zayıflayan süt inekleri

Selamın aleyküm,
Almanya dan ithal getirdiğim brown swiss ırk ineklerim dogumdan sonra asiri derecede zayifladi .geldiginde 550-600 kg olan ineklerim kondisyonunu dogum sonrasi kaybetti kizginlik gostermiyorlar iştahları iyi fakat kilo almiyorlar. Vitamin igneleri işe yaramadi önerilerinizi bekliyorum.saygılar

Merhaba, inekler gebe olarak getirdik.5.6.ve 7 ay arasi gebelikleri vardı.dogumdan önce kuru cayir otu ve yonca ile birde duve yemi verdik .kuru ot 10 kg ,yonca 3 kg duve yemi 2 kg.dogumdan sonra ise 13 kg misir silaji,5 kg cayir otu,2kg saman ve 2 kg süt yemi verdim.kuru madde hesaplaması yapmadım .süt verimleri günde 10 lt.civari idi. Ama zayifladilar veterinerlerimiz bu bölgede bu tür hayvanların beslenmesi konusunda yeterli bilgiye sahip degil.yardimci olamadilar.sadece solvit vitamin ignesi yaptilar .ic dış parazit igneleri yapildi.birde inekler meraya cikarildi hergün belli süre yayildilar.tabii yem vermeye dedevam ettim .toparlamak icin ne yapmaliyim.saygilar
..

Meraya saldim diyorsun
Merada taze cimen zayiflatir sut çoğalır merada hatta sütün yag ve kuru madde orani duser incelir sut
Merada yayilirken kaliteli kuru ot bulundur onlerinde yemeselerde merada otlar kuruyuncaya kadar en iyi çözüm bu önlerinde vitaminli tuz gibi takviyeler bulundurmani tavsiye ederim
Mera olunca rasyonda hesap tutturmak zor