Acil yardim arıza var

Ikinci el aldigimiz 450 saattir kullandigimiz 120 saat once yag degisimi ve eksiklerin bakiminin yapildigi traktorumuz dun tarlada cizelle surum yaparken geri 3. Vitesle giderken traktor yigildi stop edecekken debreje bastim vitesi 1 aldim surumu bitirdikten sonra tarladan ciktim vitesi 2 ye aldim traktor yavas gidiyor 3 aldim ayni 4 e aldim ayni yavas gidiyor yani vites 1 de kalmis ilcedeki servis sanziman sarmis dedi birde sanziman yagi ile hidroligin yagi ayni dedi sanziman sokulecek 3-4 gun surer ve 4000 bin lirayi göze al diyor
Basina boyle bir olay gelen varmi
Traktor 2012 model 7185 2517 saatte 4 ceker kabinli masrafi fala ne olur ucuz parca satan bildiginiz
Yer nevsehir derinkuyu ilcesi

Ikinci el aldigimiz 450 saattir kullandigimiz 120 saat once yag degisimi ve eksiklerin bakiminin yapildigi traktorumuz dun tarlada cizelle surum yaparken geri 3. Vitesle giderken traktor yigildi stop edecekken debreje bastim vitesi 1 aldim surumu bitirdikten sonra tarladan ciktim vitesi 2 ye aldim traktor yavas gidiyor 3 aldim ayni 4 e aldim ayni yavas gidiyor yani vites 1 de kalmis ilcedeki servis sanziman sarmis dedi birde sanziman yagi ile hidroligin yagi ayni dedi sanziman sokulecek 3-4 gun surer ve 4000 bin lirayi göze al diyor
Traktor 2012 model 7185 2517 saatte 4 ceker kabinli masrafi fala ne olur ucuz parca satan bildiginiz
Neden sarmış şanzımanı acaba sordunuz mı ayrıca şanzıman sarmış olsa neden tek viteste hareket etsin hiç etmezdi bence bı usta değiştirin derim ben sizin olay vites karismis

Valla siz bilirsiniz ama eski traktorlerde olurdu vites karisirdi sizde De durum öle bence vites karışmış yada vites dislilerinii değiştiren parçalar var aşık diyorlar galiba onda sorun olabilir

Geçmiş olsun. Bence bi söktürün sökülünce zaten ne olduğu çıkar ortaya belki basit bişeydir veya durum daha da vahimdir ne bileyim sökülünce belli olur herşey

7676199c6c4ed508f8f4c07bc0b73624.jpg

63be9e57e23e63d631161ba7aa500c20.jpg

• Beğen
Tepkiler: MURTKAYA

1 2 3 4 vites kolunu bosa alip gitmeyi denedinizmi bosta iken gidiyorsa vites 1 de takili onu ayirak hilaller kirilmis olabilir. Traktor sag yandan altina baktiginizda vitesi haraket ettiren parcalar yan bloktan tan mi ortadan mi yandan ise. Vitesi oynattiginizda haraket ediyor mu etmiyor. Demek istedigim vites kolununun baglsntisida dusebilir vites bosta kalir sanzumanda hilallere haraket vermez. Usta var ustacik var en ufak arizayi. Buyutur

1 2 3 4 vites kolunu bosa alip gitmeyi denedinizmi bosta iken gidiyorsa vites 1 de takili onu ayirak hilaller kirilmis olabilir. Traktor sag yandan altina baktiginizda vitesi haraket ettiren parcalar yan bloktan tan mi ortadan mi yandan ise. Vitesi oynattiginizda haraket ediyor mu etmiyor. Demek istedigim vites kolununun baglsntisida dusebilir vites bosta kalir sanzumanda hilallere haraket vermez. Usta var ustacik var en ufak arizayi. Buyutur
Evet vites 1 2 3 4 ve boş konumdayken de hareket ediyor akrabamizda 7170 var gecen yil 2 viteste kalmis ama yerinden cikmiyormus onu kabinin altindan halletmisler
Bizim vites hareket ettigi icin sanzimanin icinde sorun diyor

geçmiş olsun aynı arızayı ben erkuntta yaşadım 4.vites yatak sarmış tarla sürerken birden stop etmişti 3-4 dişli değişti hava filtresi motoryağı 2500 tl ye yapıtırdık

Evet vites 1 2 3 4 ve boş konumdayken de hareket ediyor akrabamizda 7170 var gecen yil 2 viteste kalmis ama yerinden cikmiyormus onu kabinin altindan halletmisler
Bizim vites hareket ettigi icin sanzimanin icinde sorun diyor

Anladimm.vites kolunu oynatinca. Disliyi hareket ettiren kollari oynatiyor mu sanzumana haraket verdiren kollari. Bir deneme yapin ufak bir civata somun dusur anlamayan biri gelir traktoru boler . Insallah basit bir arizadir size fazla masraf acmadan. Sorununuz hallolur

Debriyaja boşluk verilmediği için debriyaj bilyası, çatal ayak, debriyaj balatası değiştirdik, bazıları plakayı komple değiştiriyor (2500 saat civarları, kullanım farkıyla değişir.) İleri geri dişlisini kırabiliyor.
Vites karıştırma olayı da olabilir.İçteki fren merkezi yumuşak malzeme dikkatli sökülmesi gerekir, yoksa yenisini alırsınız.2500 saat civarları radyatör devir daimi de boşluk yapmış olabilir, kontrol edilmelidir.
Debriyaj plakası bitmiş gibime geliyor.Motoru çalıştırın, el frenini çekin.Seri 1. vitese takın.Debriyajı yavaşça bırakarak motorun stop etmesini gözlemleyin.Kısa sürede stop ediyorsa balata sağlamdır, ara ara boğularak stop ediyorsa balata bitiyordur.Kolay gelsin.

240 disk fren yani senkromeçli şanzumanda benzer arıza benimde başıma geldi. Vites boştayken geri geri gidiyordu. Dedem şanzuman yağ dolum yerinden levye sokarak düzeltti bir daha bozulmadı