsün toprağa acıma [emoji2]

• Beğen
Arkadaşlar bu yaz nasipse tarlayı tesviye yaptırmayı düşünüyorum tavsiye ve tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim
https://youtu.be/FGorFfLChQc
Oncelikle işten iyi anlayan birine yaptır çok kolay gibi görünse de herkes beceremiyor tam düzgün yapamıyolar. Lazer yapacak motor ne kadar büyük olursa o kadar kısa sürede bitirir bu da zaman+yakittan tasarruf demek. Mümkünse 140 150 hp üstü traktör olmasi daha iyi olur. Tarla tesfiye yapılmadan önce iyi kuruması gerekir toprak birbirini tutmaz motoru da yormaz yakıt tasarrufu sağlar. Son olarak tarlayi pullukla veya cizelle iyice kabartman gerekir. Tercihen pullukla yapmak daha iyi oluyor aralarda hiç boşluk yapmadan kabarttigi için eğer eğim çoksa ve katmanlı yapmak istemiyosan lazer tabanı bulunca arkasından tekrar kabart ki motor toprağa damlaya zorlamasin

• Beğen

Lazerli tesviye (4 metre)aletini rahat çeker, fakat kullanılmış ekipmanda bir miktar pistonlarda yağ kalmış olabiliyor, şanzımana farklı yağ karışmaması gerekir , ileriye doğru sıkıntı olmasın. Suluova'da bir tane
NH 110-90 olacaktı bir zamanlar, tam onun işi. :D

• Beğen